BAŞHEKİM ÇAĞLAR; “DOĞAN HER ÇOCUK ÜLKEMİZİN GELECEĞİDİR”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » BAŞHEKİM ÇAĞLAR; “DOĞAN HER ÇOCUK ÜLKEMİZİN GELECEĞİDİR”
Paylaş
Tarih : 09 Ekim 2019 - 11:46

Yeni doğan her bebeğin hayati sıvısı olarak kabul edilen anne sütünün önemine dikkat çekmek için Sağlık Bakanlığı tarafından yurt genelinde
kutlanan “Emzirme Haftası”, Doç. Dr. İsmail Karakuyu Simav Devlet Hastanesinde de kutlandı. Hastanenin ikinci katında Gebe Okulunun bulunduğu salonda yapılan programa; Kütahya İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. İsmail Zehir, Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü Personel ve Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı Kürşad Yılmaz, Kamu Hastane Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ahmet Büber, Kamu Hastaneleri Başkan Yardımcısı Dr. Levent Onat, Simav Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Naci Çağlar, Başhekim Yardımcısı Dr. Elif Ceylan, Sağlık Hizmetleri Müdür Yardımcısı Gülnaz Balan, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Merve Seyfi, kadın doğum ve yeni doğan birimi sağlık görevlileriyle yeni doğum yapan anneler katıldı.
Törenin açılış konuşmasını yapan hastane başhekimi Op. Dr. Naci çağlar, her yıl düzenli olarak gerçekleştirdikleri Emzirme Haftasının önemine dikkat çekerek, doğan her çocuğun ülkenin geleceği olduğuna vurgu yaptı. Simav Devlet hastanesinde ‘çocuk’ açısından sunulan hizmetlere de dikkat çeken başhekim Çağlar, “Hastanemizin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümü; 0-16 yaş aralığındaki çocuklara koruyucu sağlık hizmetleri ile birlikte, hastalıkların erken tanı ve tedavisi hizmetlerini sunmaktadır. Bu bölümün amacı, ülkemizin geleceği olan sağlıklı çocukların yetişmesini sağlamak; sağlığı bozulan çocukları da en kısa süre ve en doğru şekilde eski sağlığına kavuşturmaktır. Bu bölümde sağlam çocuk takibi, koruyucu çocuk sağlığı hizmetleri, çocuk hastalıklarının erken teşhis ve tedavisi, büyüme ve gelişmelerinin değerlendirilmesi ve takibi, sosyal ve psikolojik gelişimlerinin değerlendirilmesi ve takibi, aşı uygulamaları, aşı programının oluşturulması ve takibi, çocukluk çağı taramaları, beslenme eğitimi ve doğru beslenme önerileri, aile eğitimi, genel pediatri uygulamaları yapılmaktadır. Ayrıca Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünde, doğum anından itibaren, yeni doğan bebeğin değerlendirilmesi, takip ve kontrolü, sağlıklı çocukların büyüme gelişimi, beslenme, koruyucu hekimlik hizmetleri, annenin bilgilendirilmesi, muayene, her türlü tetkik, laboratuar, görüntüleme hizmeti hekimlerimiz tarafından verilmekte, geçtiğimiz yıl hizmeti sunduğumuz “Gebe Okulu” birimimiz ile de anne adaylarına doğum öncesi gereken bilgilendirme ve uygulamalar bu alanda görevli personellerimiz tarafından verilmektedir” diye konuştu.
Törende doğumdan sonraki ilk 18 aya ve bebeğin her yönüyle beslenmesine dikkat çeken hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Merve Seyfi ise Emzirme Haftası olarak kutlanmakta olan 1-7 Ekim tarihleri arasında tüm sağlık kuruluşlarında anne sütü ve emzirme ile ilgili çalışmaların yapıldığını hatırlatarak, “Doğumu izleyen ilk 18 aylık dönemde bebeğin beslenme tarzı çocuğun daha sonraki fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimi açısından çok büyük önem taşır. Bir bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için ideal beslenme yöntemi emzirmedir. Büyüme ve gelişmenin çok hızlı olduğu yaşamın bu ilk birkaç yılında emzirmenin sürdürülmesi, çocuğun sadece o andaki değil daha sonraki yıllarda da fiziksel ve ruhsal sağlığını olumlu etkilemektedir” dedi.
Başarılı emzirmenin annenin bebeğini emzireceğini düşünmesi ve bunu başaracağına inanmasıyla başladığını belirterek sözlerini sürdüren uzman doktor Seyfi, “Hayatın ilk günlerinde ve ilk yıllarında bebeğin bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle bebeğin, annesi tarafından korunması gerekmektedir. Anne bu koruma görevini, bebeğini emzirmekle sağlar. İlk süt yani ağız sütü, bebeği mikroplardan korumak için yüksek miktarda hastalıklardan koruyucu maddelerle donatılmıştır. Ayrıca emzirme; anne bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir, bebeklerde mutluluk ve güven duygusunu geliştirir, bebeğin psikolojik gelişimini de olumlu bir şekilde etkilediği gibi bebeğin çene ve diş gelişimini sağlar, anneyi meme kanseri, rahim ağzı kanseri, yumurtalık kanseri gibi kadınlara özel kanser türlerinden kısmen korur, anneyi ilerleyen yaşlarda kemik erimesinden koruduğu gibi şeker hastası annelerde insülin ihtiyacını azaltır” şeklinde konuştu.
Program sponsor firmalardan sağlanan bebeklerde kullanılan bazı malzemelerin bebek sahibi annelere dağıtımı ile son buldu.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

NİKÂH TÖRENLERİNDE “YENİ DÖNEM” BAŞLADI

Simav Belediye Başkanı Av. Adil Biçer, vatandaşlardan gelen istekleri de dikkate alarak Nikâh Törenlerine yeni bir düzenleme getirdiklerini duyurdu.

DÜĞÜNE ÇELENK-ÇİÇEK GÖNDERMEK YERİNE SİMAV EĞİTİM VAKFINA BAĞIŞTA BULUNDULAR

2000 yılında kurularak o günden günümüze yüzlerce Simavlı üniversite öğrencisine eğitim bursu sunan Simav Eğitim Vakfı (SEV), Simav’ın

GIDA DENETİMLERİ SIKLAŞTI

Simav İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, bakanlığın başlattığı gıda seferberliği kapsamında denetimler gerçekleştirdi. Yapılan denetimler