Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

KAYMAKAM TÜRKER ÇAĞATAY HALİM MUHTARLARA SESLENDİ: “UYUŞTURUCU, ÜLKEMİZE YÖNELMİŞ CİDDİ BİR TEHDİTTİR”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » KAYMAKAM TÜRKER ÇAĞATAY HALİM MUHTARLARA SESLENDİ: “UYUŞTURUCU, ÜLKEMİZE YÖNELMİŞ CİDDİ BİR TEHDİTTİR”
Paylaş
Tarih : 10 Ocak 2019 - 12:30

İçişleri Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl yayınladığı genelge doğrultusunda ilçe
kaymakamlıkları tarafından gerçekleştirilen aylık Muhtarlar Toplantısı Simav’da da düzenli olarak sürdürülüyor. 83 köy, 6 belde
ile şehir merkezinde görev yapan muhtarların katıldığı Simav’daki 2019 yılının ilk muhtarlar toplantısının konusu ise “Uyuşturucu İle Mücadele” oldu.

Eynal Kaplıcıları Firuze Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Kaymakam Türker Çağatay Halim, Belediye Başkan Vekili Mehmet Uluer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi, İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Matar, İlçe Emniyet Müdürü Aytaç Ayhan, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer, İl Genel Meclisi Üyeleri; Kahraman Aktay, Ali Osman Ergün ve Gazi Bülbül, ilçedeki bazı resmi dairelerin müdürleri, Simav Muhtarlar Derneği Başkanı Hidayet Şahin ve Simav, belde ve köylerde görev yapan muhtarlar katıldı.
Toplantının ana gündem konusu olan Uyuşturucu İle Mücadele konusunda Simav İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi günün ilk konuşmacısı olurken, Şirikçi uyuşturucu ile mücadele konusunda yapılan anket çalışmalarından, dünya ve Türkiye açısından uyuşturucu konusunda yapılan istatistiklerden, uyuşturucuya başlama ve uyuşturucudan kurtulma konularında bir eğitimci olarak bilgilendirmelerde bulundu.
Simav’ın muhtarlarına aynı konu üzerine açıklamalarda bulunan ikinci isim ise İlçe Sağlık Müdürlüğü sosyologu Mehmet Ağca oldu. Psikolog Ağca da Şirikçi gibi uyuşturucuya başlama, uyuşturucudan korunma, uyuşturucu ile mücadele ve uyuşturucu konusunda yapılan istatistik verilerinden söz etti.
Simav, Kütahya ve Türkiye açısından uyuşturucuyla mücadele konusunda en çarpıcı istatistik rakamlar ve açıklamalar ise Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim’den geldi. Kürsüye gelerek özellikle muhtarları uyuşturucu ile mücadele konusunun içine çeken kaymakam Halim, 2019 yılı Ocak ayı Muhtarlar Toplantılarının tüm yurtta İçişleri Bakanlığı emri ve aynı gündem maddesi ile toplandığına dikkat çekti.
Kaymakam Halim, “Sentetik uyuşturucuların pazarlandığı hedef ülke haline geldik!”..
Uyuşturucu ile mücadele ve bu konuda köy ve mahalle muhtarlarının sağlayacağı desteğe dikkat çekerek konuşmasına başlayan kaymakam Halim, “Önceki gün Kütahya merkez ilçede muhtarlarla gerçekleştirilen toplantıya ilçe kaymakamları olarak davet edildik. Orada anlatılan bazı hususları bende sizlerle paylaşmak istiyorum. Uyuşturucu konusunda dünyada ve ülke genelinde olan istatistikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Her şeyden önce İçişleri Bakanlığımızın olaya bakışı şu cümlede özetleniyor; “Uyuşturucu son dönemde ülkemize yönelmiş ciddi bir