ELİMİZDEKİ DÜŞMAN

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » ELİMİZDEKİ DÜŞMAN
Paylaş
Tarih : 20 Ağustos 2019 - 12:26

Nefs ya da nefis; her insanın içinde var olan ruh olarak adlandırıldığı günümüzde, insanların zaman zaman “Nefsime engel olamadım”, “Nefsime uydum” sözleriyle dile getirdiği olumsuz hareket ve eylem olarak adlandırılan görünmez bir duygudur.
Hatta nefsin, her insanın içinde yaşayan bir ‘düşman’ olarak da adlandırıldığı da olur.
***
Yaşanan, yaşatılan olumsuzluklar ve kötü davranış ve düşüncelerin kişideki kaynağının nefis olduğu da ifade edilirken, nefsin kişi tarafından kontrol altında tutulması, onun kişiyi yönetmemesi konusunda dikkatli olunması tavsiye edilir.
Kişideki nefisten yola çıkarak elimizdeki düşmana gelecek olursak, bugün 10 kişiden neredeyse 8’inin cep telefonu sahibi olduğu bunların da çoğunluğunu akıllı ve internet bağlantılı telefonların oluştuğuna dikkat çekmek istiyorum.
Evden başlayarak sokakta, caddede, kahvede, okulda, büroda, iş ortamında, hastanede, otobüste, takside, trende, metro da, parkta, bahçede kısacası hayatın devam ettiği her yerde insanların elinde birer telefon.
İnsanlarımızı yalnızlaştıran, günlük olaylardan, yaşananlardan uzaklaştıran,
Bilgi edinmede başvurulan ilk yer olan akıllı cep telefonlarının her biri bana göre ellerimizdeki düşmanlarımızdır.
***
Önceki akşam Cumhuriyet Meydanında bulunan kafeye gittim.
Sanırım yeni evli bir çiftti.
İkisinin elinde de telefon, yanımızdaki boş masaya oturdular.
Daha garsona isteklerini bildirmeden ellerindeki telefonu açarak başladılar hesaplarını incelemeye.
Evli oldukları her halinden anlaşılan bu genç çiftin hiç konuşmadan akıllı telefonlarıyla uğraşmaları, birbirleriyle konuşmamaları dikkat çekiciydi.
Garsonun; “Buyurun ne istersiniz?” sorusuyla bir an gözlerini eş zamanlı telefonlarından ayıran bu iki kişi, siparişlerini vermelerinin ardından yine o akıllı telefonlarının büyülü dünyasına geri döndüler.
Ya değir masalar?
Onlarda da farklı bir durum yok.
Yine her masada kişiler cep telefonlarıyla ilgilenmekte, kimisi de fotoğraf çekmekte.
***
Bana göre akıllı cep telefonları, kendisini yapan hatta geliştiren insanları esir almış durumda.
Haber orada, dedikodu orada, yemek tarifi orada, mesajlaşma orada, görüntülü konuşma orada, konferans konuşma orada.
Bir de insanların karnını doyursa, inanın telefonlar ellerden hiç düşmeyecek.
***
İnsanları yalnızlaştıran bu durumun geleceği çok daha tehlikeli.
Çünkü; günümüzde insanları yalnızlaştıran akıllı cep telefonları gelecekte toplumları da yalnızlaştıracak.
İnsanlar cep telefonundan alışveriş yapar, cep telefonundan okulunu takip eder, cep telefonuna göre hayatını yönlendirirse hayatın sosyalliği de son bulur.
Baksanıza mezarlıktan, camiden, denizden, kurban kesiminden, mevlitten, okuldan, spordan, maçtan görüntüler çekip anında paylaşılan sosyal medya, gazetelerin, televizyonların da pabucunu dama atacak hale geldi.
***
Telefon dünyasına giren markalar, yeni modeller ve firmaların satış programlarıyla işin cazibesini daha da artırırken, “Elimizdeki Düşman”a esir olmuş biz insanlar, çevremizdeki olumsuzlukları bile sorgulamaktan bi haberiz.
Örneğin:
Güçlendirme ve tadilat nedeniyle başka bir okulda eğitimini sürdüren 4 Eylül Ortaokulu öğrencileri 2019-2020 eğitim ve öğretim dönemine kendi okullarında girebilecekler mi?,
Geride kalan Kurban Bayramı öncesinde Cumhuriyet Meydanında vekaletle kurban bağış kampanyaları düzenleyenler kaç bağış ya da kaç liralık bağış topladı, bunu kamuoyuyla paylaştı mı, hiç merak ettiniz mi?
Tabakhane, Karşıyaka ve Yeni Mahallenin Yusuf Koyuncuoğlu İlkokulu yakınındaki konutlarda ikamet edenlerin, 14-15-16-17-18 Ağustos akşamları okul bahçesinde yapılan yüksek sesli düğünlerden dolayı günlerdir rahat rahat uyuyamadıklarını biliyor musunuz?
Kurban Bayramının da geride kalmasıyla Simav esnafının hayatın durağan ve umutsuz bölümüne geçtiğini hiç düşündünüz mü?
Banka faizleri düşerken altın fiyatlarının yükselişine bir anlam verebiliyor musunuz?
Bugün de çocuğunuza iş bulamama kaygısı yaşayacak mısınız?
Üniversite sınavını kazanan ve bir fakülteye, yüksek okula yerleşen çocuğunuz için burs bulabilecek misiniz?
***
Yukarıdaki örnekleri bir lastik misali uzattıkça uzatmak mümkün.
Ama akıllı cep telefonuna yani elimizdeki “Düşman”a teslim olmuş insanlarımızın cevapsız sorulara cevap araması sosyal medya fırtınasından kurtulamayanlar için hiç de kolay olmayacak.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

EKONOMİNİN “SİYAM İKİZLERİ”

Dünyanın acımasız iki kardeşinden birisi altın, diğeri dolar.Bırakın kişileri, ülkelerin bile geleceğini etkileyen iki önemli unsur.Yiyecekten

HAYAT DAHA ACIMASIZ, TATSIZ, TUZSUZ OLMAYA BAŞLADI

Esnaflar kan ağlıyor.Kimisi mesleği gereği ödeyemediği vergileri, çekleri, senetleri için öz varlıklarını sata sata bitirdi,Kimisi ödeyemediği

SOKAK DOSTLARIMIZ

Geçmiş Tarihten günümüze doğru bakıldığında uzmanların ve araştırmacıların değerlendirmelerine göre insanlara zararı olmayan, evcilleştirilen