KORONA GÜNLERİMİZ 124

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 124
Paylaş
Tarih : 29 Ekim 2020 - 11:11

“Tehlike çanları çalmaya devam ediyor”

Dünyada uzmanlar ortak bir görüşte birleşerek, içinde bulunduğumuz yılın başından itibaren “Maske takın, sosyal mesafeye uyun ve hijyeninizi mutlaka sürdürün” dedi.
Aradan tam 10 ay yani 300 gün geçti ne yurdumuzda ne de dünya genelinde tam olarak bu kurala uyulamadı.
Binlerce insan hayatını kaybederken, yüz binlerce insan virüse yakalandı, ülkelerin milyarlarca dolar kaynakları yok oldu.
O ürkütücü, can alıcı ve davetsiz misafir COVID-19 ise 4 yanımızı sarmaya devam ediyor.
***
Pandemi nedeniyle tam açıklamasalar da hastanelerin yoğun bakım servisleri büyük şehirlerde doldu. Bunun yanında uzmanların ve Bilim Kurulu üyelerinin haftalardır üzerine basa basa alınması gereken tedbirleri duyururken bugünler için neden yeterli tedbirler alınmadığını sormak ise bizlere düştü.
Örneğin Haziran ayından okulların açılması, Ağustos tatil döneminden büyük şehirlere dönüşlerle ilgili tedbirler alınabilirdi.
Kim bilir, Ramazan Bayramında uygulanan sokak kısıtlaması, Kurban Bayramında da tekrarlanabilirdi..
Olmadı!
Virüsle siyasetin, sağlıkla siyasetin yapılamayacağı bir gerçek ama her akşam, her sabah televizyon kanallarında konuşan siyasilerin yaptığı, eksikleri, yanlışları, açıklanmayan gerçekleri ve alınması gereken tedbirleri kamuoyuyla paylaşırken elbette 3 maymunu sergilemenin mantığı da olmadığı bir acı gerçek.
Vaka sayılarının ülkemizde 2 binli sayılara ulaştığı, can kayıplarının ise 60’lı, 70’li sayıları bulduğu bu günlerde ülkemizin günlük vaka sayılarının yarısına yakınının İstanbul’da gerçekleşmesi tehlikenin boyutunu açıkça ortaya koymaktadır.
Bir düşünsenize Türkiye’nin mega kenti, neredeyse ülke nüfusunun dörtte birini barındıran İstanbul’da ülkemizin her ilinden hatta her ilçesinden insan yaşamakta.
Durum böyle olunca da İstanbul’a girişlerde, İstanbul’dan çıkışlarda kontrol tam olarak sağlanamamakta.
Böylece ölümcül virüs COVID-19 saltanatını sürdürmekte.
***
Bir milat başlatılmalı.
Dedik ya, sağlıkta siyaset, salgında taraf olunmaz diye..
Türkiye’de her kesim, her kurum, kuruluş, 7’den 70’e tüm insanlarımız virüsle mücadelede tek yürek olmalı.
İnsanları tek tek avlayan bu ölümcül virüsle millet olarak savaşmalı.
Bunun için yine tek şeyin maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarını uygulamak olduğunu mutlaka kabul etmeli.
Yoksa zaman çok geç olacak.
Virüs ya komşunuzun ya da sizin kapınızı çalarak ”Ben geldim” diyecek.
***
Pandemi sürecinde ise sağlık sistemimizde de bir takım aksamalar olması insanları olumsuz etkiliyor.
Hastanelerin virüsle mücadele noktası olduğu öne sürülerek mecbur kalınmadıkça başka sağlık sorunları için hastanelere gidilmemesi öneriliyor.
Kaldı ki Sağlık Bakanlığı hayati konuların dışında ameliyatları bile askıya alırken vatandaşların bazıları, benim gibi kronik rahatsızlığı olanlar kontrollerini ötelemek zorunda kalıyor.
Bir başka gerçek ise 11 Martta resmen başladığımız Koronavirüs mücadelesinde Mart ve Nisan aylarında yapılan denetim ve uygulamalar, kısıtlamalar daha fazla iken, günlük vaka sayıları günümüzdekilerden bile az iken günümüzde tedbirler ve kısıtlamalar konusunda etkin bir yaptırım dizisini görmek de mümkün değil.
Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Şenol, koronavirüs salgınının gidişatını değerlendirirken normalleşme süreciyle birlikte son bir iki ayda toplumdaki aktif vakaların tespit edilememesi nedeniyle ağır hasta ve ölümlerin giderek arttığını belirtti.
Şenol’un salgının kontrolden çıktığını iddia etmesi ise tereddütleri, kafalardaki soruları artırdı.
***
Bugün için son sözüm ise Koronavirüs tablosundaki verilere şüphe ile bakılması, gerçeklerin saklanıyor iddialarının artması vatandaşları acı gerçeklerden uzaklaştırdı: Ve bana necilik olgusunun yaşanmasına neden oldu.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 140

“Son Tedbirler İşe Yarayacak mı?” Koronavirüs yolculuğumuzda yeni bir dönemece girdik.Bu virajı da dönersek karşımıza ne çıkar, neler

KORONA GÜNLERİMİZ 139

“Tarihimizin Şahidi 65’likler” Bilindiği gibi dünyanın diğer ülkeleri gibi Türkiye’nin Koronavirüs mücadelesi de her gün yaşanan

KORONA GÜNLERİMİZ 138

“Nereden Nereye” Yazımın başında şunu açıkça belirtmek istiyorum..Ülkemizde Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleriyle kamu kurumlarının