tehdittir. Her şeyden önce bunu böyle kabul etmemiz gerekiyor. Hem toplumsal psikolojimize hem de milli ekonomimize çok büyük zarar veriyor. Artık ülkemiz uyuşturucu trafiğinde bir güzergâh ülke değil, hem güzergâh hem de hedef ülkedir. Eskiden olduğu gibi sadece doğu ülkelerinde üretilen haşhaş ve kenevirden üretilen doğal uyuşturucuların pazarlandığı ülke konumunda değiliz. Bu devam ederken bunun yanına bazı batı ülkelerinden bilhassa Hollanda ve Belçika’da üretilen sentetik yapay uyuşturucuların da pazarlanmaya çalışıldığı bir hedef ülke haline geldik. Artık büyük çaplı uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele yapılmanın yanı sıra torbacı veya sokak satıcısı küçük çaplı satıcılara karşı mücadelede veriliyor. Bu mücadele ara vermeden her gün her saat veriliyor ki bizleri en çok ilgilendiren boyutu bu boyutu. Bu konuda okul güvenliği çok önemlidir. Okulun bulunduğu mahallenin muhtarı ile mutlaka okul yönetimi arasında sağlıklı bir ilişki bulunmasını istiyoruz. Uyuşturucu evrensel bir sorun. Dünya nüfusunun %5.6’sı en az bir defa uyuşturucu ile temas etmiş. Bu da demek ki dünya genelinde 275 milyon insan. Avrupa genelinde ise 92 milyon insan en az bir defa uyuşturucu ile temas etmiş. Ülkemizdeki rakam ise %3,1. Bu da 1 milyon 600 bin kişiye karşılık geliyor. 2016 yılında dünya genelinde 167 bin 750 kişi uyuşturucu dolayısıyla hayatını yitirdi. 2016 Kütahya’mızda ise 2 vatandaşımız, 2017 yılında da 1 vatandaşımız uyuşturucu sebebiyle hayatını kaybetti. İlçemizde olmadı bu olay ancak Kütahya genelinde maalesef 2 yılda 3 vatandaşımızı kaybettik. En çok temas eden 15-24 yaş arası. Dolayısıyla hedef kitle bellidir. Öğrenciler, Yükseköğrenim çağındaki öğrenciler ve askerlik çağındaki gençler. Ülkemizde uyuşturucu kullanmış kişilerin %95’i erkek %5 i ise kadın. Kütahya genelinde 2017 yılında 114, 2018 yılında 181 uyuşturucu olayı oldu. 2017 yılında 28, 2018 yılında ise 36 kişi il genelinde uyuşturucu suçundan dolayı tutuklandı. Ülkemizde en çok kullanılan ve ölüme en çok sebep olan uyuşturucu türü bonzai. Kütahya genelinde 2017 yılında 302 gr, 2018 yılında da 573 gram bonzai ele geçti. Yani ülkemize sokulan bonzai miktarı artışı rakamlarını Kütahya’da da görebiliyoruz” dedi.
Herkesi hataya düşüren düşünce; “Benim çocuğum kullanmaz!”..
Uyuşturucuyla mücadele konusunda anne-baba-okul yöneticisi-öğretmen olarak herkesi hataya düşüren konular hakkında da konuşan kaymakam Halim, “Hepimizi temel hataya düşüren temel düşünce şu, “Benim çocuğum kullanmaz” düşüncesi. En büyük yanılgı budur. Oysaki bu evrensel bir tehdit olduğu için herkes risk altındadır. Yapılan araştırmalarda kişilerin uyuşturucuya başlaması konusunda dünya geneli açısından istatistikler mevcut. Buna göre uyuşturucu kullananların % 32’si merak, %23’ü arkadaş ısrarı, %14’ü özenti, %12.6’sı kişisel sorunlar ve %11.7’si de ailevi sorunlar. İlk denenen uyuşturucu türü esrardır. Çünkü yaygın ve ucuz olduğu için. Uyuşturucu kullananların %89’u ailesi ile yaşıyor. Uyuşturucu kullananların %64’ü bunu sokak satıcısından temin etmiş. Bu sokak satıcılarının çoğunluğu da bu kişinin arkadaşıdır. Dışarıdan değildir. İçişleri Bakanlığı her şeyden önce bir yol haritası belirledi. 