KORONA GÜNLERİMİZ 212

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 212
Paylaş
Tarih : 01 Nisan 2021 - 13:46

“Gün günden kötü geldi”

2020 yılı 11 Martta koronavirüs günlerimize başlayıp ülke olarak bilinmeyen bir geleceğe doğru yol alırken neler neler yaşadık.
Her akşam televizyon ekranlarının karşısına geçtiğimizde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın günlük pandemi sonuçlarını açıklamasını heyecanla beklerken bizleri günlük vaka sayısı değil, “Bugün koronavirüsten acaba kaç kişi hayatını kaybetti?” sorusunun cevabı ilgilendirdi.
Eğitim sisteminde okulların bir açılıp bir kapatılması çocuklu aileleri salgınla ilgili daha dikkatli bir yaşama doğru iterken günlük can kayıplarının önce 10’lu, sonra 20’li ve günlük 3 rakamlı hanelere ulaşması bir insanın bir rakam kadar değeri olduğu günleri yaşattı.
Bugün bile günlük can kayıpları ortalama 150 dolayında olurken, Simav’da da olduğu gibi ülkemiz genelinde de koronavirüs salgınında yaşanan can kayıplarını şehit olaylarında olduğu gibi kanıksar bir tutumda olduk.
Sadece 2020 yılında Simav şehir merkezinde koronavirüs de dahil çeşitli nedenlerden dolayı 150 dolayında can kaybı yaşanırken, Mart-Haziran 2020 döneminde en fazla kayıpları Nisan ayında yaşamış, Kurban Bayramı tatili ve yaz tatili döneminde de vaka sayılarına paralel can kayıpları da artmıştı.
Ertelemeli bir şekilde okulların açılması virüsle mücadelede yeni kararların alınmasını gerektirirken Kasım 2020’den bu yana yaşanan pandemi süreci ülkemizi yorduğu kadar her açıdan vatandaşları da, sağlıkçılarımızı da, yöneticilerimizi de yordukça yordu.
Sözün özü, hayatımıza 2020 Mart’ında giren küresel salgın yaklaşık 13 aylık süreçte ülkemizi de halkımızı da zayıflattı.
Büyüklerimizin de hep söylediği gibi ‘gün günden kötü’ geldi.
***
2021 yılının başından itibaren pandemi hayatımıza bu kez ‘aşı’ katıldı.
Hangi marka aşı olsun şeklindeki uzun tartışmaların ve alınan, duyurulan karara rağmen gecikmeli başlayan koronavirüs aşısı vurulma sürecimiz, beklendiği gibi hızlı gelişmedi.
Çin’den aşı taşıyan dev kargo uçaklarının Ocak-2021’de havaalanına inişleri naklen yayınlanırken şimdi aşıların gelişinin bile haber değeri kalmadı.
Aşı haberlerini bile eskittik, kanıksadık, sıradan bir olay olarak görmeye başladık.
Ama gerçek olan günlük 30 bin dolayında vaka sayıları, yoğun bakımların doluluk oranlarıyla 150 dolayındaki günlük can kayıpları günümüzün ilgi odağı oluverdi.
Her ne kadar İçişleri Bakanlığının genelgeleriyle valilikler ve kaymakamlıklar pandemi sürecini denetimlerle geçirirken, koronavirüsle mücadele Kütahya ve Simav’da da olduğu gibi valilerin, kaymakamların öncelikli görevleri haline geldi.
***
Ve yeni bir dönem..
Bir türlü beceremediğimiz Kontrollü Normalleşme döneminde tarihler 29 Mart 2021 Pazartesi akşamını gösterirken kabine toplantısı sonucu kameraların karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni bir sürecin başladığını duyurarak Türkiye’nin 81 ilinden 58’inin çok yüksek risk gurubunda olduğuna dikkat çekti.
Ve Türkiye’de pandemi süreci bu kez daha sıkı denetimlerle yönetilmeye başladı.
Kütahya’nın da aralarında olduğu Çok Yüksek Risk Grubu’nda yer alan Adıyaman, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Konya, Malatya, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova, Yozgat, Zonguldak gibi toplam 58 ilde 30 Mart 2021 tarihi itibariyle yeni bir süreç başladı.
Bu süreçte uygulanacak kurallar ve şartlar İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından tekrar 81 il valiliğine gönderilen bir genelgeyle yürürlüğe girerken yeni sürecin geleceğinde yaşanacak Ramazan ayında ve Ramazan Bayramında pandemiyle ilgili kuralların nasıl uygulanacağını, kurallara yenilerin eklenip eklenmeyeceğini, özellikle bayram tatili döneminde ve sonrasında günlük vaka sayılarının patlama yapıp yapmayacağını, hafta sonu sokak kısıtlamalarıyla hafta içi 21.00-05.00 saatleri arası kısıtlamalarının başarılı olup olmayacağını yaşayarak hep birlikte göreceğiz..
***
Bugünün son vurgusu ise şu;
Adana Seyhan baraj gölü kenarında mesire alanı bulamayınca teknede mangal yaptılar!
Kısıtlamaların esnetilmesiyle birlikte güneşli havayı fırsat bilenler, Seyhan Baraj Gölü kıyısındaki mesire alanlarına akın etti. Mangal yakmanın yasak olduğu mesire alanının açığındaki bir tekne üzerinde 3 arkadaşın mangal yaktığı anlar, drone ile havadan görüntülendi.
Şimdi soruyorum,
“Ülkemizde koronavirüsle mücadele kolay kolay biter mi?”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 220

“Rekorlar Ülkesi Türkiye” ‘Keşke’ kelimesinin Türkçemizdeki en kötü kelime olduğunu bile bile,Olumsuzlukla biten her şeyin sonunda

KORONA GÜNLERİMİZ 219

“Hayat devam ediyor” Sağlık Bakanlığının koronavirüs salgınına ilişkin yayınladığı veriler gerçekten endişe verici. Özellikle Dünya

KORONA GÜNLERİMİZ 218

Yurdumuzu esir alan Koronavirüs salgınında son günlerde vaka artışlarında rekorlar kırılırken, Sağlık Bakanlığı, Bakanlığın Bilim Kurulu