BAŞKAN BİÇER, “JEOTERMAL ÜZERİNDE SİYASET YAPILMAMALI”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » BAŞKAN BİÇER, “JEOTERMAL ÜZERİNDE SİYASET YAPILMAMALI”
Paylaş
Tarih : 29 Ekim 2020 - 11:09

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, programı uygun olduğu zamanlarda gerçekleştirdiği esnaf ziyaretleri kapsamında gazetemize de ziyarette bulunarak, bu yıl ilk kez jeotermal alanda gerçekleştirdikleri jeotermal ücret güncellemesi ve bu alandaki yeni hedefleri anlatarak jeotermal enerji hizmeti üzerinden siyaset yapılmamasını, jeotermalin kullanıcılar tarafından sahiplenilmesini istedi.

Simav jeotermalinin; işleyişi, abonelerine sağladığı kolaylıklar açısından jeotermalli belediyelerde bir örneğinin daha olmadığına dikkat çeken Belediye Başkanı Adil Biçer, yılın 365 günü ısınma, banyo ve mutfaklarda sıcak su kullanım kolaylığının sadece Simav’da olduğuna dikkat çekti.

JEOTERMALDE GÜNCELLEME HER YIL EKİM’DE OLACAK..

Yaklaşık 3 saat süren ziyaretinde önce Jeotermal hizmetlerinde alışılagelen işleyişi hatırlatarak bugün için yaklaşık 9 bin abonenin yılın 12 ayı jeotermalden yararlanırken 8 ay eşit ısınma bedeli ödeyip yılın Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında ısınma bedeli ödemediğini, 12 aylık ödemenin 8 aya eşit olarak bölünerek tahsil edildiğini anımsatan Biçer, “Her belediye yönetimi gelecek yılla ilgili bütçesini bizim gibi Kasım ayında hazırlar. Mevcut gelirler yanı sıra giderlerin de göz önünde bulundurulduğu, halkın zam olarak adlandırdığı güncellemeler Kasım ayında yapılırken verilen hizmetlerdeki maliyetlerin artışı, birçok değerlendirmenin yılbaşından itibaren uygulanmasıyla hayata geçer. Belediye olarak değerlendirmenin Kasım ve Aralık aylarını kapsamaması 2 aylık maliyet artışının göz ardı edilmesine neden olmaktadır.

Bu da 1 Ocak’tan itibaren eksik tahsilatlara neden olmaktadır. Bunu göz önünde bulundurarak bundan böyle belediyemiz hizmetlerinin Kasım ayında maliyet ve girdileri göz önünde bulunduracağız. Bu çerçevede jeotermal alanda 1 Ekim 2020’den başlayarak Ekim 2021 tarihine kadar geçerli olacak jeotermal ücretlerini güncelledik. Bu konuda oy çokluğuyla da Belediye Meclisimizden yetki aldık. Bundan sonraki tüm güncellemelerimiz her yılın Ekim ayında yapılırken değerli abonelerimiz her zaman olduğu gibi Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında jeotermal faturası ödememeyi sürdürecekler” açıklamasında bulundu.

GÜNCELLEME YAPMAK KAÇINILMAZ OLDU..

Aldıkları karar gereğince yapılan ücret güncellemeleri sayesinde Simav Belediyesinin her yılın 1 Ocağında başlayan hizmet yıllarında bütçenin açık vermeyeceğini belirterek sözlerini sürdüren başkan Biçer, “Şunu kabul etmek gerekir ki, Simav Belediyesi olarak jeotermal alanda ücret güncellemesi yapmak kaçınılmazdı. Elektrik fiyatlarındaki artışlar başta olmak üzere kullanılan kimyasallardaki, boru fiyatlarındaki kuyuların temizliğindeki, yaşanan arızalar, otomasyon uygulamalarındaki cihazların bedelinde ve işçi maliyetlerindeki artışlar bizleri jeotermal ısıtma hizmetimizde ücret güncellemesinin yapılmasını gerektirdi. Bunun yanında bu alanda ücret güncellemesi yapmadan önce belediye yönetimi olarak bizler de çevremizdeki jeotermal enerji sunan belediyelerde uygulanan 2020 ücretlerini de dikkate aldık, haklı olarak kıyasladık. Örneğin; Ankara Kızılcahamam’da içinde bulunduğumuz 2020 yılının Ekim-Mayıs arasında 1 metrekare alan ısıtması 2,04 iken 1 Ocaktan itibaren 2.36 TL’ye yükseliyor. Bu hizmet Sandıklı’da 3.52’den 4.04’e, Sındırgı’da 2.13’den 2.45’e yükselirken Simav’da yılın 365 günü hem ısınma, hem sıcak su kullanımı için 1.89’dan 2.30 TL’ye yükseltildi” dedi.

