Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

3 KİŞİDEN BİRİNE DEVLET BAKIYOR

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » 3 KİŞİDEN BİRİNE DEVLET BAKIYOR
Paylaş
Tarih : 22 Aralık 2018 - 11:05

Simav’ın ekonomisi her geçen gün daha da kötüye gidiyor.
Bunu anlamak için illaki ekonomist olmaya gerek yok.
Dolaş şöyle bir çarşı pazar, yakın dostun olan esnaflara bir uğra,
Onların işine engel olmayacaksan bir çay içimi sohbet et, “Herkes dertli”.
Ayakkabı satıcısı ayakkabı satamadığından vatandaşların ayakkabı tamircisine gittiğinden,
Giyim mağazaları ya da konfeksiyoncular, vatandaşların elbise tamiri, daraltma, kısaltma yapan ‘Tamirci Terzi’lere koştuğundan,
Lokantacı; ekmek parasına vatandaşı doyuran fastfoodcularda yaşanan kuyruklardan,
Adeta şehir dışında kalan eğitim kurumları yüzünden öğrencilerin çarşı esnafıyla buluşamadığından,
Sebze pazarı esnafı sokak aralarındaki seyyar satıcılardan,
Bakkal ve yerel marketler ise 3 harfli market zincirlerinin Simav’daki uzantılarıyla devam eden yorucu savaşlardan söz ediyor.
Bazıları ise ‘İnternetten satış’ ile kargoların altın devrini yaşadığını kaydederek vatandaşın neredeyse evden çıkmayıp her şeyi internetten almaya yöneldiğinden bahsediyor.
Anlayacağınız, “Simav ekonomisi darda”.


Ekonominin zor durumda olduğu Simav’da işsizlik de almış başını gidiyor.
100 binli ilçe nüfuslarından 64 binlere gerileyen Simav’ın önündeki bir diğer sorun da işsizliğe bağlı “Göç”.
Köylerimiz boşalırken,
Nüfus düşmesi sonucu 21 beldeden 15 tanesi köye dönüşürken, kahveler lokaller işsizlerle dolarken, akşama kadar bir araya gelen her dörtlü ‘Dayama Oyunu’ ile günleri geçiştirirken, olan işleri de işsizlerimiz beğenmezken ilçe ekonomisinin güzelliğinden söz etmek mümkün değil.


Her zaman sözlerin suya yazılan notlar gibi suyla birlikte gittiğine ama rakamların ise her zaman gerçeği yansıttığına inanırım.
Örneğin, Simav’da yaklaşık 17 bin dolayında seçmen olduğunu var sayarsak, 24 Haziran Seçimlerinde iktidar partisinin 7 bin dolayında oy aldığını hesaba katarsak, yaklaşık 10 bin oyu olduğu ifade edilen muhalefet partilerinin hangisi yerel seçimi kazanabilir ki?
Bu nedenle ekonominin insafsız çarkları arasında yok olup gitmekte olan esnaflarımız, işsizlerimiz, yetersiz maaşla geçinmeye çalışan memur, işçi ve emeklilerimizin sandığa gittiklerinde ellerini vicdanlarına mı yoksa boş cüzdanlarına mı koyacaklarını gerçekten merak ediyorum.


Yukarıdan aşağıya kadar eskilerin deyimiyle “Napolyon” dediğimiz paralar artmadıkça, enflasyon düşmedikçe, çarşıda, pazarda, markette, kasapta fiyatlar küçülmedikçe, doların, altının kontrolü sağlanmadıkça ekonominin iyiye gitmesi düşünülemez.
Ekonomimizin ne durumda olduğunun bir başka ifadesi de Simav Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının: 1 Ocak 2018-30 Kasım 2018 tarihleri arasında 64 bin kişinin ilçe merkezi köy ve beldelerinde yaşadığı Simav’da 22 bin 075 kişiye nakdi, gıda, yakacak, yiyecek, barınma, sağlık, giyim, yaşlılık aylığı, şartlı eğitim ve sağlık desteği, dul kadınlara, öksüz ve yetimlere yardım şekliyle destek olduğuna bakılırsa Simav’da neredeyse 3 kişiden birine devletin baktığı açıkça görülecektir.


Şimdi soruyorum; Simav ekonomisinin iyiye gittiğinden söz etmek mümkün mü?

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KİŞİSEL YALNIZLIK

Evde, işte, okulda, kahvede, yolda, pazarda, takside, otobüste, durakta aklınıza gelen her yerde hatta hastanede, cenaze töreninde hasta yatağında

31 MART VE BUMERANG

Simav’da her konu, sohbet 31 Mart Seçimlerine ilişkin başlayıp bitiyor. Partilerin adayları kim? AK Parti adayını daha açıklamıyor mu? MHP’deki

ÇOK GEÇ DİYE BİR ZAMAN YOKTUR!

Aha; herkese mesajlar veren, herkesin dikkatini çekecek bir paylaşım daha. Simav halkının yakından tanıdığı, fikirleriyle, ifade ettiği görüşleriyle,