KORONA GÜNLERİMİZ 112

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 112
Paylaş
Tarih : 12 Ekim 2020 - 12:57

Dünyanın başında bir dert; ne geleceğe dair ayağı yere basan projeler yaptırıyor ne de insanlara hayaller kurdurtuyor.
Türkiye’yi 7 aydır teslim alan COVID-19, aldığı canlar bir yana sürekli kendini yeniliyor, güncelliyor, güçleniyor.
Niçin?
Maske takmayıp, sosyal mesafeye uymayıp hijyene dikkat etmediğimiz için!
7 aylık geçen bir süreçte en önemli çabayı sağlıkçılarımız gösteriyor.
Hastanelerin yoğun bakım servislerinde gecesini gündüzüne katanlar kadar Kronavirüs hakkında araştırma, inceleme ve gereken her türlü tıbbi araştırmaları yapan bilim insanlarımız geride kalan zamanda virüsün binbir surat yönünü ortaya koymayı sürdürüyor.
İşte bu bilim insanlarının son tespit ettiği bir gerçek ise koronavirüsün yaklaşık 9 saat deri üzerinde canlılığını koruyabildiği gerçeği.
İşte burada maske ve sosyal mesafe kadar hijyenin ve özellikle el hijyeninin hayati önem taşıdığı vurgulanırken virüsün en çok burundan vücuda girdiği, koranavirüsün insan vücuduna girmek için burnu kapı olarak kullandığı önemli bir araştırma sonucudur.
***
Her canlının kesinlikle sevmediği ve istemediği tek gerçek ölümdür.
O yüzden insanlarımız arasında koronavirüse yakalanıp da tedavi gören, yoğun bakamlarda yaşam savaşı veren en kötüsü de entübe olarak sonuçta yaşama dönerek hayata sarılan insanlarımızın anlattığı süreç gerçekten ders ve ibret alınacak bir olay.
Onları televizyonlarda dinlerken, gazetelerde okurken etkilenmemek mümkün değil.
Onun için maske ve sosyal mesafe ve hijyenin sürdürülmesi konusunda denetimlerin daha da sıklaşmasında yarar görüyorum.
Sağlık çalışanlarını çileden çıkaran maske, sosyal mesafe düşmanlarının en azından en yakınındaki sevdikleri için kurallara uymasını bekliyorum.
Bu işin ciddiyetinin görülmesi için de ‘onların mutlaka virüse mi yakalanması gerek’ diye de kendi kendime sormaktan kaçamıyorum.
***
Ve bugünün son bölümü..
Korona Günlerimizin yılmaz savaşçıları olan sağlık çalışanlarımızın emeklerini boşa çıkarmayalım, maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyalım istiyorum.
Geçen 7 aylık süreçte 8 Ekim 2020 itibariyle toplam 101 sağlık çalışanımızın görevini yaparken yani koronavirüse yakalananları kurtarmaya çalışırken virüse kapılıp hayata veda ettiler. ÖLDÜLER!
Bunlar arasında 35 yardımcı sağlık personeli (Kütahya-Mesut Yiğit), 4 diş hekimi, 5 hemşire, 1 veteriner, 10 eczacı, 38 doktor ve 8 profesörün olduğunu biliyor musunuz?
***
Ünlü merhum şairimiz Nazım Hikmet’in ise 1947 yılında “Yaşamaya Dair” adlı şiirinde şu dizelere yer verdiğini hatırlıyor musunuz?
YAŞAMAYA DAİR
“Beyaz gömleğinle bir laboratuarda
İnsanlar için ölebileceksin,
Hem de yüzünü bile görmediğin insanlar için,
Hem de kimse seni buna zorlamamışken,
Hem de en güzel en gerçek şeyin
Yaşamak olduğunu bildiğin halde.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 119

“ÖZ ELEŞTİRİ” Aylardır birlikte yaşadığımız şu şehirde Korona Günlerimiz’in nabzını tutmaya, acımasız virüsten korunmamız

KORONA GÜNLERİMİZ 118

Türkiye, Koronavirüs mücadelesinde yeni bir dönemece daha giriyor. Geçtiğimiz Cuma günü geleneksel hale gelen saat kuşağında Sağlık Bakanı

KORONA GÜNLERİMİZ 117

2019 yılının sonuna doğru Çin’in Vuhan kentinde ilk kez görülüp daha sonra kısa sürede dünyaya yayılan COVID-19 virüsüyle dünya adeta