KORONA GÜNLERİMİZ 115

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 115
Paylaş
Tarih : 15 Ekim 2020 - 12:50

“Korana günlerimiz daha da zorlaşıyor”

Elbette temelinde bana göre Kurban Bayramı tatilinde uygulanmayan yasaklar ve ardından da uzayan yaz tatili var Koronavirüs tablolarının yükselmesinde.
Ve yine elbette okulların açılmasına yönelik tedbirlerin geç alınması ve sorunların baş nedeni maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarının ihlali var Simav’da da salgının etkisini sürdürmesinde.
Kısa bir süre önce ilçe merkezine 20 kilometre mesafedeki Kuşu beldesinde artış gösteren Koronavirüs vakalarını, Kuşuluların kuralları dikkate almayışını, birçok ev karantinası uygulamasının yaşandığını yazmıştım.
Daha “Yüz Yüze Eğitim”in ikinci aşamasına başlandığı gün olan geçtiğimiz pazartesi günü Simav İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, Kuşu, Çitgöl, Naşa ve Güney beldelerindeki koronavirüs vakalarını göz önünde tutarak söz konusu beldelerde 14 gün okulların kapalı kalmasına karar verdi ve bunu da Simav Kaymakamlığı’nın resmi internet sitesinden duyurdu.
Ardından da kamuoyunun fısıltı gazetesi Hükümet Konağında Kaymakamlık ve İlçe Özel İdare birimlerinde koronavirüs nedeniyle bazı tedbirlerin alındığı öğrenildi.
***
Koronavirüs vakaları Türkiye’nin sıcak gündeminde yerini korumaya devam ederken buna paralel olarak ekonomik veriler de almış başını gidiyor.
Kısa bir süre önce yazdığım gibi doların ve altının fiyatlarının artmasının gerçek nedeninin Türk Lirasının değer kaybetmesinden dolayı olduğunu yazarken, eğer TL değer kazanırsa dolar ve altın fiyatlarının düşeceğini vurgulamıştım.
Ekonomist değilim ama hangi ekonomiste gitseniz en basit şekilde durumu bu şekilde açıklayacaktır.
***
İsterseniz bu konuya bir başka açıdan bakmak mümkün.
Yaşadığımız şu günlerde bir elinize dolar, bir elinize de içinde dondurma olan külah alın. Külahı da TL olarak düşünün.
Göreceksiniz dolar kendini korurken dondurma yanan mum misali eriyip akacak ve dondurma özelliğini yitirip değerini de kaybedecektir.
Kısa bir süre önce izlediğim bir ekonomi programında İstanbul’un ve beklide Türkiye’nin ekonomik nabzının tutulduğu, sözün ‘Söz’ olduğu İstanbul Tahtakale’den bir örnek benim oldukça dikkatimi çekti.
Tahtakale’de zaman zaman çuvallarla paraların el değiştirdiğinin vurgulandığı programda çuvalların içinde Türk Lirasının, süzmelerin içinde de dolarların olduğuna dikkat çekildi.
Yakın dostlarımdan eski kerestecilerden Ali Sarıteke en az 20 yıldır ilçe ve ülke ekonomisi üzerine kafa yorup analizlerde bulunurken zaman zaman yaptığı analizlerin gerçekleşmesi beni çok şaşırtırdı.
Önemli bir eğitim düzeyi olmamasına rağmen okuduğu kitaplardan, takip ettiği gazetelerden ve ekonomi üzerine görüştüğü yakın dostlarından edindiği bilgiler ışığında ekonomiye nokta atışları yapan Sayın Sarıteke’nin son yıllarda ise hiç yanıldığını görmedim.
Simav’ımızın yetiştirdiği değerlerden Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde öğretim Üyesi olan Prof. Dr. İsmail Sadi Uzunoğlu ile zaman zaman iktisat, finans, para ve banka konularında görüşen, “Gün günden kötü değil, daha da kötü günler geliyor” diyerek kaygılarının altını çizen Sarıteke, ‘5 Nisan Ekonomi Kararları’ndan payını almış eski bir iş insanı.
Bugün ortaya koyduğu analizlerle beni şaşırtmaya devam eden Sarıteke, ülkenin iç ve dış borçları hakkında da bana göre herkesten daha fazla kaygılanan mütevazı bir vatandaşımız.
***
Bu kadar sorunla uğraş veren ülkemizin geleceğine dair en önemli gücü olan gençlerimiz konusu da beni düşündüren konulardan birisi haline geldi.
Yaşanan ekonomik krizler ve siyasi çekişmeler nedeniyle “Ümidini yitiren gençler ülkesi” haline yavaş yavaş yaklaşırken gençlerimizin artık iş aramaktan bile ümidini kestiğini, atanamayan öğretmenlerin bile atanmaya umudunun kalmadığını görürken, tarihiyle övünmesi gereken Türk gençliğinin geçmiş tarihini “Tamamen hayal ürünüdür” ibarelerine rağmen televizyon dizilerinden öğrenmeye çalışması hedefsiz ve amaçsız bir gençlik kitlesine sahip olduğumuzun resmidir.
***
Bugünkü son sözüm; “Lütfen evinizden çıkarken maskenizi takın, hijyeninizi uygulayın ve evinize dönünceye kadar sosyal mesafe kuralını uygulayıp gün içinde kiminle görüşüp, nerelere uğradığınızı asla unutmayın”.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 119

“ÖZ ELEŞTİRİ” Aylardır birlikte yaşadığımız şu şehirde Korona Günlerimiz’in nabzını tutmaya, acımasız virüsten korunmamız

KORONA GÜNLERİMİZ 118

Türkiye, Koronavirüs mücadelesinde yeni bir dönemece daha giriyor. Geçtiğimiz Cuma günü geleneksel hale gelen saat kuşağında Sağlık Bakanı

KORONA GÜNLERİMİZ 117

2019 yılının sonuna doğru Çin’in Vuhan kentinde ilk kez görülüp daha sonra kısa sürede dünyaya yayılan COVID-19 virüsüyle dünya adeta