KORONA GÜNLERİMİZ 111

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 111
Paylaş
Tarih : 10 Ekim 2020 - 10:52

Aylardır benim yazmaktan bıkmadığım, duyarsızların ise takmakta direndiği maske konusunda artık bir karar verdim. Duyarlılar ve tuhaflaşanlar.
Artık bir gerçek; kendinin, eşinin, çocuklarının, yakın çevresinin sağlığını düşünenlerin çoğunluğu maske takıp sosyal mesafesini koruyup, hijyenine de dikkat ederek günlük hayatını yaşıyorlar.
Kendilerinin oluşturduğu güven ortamında ve şartlarda.
Ama maske takmayanlar tuhaf uygulamaları, davranışları, düşünce ve eylemleriyle hem kendilerine hem de çevresindekilere zarar vermeyi sürdürüyorlar.
Kısacası türkuaz tabloya baktığımızda bir bakıyoruz ülke olarak batmışız, bir bakıyoruz iyimser tablolarla mutlu olmaya çalışıyoruz.
***
Maske, hijyen ve sosyal mesafe konusunda en duyarlı kesim ise yarınlarımızın umudu, teminatı, geleceğimiz olan çocuklarımız, öğrencilerimiz.
Her birinin okul formasını giyer giymez evin anahtarını alır gibi yaşamın anahtarı maskesiz sokağa çıkmadığını, kurallar gereği de okuluna bile maskesiz gitmeyip, maskelerini taşınıdğını görüyoruz, duyuyoruz.
Sokak kısıtlamalarından, pandemi koşullarından hatta uzaktan eğitimden bıkan, oturma ve görme şikayetleri yaşayan çocuklarımızın maske, sosyal mesafe ve hijyen konusunda büyüklerine örnek olması, yeni ve duyarlı bir neslin gümbür gümbür gelmekte olduğunun ayak sesleridir.
***
Tam 7 ayı geride bıraktığımız korona günlerimizde ülke gündemini düzenli bir şekilde takip edenlerin yaşanan 210 günde gördüğü olumsuzlukların başında ekonomik kriz, işsizlik, ödenemeyen taksitler, borçlar olduğu görülürken bunlara bağlı tartışmaların, kavga ve yaralamaların hatta hapis ve cinayetlerin, boşanmaların artığını görmezden gelemeyiz.
Otobüste, minibüste maske takmayan, tam takmayan insanlarla maske takanların çeşitli kavgaları hergün ‘arkası yarın’ misali ekranlarda, gazetelerin üçüncü sayfalarında.
Ekonomik sıkıntılar nedeniyle aile kavgaları, evden kaçmalar, tacizler, dövmeler, işsizlik, cinayetler de yine ekranlarda, gazetelerde.
Eskiden hiç bu kadar olumsuzluk yaşanmaz, eskiden gazetelerin üçüncü sayfaları bu kadar dolu dolu olmazdı.
Türk halkının genleriyle mi oynadılar bilemem ama hoşgörü, yardımlaşma, çalışkanlık, sabır, başarı, tasarruf olgularımız bir bir zayıflıyor ya da kayboluyor.
Kısacası Türk halkının en büyük değeri “Aile” olma korona günlerinin etkisiyle temelinden çatırdıyor.
***
2020-2021 dönemi için üniversiteler bir tarafa eğitim ve öğretime Milli sEğitim bakanlığına bağlı okullarda hemen hemen başlandı.
Aylardır okulunu, öğretmenini, sınıf arkadaşını özleyen çocuklarımız özlemlerine kavuşurken 7 aydır hasret kaldıkları okul günlerine koronavirüs tedbirleri kapsamında nasıl ısınacaklar, adapte olacaklar bilemiyorum.
Çünkü arada yaz tatili de olsa insanlar kolay kolay alışkanlıklarından vaz geçmiyor ama, alışkanlıklarından uzaklaştıkça da tekrar eski günlere kolay kolay dönemiyor.
Bu nedenle ben başta öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve okul yöneticileriyle anne ve babalara sabırlar, hoşgörüler ve başarılar diliyorum.
***
Bugünün son sözü, yok.
Bugün son söz olarak bir fıkra aktarayım istiyorum.
Doya doya kahkaha atamasak da gülümsemeye ihtiyacımız olduğuna inanıyorum..

“BEN VERMEM DEVLET VERSİN”
Köyün birinde aynı gün, bir Karadenizli, bir Kayserili ve bir de Suriyeli sığınmacı ölmüş!
Cenazeleri gömüldükten sonra yorgun arkın dönüp kahvehaneye oturarak birer demli çay söyleyen köylüler az sonra bakmışlar ki, Karadenizli mezardan çıkmış, üstünü başını silkeleyerek kahvehaneye geliyor!
Şaşkınlık içinde, “Ne oldu yahu? Hayırdır, nasıl çıkıp geldin” diye sormuşlar.
Karadenizli hınzır bir şekilde kıs kıs gülerek; “Öbür taraf da aynen burası gibi… Zebaninin eline bir yüz lira sıkıştırdım, beni geri gönderdi” diye cevap vermiş.
Köylüler merakla sormuşlar, “Peki Kayserili nerede?”
Karadenizli getirilen çayı yudumlarken cevap vermiş, “Ben gelirken Kayserili 70 liraya olmaz mı diye zebani ile pazarlık ediyordu”.
Ya Suriyeli?
“O da ben vermem, devlet versin diyordu”.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 119

“ÖZ ELEŞTİRİ” Aylardır birlikte yaşadığımız şu şehirde Korona Günlerimiz’in nabzını tutmaya, acımasız virüsten korunmamız

KORONA GÜNLERİMİZ 118

Türkiye, Koronavirüs mücadelesinde yeni bir dönemece daha giriyor. Geçtiğimiz Cuma günü geleneksel hale gelen saat kuşağında Sağlık Bakanı

KORONA GÜNLERİMİZ 117

2019 yılının sonuna doğru Çin’in Vuhan kentinde ilk kez görülüp daha sonra kısa sürede dünyaya yayılan COVID-19 virüsüyle dünya adeta