KORONA GÜNLERİ 211

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİ 211
Paylaş
Tarih : 31 Mart 2021 - 13:26

“NE DİYEYİM AY AHMET?”

Biraz geriye gidelim mi?
Şöyle yaklaşık 10 ay geriye.
Koronavirüsle mücadelenin ilk aylarına, kısıtlamalara, maske, mesafe, hijyenle sıkı-fıkı olduğumuz günlere..
Kütahya Valiliğinin ve Simav Kaymakamlığının, il ve ilçe Hıfzıssıhha Kurullarının aldığı ve uygulattığı kararlara,
Yemişli ve Çakırlar Köylerinde gerçekleştirilen ilk karantina uygulamalarına,
Ramazanda yaşanan sıkıntılara, Ahde Vefa Ekiplerinin çalışmalarına, Ramazan bayramında ise şehirlerarası yolculuk yasaklarına, sokak kısıtlamalarına.
***
Ne zor günlerdi o günler.
Neredeyse her evde özlemler çekiliyor, görüntülü görüntüsüz telefonlarla, sosyal medya hesaplarıyla yeni tür haberleşmeler çağ atlıyordu.
Koronavirüs neredeyse kontrol altına alınmış, vaka sayıları bugünkü gibi günlük 30 binlerde değil, 3-5 binlerde, can kayıpları ise böylesine 100’lü rakamlara ulaşamıyordu.
***
Ne olduysa Kurban Bayramı Tatili ve yazlık turizmin açılmasıyla oldu.
Tatilden tatile koşan, sokak kısıtlamalarında turistler insanlarımızın kendi vatanında gidemediği turistik yerlere, deniz kenarlarına gidemezken yabancıların gidebilmesi, bir kesimin ekonomik beklentilerine cevap verilmesi, okulların açılmasıyla birlikte pandemideki tüm bilinenleri sildi, yaşananları unutturdu, adeta sürü bağışıklığı yaşar gibi olduk.
Hatta koronavirüsün turistlere zarar vermediği bile konuşulurken, sokak kısıtlamaları sürecinde virüsün etkili olduğu, süreli sokağa çıkmalarda da virüsün hapsedildiği bile iddia edildi.
Bugün geldiğimiz nokta yaz mevsiminin ikinci yarısından sonraki kontrolsüzlüğümüzdür.
Bu nedenle ben yakın zamanda başlayacak olan 2021 Ramazan ayını ve peşinden gelecek Ramazan bayramını çok önemsiyorum.
Onun için geçmişteki hatalar tekrarlanmasın, yeniden yaşanmasın istiyorum.
Sürü bağışıklığı içinde olmadığımız görülsün, gerekirse belirli şehirlerde ‘tam kapanma’ uygulanma olmalı diyorum.
Başta kiracı esnaflar olmak üzere onlara ekonomik desteklerin artırılmasını, kısmi çalışma ödeneklerinin sürdürülmesini, yaz mevsimine kadar Nisan ve Mayıs aylarında pandeminin kontrol altına alınarak sürecin disiplinli bir şekilde sürdürülmesini ve bir kez daha bu ülkenin ve ilçenin sivil toplum kuruluşlarının artık işin içinde olmasını istiyorum.
***
Sağlık Bakanlığı güvenirsiniz, güvenmezsiniz bilmem ama Koronavirüs Tablosunda olduğu gibi sürdürülen aşı kampanyasıyla ilgili olarak 29 Mart Türkiye Aşı Tablosunu Türkiye haritası üzerinden yayınladı.
29 Mart tarihine kadar Kütahya merkez ve 12 ilçesinde toplam 132.582 vatandaşa aşı yapıldığı öğrenilirken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da açıkladığı gibi 60 yaş ve kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlara yönelik aşı randevuları da başlatıldı.
Bu konuda Aile Hekimliklerinde randevular hekimlerce değerlendirilirken önümüzdeki günlerde Simav’da söz konusu yaş gurubu için aşılama çalışmalarının hız kazanacağı ve Kütahya’da aşılanan vatandaş sayısının daha da artacağı ifade ediliyor.
***
Pandemiyle ekonominin birbirine ne kadar ters düşseler de ülkemizde en büyük çığlığın ekonomi alanında duyulduğunu herkes görmekte ve üzülmekte.
Özellikle küçük esnafın, eğitim sektörü içinde barınan meslek gruplarının kan ağladığı, tabiri caiz ise ‘kuyruğu dik tutarcasına’ taksitlerini, vergilerini, primlerini elindeki menkul ve gayrimenkulleri satarak ödemeye çalıştığını görüyor, duyuyoruz.
Birçok esnafın arabalarını bile satarak ekonomik nefes alma gayretinde olduğu şu Simav’da en azından kirasını, primlerini, elektrik, su, jeotermal giderlerini ödeme gayretinde olanları görünce buruk bir sevinç yaşıyorum.
Ama üniversitelerine bağlı fakülte ve yüksek okullarında uzaktan eğitim uygulamaları, liselerin belirli sınıflarında uzaktan eğitimlerin sürdürülmesi, sosyal ve ekonomik hayatımızda bir durgunluğa neden oluyor ki bunun etkilerini her alanda görmek mümkün.
***
Öyleyse; “Ne diyelim ay Ahmet Allah’tan oldu” mu diyeceğiz?

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 220

“Rekorlar Ülkesi Türkiye” ‘Keşke’ kelimesinin Türkçemizdeki en kötü kelime olduğunu bile bile,Olumsuzlukla biten her şeyin sonunda

KORONA GÜNLERİMİZ 219

“Hayat devam ediyor” Sağlık Bakanlığının koronavirüs salgınına ilişkin yayınladığı veriler gerçekten endişe verici. Özellikle Dünya

KORONA GÜNLERİMİZ 218

Yurdumuzu esir alan Koronavirüs salgınında son günlerde vaka artışlarında rekorlar kırılırken, Sağlık Bakanlığı, Bakanlığın Bilim Kurulu