KAŞIKLA VERDİLER KEPÇEYLE GERİ ALIYORLAR

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KAŞIKLA VERDİLER KEPÇEYLE GERİ ALIYORLAR
Paylaş
Tarih : 08 Ekim 2019 - 12:08

Üniversiteli işsizlerin bile hızla artığı günümüzde temel tüketim ürünlerine yapılan zamlar hayatı daha da zorlaştırdı.
Türkiye’nin yaşadığı, Simav’ın da bu yaşamdan pay aldığı acı gerçekte hangi evde işsiz lise, üniversite mezunu yok ki..
Mesleki eğitimin göz ardı edilmesiyle diğer alanlara yönelen üniversite adayları günümüzde mezun birer işsiz olurken kahveler, lokaller, parklar onlarla doldu. İşsizlerimiz artık 3-5 aylık İŞKUR’un TYP projelerine kuyruk olmanın yarışındalar.
Ekonomik açıdan umulanların bulunamadığı, enflasyon hesaplarının birbirini tutmadığı ve son çare olarak da temel tüketim mallarına yapılan birbiri ardı zamlarla enflasyonu düşürme çabası, bana göre ‘boş sofradan tok kalkmak’ kadar yapmacık.
***
Türkiye’nin gelecek ekonomik dünyası için yeni bir paketin açıklanmasının hemen ardından elektrik, doğal gaz, ekmek, çay ve şekerden sonra süte de zam gelmesi, zaten ekonomik sıkıntı ve işsizlik yaşayan Türk halkı için ağır bir mali yük olarak kabul edilmelidir.
Edindiğim bilgilere göre Ulusal Süt Konseyi, çiğ sütün referans litre fiyatını 30 kuruş artırarak litre fiyatının 2,3 lira yaparken kararı sadece ‘süte zam’ olarak değerlendirmek saçmalık olur.
Çünkü tereyağın, yoğurdun, ayranın, peynirin ve benzerlerin ana maddesi olan süt, gördüğü zamlarla ürünlerinin de pahalanmasına neden olacaktır.
***
Türkiye’nin yaşadığımız şu son günlerde üst üste gelen zam haberleriyle karşı karşıya kalışını ürün bazında yapılan zamlar olarak bakacak olursak:
ELEKTRİĞE YÜZDE 14,98 ORANINDA ZAM..
Elektrik fiyatları 1 Temmuz’da da konut, ticarethane ve sanayide ortalama yüzde 14,98 oranında artırılmıştı. EÜAŞ’ın, elektrik dağıtım ve perakende şirketlerine ikili anlaşmalarla sattığı, “toptan” olarak tanımlanan elektriğin birim fiyatı da 20,5 kuruşa yükseltilmişti. Yeni tarifede toptan elektrik fiyatları da 35 kuruşa yükseldi. Böylelikle toptan elektrikte artış yüzde 70 oldu.

DOĞAL GAZA YÜZDE 14,97 ZAM
Simav’ın da “Doğal gazlı yaşam” hazırlıkları yaşadığı şu günlerde doğal gaz fiyatına Ağustos ayında yüzde 14,90 zam yapıldı. Böylece son gelen zam ile birlikte faturaya yüzde 32 zam gelmiş oldu!

ÇAY VE ŞEKERE ZAM
Haziran ayında zamlanan iki ürün ise çay ve şeker oldu. Kuru çaya yüzde 15 zam yapılırken şekere yüzde 16 zam yapıldı.
Böylece garibanın vaz geçemediği çay tiryakiliği darbe alırken, vatandaşın vatandaşa çay ikramları da olumsuz etkilendi.
***
Sözün özü; eskilerin deyimiyle çalışanın ve emeklinin maaşlarına yapılan zamlar “kaşıkla verilip kepçeyle geri alındı” dersek hiç de yalan olmaz.
İşte sadece son bir yıl içinde bazı temel tüketimlere ve vergilere yapılan zamlar:
Elektriğe yüzde 55,
Doğalgaza yüzde 40,
Gıda ürünlerine yüzde 50,
Tekel ürünlerine yüzde 45,
Et ve süt ürünlerine yüzde 40,
Özel tüketim vergilerine yüzde 35..

SON DAKİKA!; Köprü ve otoyollarla
PTT ve Hızlı Tren ücretleri de zamlandı..

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

MAAŞ ZAMLARI, ZAMLARI KARŞILAMIYOR

Türkiye’mizde her yıl Kasım ayının girmesiyle başlayan enflasyon hesapları, maaş artış hesapları, asgari ücret tespitleri ve yeni yılla

ESKİDEN..

Yazdığım köşe yazılarımda zaman zaman eskilerin güzelliğinden bahsettiğimi bilirsiniz.Yaşadığımız günler içinde eskileri hatırlıyor

DOST VE DOSTLUK

Türkiye; yavaş yavaş ateşi düşen İran-ABD, Türkiye-Suriye ve Türkiye-Libya meselelerinden sıyrılıp Kanal İstanbul projesiyle yatıp kalkarken,