MALİYETİ YÜKSEK BİR HİZMET..

Jeotermal enerji hizmeti alanında artan maliyetler konusunda da açıklamalarda bulunan başkan Biçer, bu alanda en büyük rakam oluşturan elektrik tüketimi konusunda elektriğin gördüğü zam oranının 2015-2020 dönemi için %205 olduğunu ifade ederek, paket boru fiyatları aynı süreçte %161, kuyuların ve sistemin kireçlenmemesi için kullanılan inhibütör adlı kimyasal %81, asgari ücret işveren maliyeti %132 artarken Simav Belediyesi olarak 2015-2021 yılları toplamında jeotermal ısınmaya toplam 6 yılda yapılan zammın ise %81 olduğuna dikkat çekti.

Simav Belediyesi olarak jeotermal hizmeti alanında yapılan harcamalardan örnekler de sunan başkan Biçer, 31 Mart Seçimlerinde göreve seçilerek hizmete başladığı 1 Nisan 2019 tarihinden 25 Ekim 2020 tarihine kadar jeotermal alanda yapılan harcamaları da sıraladı.

19 AYDA JEOTERMALE SERVET ÖDENDİ..

Paket çelik boru ve ek parçaları için 968.404,43 tl, inhibitör için 541.617,00 tl, kuyu içi 2 adet pompa için 474.300,00 tl, kuyuların temizliği için 218.134,54 tl, muhtelif giderler için 671.494,00 tl, sistemin otomasyon projesi için 2.260.000,00 tl olmak üzere toplam 5.133.949,97 tl ödediklerini ifade eden Biçer, 2019 yılı elektrik fatura bedeli olarak 5.622.983,32 tl, 2020 yılının ilk 9 aylık süreci için toplam elektrik bedeli 4.733.352,00 tl elektrik bedeli ödendiğini bu rakamlara personel giderlerinin dahil edilmediğini anlattı.

HALKIMIZ JEOTERMALİ SAHİPLENMELİ..

Dünyanın en temiz enerjisi olan Jeotermal enerjinin Simav’ın olmazsa olmazlarının başında geldiğini de sözlerine ekleyerek jeotermal sisteminin ve jeotermal enerjinin tüm halk tarafından sahiplenilmesi gerektiğinin altını çizen başkan Biçer, “Bir arıza durumunda ekiplerimiz karda-kışta hatta sıcakta gecesini gündüzüne katarak abonelerimizi mağdur olmaktan kurtarmanın savaşını verirken abonelerimizin de enerji kesikliğinin nedenini öğrenmek için sürekli belediyemizi aradığı gerçeği yanı sıra abonelerimizin jeotermalimize de sahip çıkması, onu en tasarruflu ve koruyucu bir şekilde kullanmasını istiyoruz. Çünkü bu enerji halkımızın kendi öz malıdır. Bu nedenle jeotermal enerji üzerinden siyaset yapılmamasını istiyorum. Ayrıca halkımız şunu da kabul etmeli; jeotermal ısınma ve sıcak su kullanımı için jeotermal alanda yeni yatırımlar yapmak, sistemi yenilemek ve teknolojiyi de imkanlar ölçüsünde kullanmak bu işin doğasında var. Bizim de bu alanda ilk yapacağımız ise 2 yeni kuyu açarak kullandığımız enerjiyi artırmaktır” diyerek sözlerini tamamladı. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BELEDİYE’DEN “ALO CENAZE” HATTI HİZMETİ

Dünyayı tamamen etkisi altına alan küresel salgın Koronavirüsle mücadele her ülkede devam ederken salgın hastalığa bağlı hayatını kaybeden

ÇARŞAMBA PAZARINDA AÇILIŞ SAATİ ÇELİŞKİSİ

Bölgenin en kapsamlı tüketici pazarının kurulduğu Simav’ın Çarşamba Pazarındaki pandemi kurallarına bağlı yeni uygulama hem tüketicileri

KADINA ŞİDDET’E DİKKAT ÇEKİLDİ

Simav Emniyet Müdürlüğü’nün geçen hafta Cumhuriyet Meydanında kadına şiddete dikkat çekmek amacıyla kurduğu stanttı Simav Protokolü