KORONA GÜNLERİMİZ 118

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 118
Paylaş
Tarih : 20 Ekim 2020 - 11:36

Türkiye, Koronavirüs mücadelesinde yeni bir dönemece daha giriyor. Geçtiğimiz Cuma günü geleneksel hale gelen saat kuşağında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’yi zor günlerin beklediğini ima ederek “Sonbahar ve kış aylarında virüsün yayılım imkanı genişleyecek” ifadesinde bulundu.
Yaz mevsimine göre sonbahar ve kış aylarının koronavirüs salgını açısından daha riskli olduğunu belirten Bakan Koca, “Bu mevsimlerde sıcağı değil de soğuğu ve yağışı seven virüs, zamanımızın büyük kısmı kapalı alanlarda geçireceğimiz için virüsten korunmamız çok daha önemli hale gelecek” uyarısında bulunuyor.
Dünya genelinde bir kişiye bulaşan virüsün o kişiden günümüze kadar yaklaşık 40 milyon insana yayıldığına dikkat çeken Koca, maske, hijyen ve sosyal mesafenin en etkili korunma yöntemi olduğunu tekrar hatırlatarak bilim adamlarımız maskenin koruyuculuk özelliğinin yüzde 90’a kadar çıktığını, herkesin ev ortamı dışına çıktığında kapalı ortamlar başta olmak üzere maskenin ihmal edilmemesini, aile ziyaretlerinin, misafir kabullerinin ertelenmesini, herkesin mutlaka HES uygulamasından yararlanması gerektiğini ifade ederek Avrupa ülkelerinde günlük vaka sayılarının yükselişe geçtiğine dikkat çekti.
***
Bir ülkenin Sağlık Bakanı olarak elbette Sayın Fahrettin Koca’nın açıklamaları, uyarıları, günlük Koronavirüs tablosu hakkında aktarımları önemlidir, kayda değerdir.
Ama tıbben yaşanan gelişmelerin dışında toplumsal hayat açısından yaşananlar ve artan vakalar da Koronavirüs vakaları açısından önemlidir.
Çünkü ‘Toplumsal Öfke’ olarak adlandırdığımız üçüncü sayfa haberlerine bakıldığında, okunduğunda ülkemizin en temel birliği olan ‘Aile Birliği’ ekonomik verilerin olumsuz yansımalarından, işsizlikten, ödenemeyen borçlardan adeta yara almakta, zayıf düşmekte ve yok olmaya doğru hızla yol almaktadır.
***
Şu günlerde kış mevsimi de yaklaştığından, bir başka deyişle Grip mevsimine girildiğinden herkes ‘Grip’ aşısı peşinde. Her yaş gurubundan insanlar sürekli ilaçlarını aldığı eczanelerin kapılarını aşındırmaya devam ederken, Türkiye’ye getirilen Grip aşılarının yapılan açıklama ile bakanlıkça bu hafta dağıtılacağı bilgisi verildi.
Yine edinilen bilgiye göre aşının kronik rahatsızlığı bulunan ve 65 yaş üstü kişilerle koronavirüs açısından vurulması gereken kişilere uygulanması için çalışmalar yapıldığı öğrenildi.
Umarım bu uygulama gerçek olur. Nüfusu, siyasi gücü ve parası olanlar aşıya hücum ederse peşinden de kargaşanın geleceği muhakkaktır.
Dilerim eczacılarımız bu zor günleri adaletli bir şekilde atlatırlar.
***
Simav’da koronavirüs yayılımı konusunda endişeler var. Bu endişeleri konuyu yakından takip eden birisi olarak ben de yaşıyorum. Baksanıza Naşa beldesinde yaşananlara. Beldede karantina uygulaması yapılması kararlaştırılıyor, kimsenin beldeden ayrılmaması için gece 23.00’de başlatılması kararlaştırılan ve tüm tedbirleri alınan uygulama daha başlamadan sosyal medya hesaplarından karantina uygulanacağına dair bilgiler yayılıyor.
Durum böyle olunca yetkililer üzülüyor. Çünkü henüz Naşa’ya gelemeyenler gelmekten vazgeçebileceği gibi, 14 gün ev hapsinde kalmak istemeyenler de Naşa’dan bir yolunu bulup ayrılma ihtimali oluşturuyor.
‘Olmaz’ demeyin oluyor. Çünkü bir başka beldemizde bu yaşandı.
***
Türkuaz tabloda Koronavirüs tablolarında en yüksek vaka ve can kayıpları geçtiğimiz Nisan yaşandığını, şimdi ise içinde bulunduğumuz Ekim ayındaki verilerle Nisan ayının aşıldığına dikkat çeken uzmanlar, dünya genelinde en çok vaka ve ölümlerin yaşandığı ilk 5 ülkeyi sırayla ABD, Hindistan, Fransa, Brezilya ve İngiltere olarak bildirdi.
***
Bu acı tablolar yaşanırken zoru kolaya, fırsatı paraya çevirenler de elbette var.
Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de aynı sektörler paraya para demezken internet sağlayıcılarla kargo işletmecileri, internetten satışlar rekor üstüne rekor kırıyorlar.
Pandemi döneminde internetli telefonlar elden düşmezken şimdi onlara “Uzaktan Eğitim” uygulamasıyla öğretmenler ve öğrenciler eklendi.
Koronavirüs tehlikesiyle çarşıya, market ve mağazalara gitmekten korkanlar internetten alışverişe yöneldi.
Sonuç olarak da bugün istediğini önceden 1-1,5 günde alanlar şimdi bulunduğu yere göre 2-3 günde istediğini kapıda almaya başladı.
Anlayacağınız ülkemizde kargolar bile adeta altın çağını yaşıyor, yaşamayı da sürdürüyor.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 143

“Buldum, Buldum!” Arşimet, kendi adıyla tanınan “sıvıların dengesi kanununu” da bulmuştur. Suya batırılan bir cismin taşırdığı suyun

KORONA GÜNLERİMİZ 142

Koronavirüs yolculuğumuzda yeni bir dönemece girdik.Bu virajı da dönersek karşımıza ne çıkar, neler çıkar bilinmez ama ben Sağlık Bakanı

KORONA GÜNLERİMİZ 141

Koronavirüsle ilgili ülke olarak devam eden mücadelemiz sosyal medyada sürekli olarak ele alınırken, bu konuda adeta özet tutan isimler yazılarını