2017-2018 Uyuşturucu ile mücadele belgesi hazırlandı. İşte tüm yapılan çalışmalar bu belgede ki hedefler doğrultusunda yapılıyor. 12 Eylül 2018 tarihinde okullar ve çevresi daha güvenli hale getirilmesine yönelik işbirlikleri protokolü Bakanlıklar arasında imzalandı. Bu protokolün tarafları Milli Eğitim Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı. Ülke genelinde 22 bin 773 okulda 20 bin özel güvenlik görevlisi görevlendirildi. İlçemizde de geçen sene başladı bu uygulama bu sene artı 21 güvenlik görevlimiz var. 6835 polis ve jandarma okulların güvenliği için görevlendirildi, kamera sistemleri kuruldu. Her gün düzenli narkotik operasyonları yapılıyor. 100 günlük acil eylem planı kapsamında 81 ilde narko tim kuruldu. 2017 ve 2018 yıllarında ülkemiz genelinde 28 bin 352 adet uyuşturucu olayı olmuş. 54 bin 130 şüpheliden 23 bin 603 kişi tutuklandı. 58 bin 059 adet metruk bina saptandı. Uyuşturucu madde kullanımının kaynağı olabilecek bunlardan 24 bin 168 adet, yani %41’i yıkıldı. Bizde ilçemiz genelinde, köylerimizde, beldelerimizde bazı binaları bu kaygıyla yıkıyoruz. Sadece bu kaygı değil yani yangına sebep olabileceği, şehircilik görüntüsünü bozduğu içinde yıkıyoruz. Narko Rehber projesi kapsamında Özel güvenlik görevlileri, Belediye Zabıtası ve Temizlik personeli eğitildi. Narko Tır kapsamında gezici eğitim verildi. Ayrıca Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde askerlik yapan erata bu konuda eğitim verildi. Tüm bu projeler ilçemiz ve ilimizde de uygulanıyor. Ayrıca Sosyal Hizmetler Merkez İlçe Müdürlüğümüz 2018 yılında 41 adet eğitim verdi. Bu eğitimlerde 1947 katılımcıya ulaşıldı” ifadesinde bulundu.
Uyuşturucu ile mücadelede muhtarlardan beklenen..
Kaymakam Halim, sözlerinin sonunda gerçekleştirilen muhtarlar toplantısında uyuşturucu ile mücadelede muhtarlardan ne beklendiğinin de altını çizdi. Halim şu ifadelerde bulundu: “Muhtarlardan ne bekliyoruz? İşin özü budur. Muhtarlarımız toplumun öncü ve örnek kişileri. Uyuşturucu konusunda bilinçli olalım. Köyünüzde veya mahallenizde metruk bina varsa mutlaka yetkililere bildirin. Şüpheli durumlar varsa veya sokak satıcısı olduğunu tahmin ettiğiniz kişiler varsa mutlaka yetkililere bildirin. Uyuşturucu ekimi yapılan arazi, teras, balkon, sera var ise mutlaka bunu yetkilere bildirin. Muhtarlarımızdan beklentimiz bunlar.” *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BİÇERDÖVERLER DENETLENECEK

Simav Tarım ve Orman İlçe Müdürü Murat Tokdemir, Simav sınırları içinde çiftçiler tarafından ekimi yapılan tarla bitkilerine (arpa, buğday,

ORGANİZE SERA BÖLGESİ OLUŞUMUNDA ÇİTGÖL VE NAŞA AYRILIĞI

Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman’ın Simav ziyaretinde Eynal Kaplıcalarında yapılan Kütahya-Simav Organize Jeotermal Sera Bölgesi Toplantısında

TÜRKİYE’NİN ŞİFALI SULAR ADRESİNDE EYNAL VE ÇİTGÖL DE VAR

Sağlık Bakanlığı, Türkiye kaplıcalarının şifa özelikleri, sularının niteliği ve kaplıca tesislerindeki tedavi birimlerinin yer aldığı,