KORONA GÜNLERİMİZ 131

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 131
Paylaş
Tarih : 16 Kasım 2020 - 12:17

Çok zor günleri hep birlikte yaşıyoruz.
Koronavirüsle ilgili olarak İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de hatta Türkiye’nin tüm illerinde ne yaşanıyorsa Simav’da da aynı vakalar, duyarsızlıklar, bana necilikler, yanlış maske kullanımları, mesafesizlikler ev gezmeleri, gün toplantıları, ziyaretler.
Tabi ki sonuç olarak vefatlar, uyarılı vefat anonsları, uyarılı salalar.
Anonslar anlaşılsın anlaşılmasın, “Kim vefat etmiş?”, Koronadan mı ölmüş?” şeklindeki ilgileniyormuş gibi sorular.
“İyi insandı”, “Ya o da mı koronaya yakalanmış?” gibi bir iki üzüntü ifadesi.
Daha sonra?
Hiçbir şey! 5-10 dakika öncesi yaşanmamış gibi hayata devam!
***
Bu kadar ucuz, bu kadar etkisiz, bu kadar duygusuz bir yaşantı başka nerde var?
Hiç mi televizyon haberlerini izlemiyor, hiç mi gazete okunmuyor, hiç mi uyarıcı anonslar dinlenmiyor?
Hastalığın hatta küresel salgına bağlı ölümün komşuya kadar geldiği açıkça ortadayken hâlâmı maske takmamaktan, sosyal mesafeye uymamaktan, hijyeni sürdürmemekten endişe edilmiyor?
Kendinizi düşünmeye bilirsiniz ama hiç olmazsa yanınızdakiler, sevdikleriniz ve sevenleriniz için kurallara bir uyun artık.
***
Önceki gün iş yerimden çıkıp evime giderken en az 3 ayrı noktada maskeleri çenesinin altında, ellerinde sigara sohbete dalmış gençleri görünce yüreğim cız etti.
Sosyal medyadan Koranavirüse yakalandığını ve yaşadığı günleri acıyla, çaresizlik ve kederle anlatan Esnaf Kefalet Kooperatifi Müdürü Mustafa Uşak aklıma geldi.
Hayatının önemli bir bölümünü futbolla geçiren, sigara ve alkol kullanmayan bu sevgili dostumla her telefon görüşmesinde çektiği çileyi anlatarak herkesi maske, sosyal mesafe ve hijyene davet edip, alkol ve sigaradan uzak durulmasını, vücudun direncini artırmak için yediklerimize ve içtiklerimize dikkat edilmesini istemesi adeta kulaklarımda çınladı.
Ama gel gör bu acı gerçeği bu gençlere anlatmanın mümkün olmadığı gibi bir başka gerçek de şehrimizdeki denetimlerin yetersiz ve etkisiz olması.
***
Şimdi konumuza bir başka pencereden bakarak Koronavirüsle mücadelemizin hayatta kalmak için en önemli savaş olduğunu anlatmak istiyorum.
Bir öğretmen düşünün, okumayı yazmayı öğrettiği, ona insan olmanın onurunu her defasında vurguladığı öğrencisinin eğitimin diğer yıllarında daha da başarılı olarak istediği mesleğe bağlı üniversite eğitimi görebileceğini hatta gördüğünü ve mezun olduğunu düşünün.
Daha sonra da kötü arkadaşları yüzünden her şeyini kaybettiğini, onun için yıllarca emek verenlerin çabalarının ise yok olduğunu, ailesini hayal kırıklığına uğradığını farzedin.
Tedbirsiz ve düşüncesiz yaşayarak kendi hayatıyla yakınlarının da hayatını karartan bu kişinin diğer kişiden ne farkı olur?
Demem odur ki, sahip olunan her can kişi için özel ama o canı yetiştiren emeklerin sahipleri ne olacak?
Onların emekleri boşa mı gidecek?
Onun için küresel salgınla topyekûn mücadeleyle karşı koyabileceğimizi asla unutmayın.
***
COVID-19 ile mücadelede Simav’ın zor günleri yaşadığını ve böyle giderse bu zorlukların daha da artacağını duyuran AK Parti Simav İlçe Başkanı Ecz. Ahmet Kulat, son açıklamasıyla uymamız gereken kuralları bir kez daha kamuoyuyla paylaştı.
Paylaşımıyla hayata güzelliğin ve bağlılığın devam için önerilerden öte artık yapmamız ve uymamız gereken kuralları anlatırken bunların birer vatandaşlık görevi olduğunu, uymayanların da kul hakkı yediklerini ısrarla bildirdi.
İşte başkan Kulat’ın Koronavirüsle mücadelede Simavlılardan uyması gerektiğini bildirdiği kurallar;
“Çok geç olmadan kendimiz ve şehrimiz için sorumlu bir vatandaş bilinciyle hareket edip tedbirlere hakkıyla riayet etmemiz gerekmektedir. Bu anlamda yayılımın en fazla olduğu;
*Ev gezmelerinden uzak durmalı
*Taziye ve hasta ziyaretlerine gitmemeli
*Kapalı mekânlarda uzun süre bir arada kalmamalı
*Yaşlı büyüklerimizin yanında mutlaka maske takmalı
*Belirti taşıdığımızda mutlaka bir sağlık birimine başvurmalı
*Grip bile olsak tedbir amaçlı kendimizi izole etmeli
*Maskemizi mutlaka takmalı
*El temizliğimize dikkat etmeliyiz
Bu tedbirlere riayet etmek bir vatandaşlık görevimizdir.
Kuralları bilerek çiğnemek ve ihmal etmek ise büyük bir kul hakkıdır.
Lütfen kendimiz için, büyüklerimiz için, şehrimiz için biraz daha özveri gösterelim.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 140

“Son Tedbirler İşe Yarayacak mı?” Koronavirüs yolculuğumuzda yeni bir dönemece girdik.Bu virajı da dönersek karşımıza ne çıkar, neler

KORONA GÜNLERİMİZ 139

“Tarihimizin Şahidi 65’likler” Bilindiği gibi dünyanın diğer ülkeleri gibi Türkiye’nin Koronavirüs mücadelesi de her gün yaşanan

KORONA GÜNLERİMİZ 138

“Nereden Nereye” Yazımın başında şunu açıkça belirtmek istiyorum..Ülkemizde Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleriyle kamu kurumlarının