KORONA GÜNLERİMİZ 214

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 214
Paylaş
Tarih : 05 Nisan 2021 - 14:18

“Tarih tekerrür eder mi?”

Yazı dizimizin adı da korona günlerimiz, yaşadığımız günlerin adı da.
Ama acı bir gerçek var ki her günün bir öncesinden kötü olduğu günlerin tam göbeğindeyiz.
Kontrol edilemeyen virüsün yayılışı yetmezmiş gibi bir de ülke gündeminde yer bulan İngiliz Mutantı ile kötü günlerimiz ‘kara günlere’ dönüverdi.
Bu işin başından bu yana her türlü çalışmayı yöneten Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca da, bakanlığa bağlı kurulan Bilim Kurulu üyeleri de hep karamsar, hep endişeli.
Daha 4-5 ay öncesinde günlük vaka sayılarının 4 bin civarında oluşu eleştirilirken bugün günlük vaka sayılarının 30 bini çoktan aşması hüzün dolu bir endişe haline geldi. İster istemez günlük koronavirüs yolculuğumuzu yansıtan Türkuaz Tablodan başka elimizde veri portalı olmaması da endişeleri artırıyor.
***
Bugün yaşadığımız şu günlerin rakamsal boyutuna yakın bir mercek tutalım istiyorum.
Evet, zaman zaman içerdiği rakamların gerçekliği konusunda eleştirilen hatta şüphe duyulan Türkuaz Tablonun hanelerine 31 Mart 2021 tarihi itibariyle bakacak olursak;
31 Mart günü yurt genelinde kayıtlara yansıyan 240 bin 012 test gerçekleştirilmiş.
Yapılan bu testler sonrasında ise 39 bin 302 kişide koronavirüs vakasının tespiti yapılırken Bin 401 kişinin hastalığı 31 Mart tarihi için kayıtlara geçmiş. Aynı günde 19 bin 193 kişi koronavirüs tedavileri sonucu sağlığına kavuşurken ne yazık ki artık kanıksar hale geldiğimiz 152 vatandaşımız da hayatını kaybetmiş.
***
31 Mart Türkuaz Tablonun ortasında yer alan haftalık veriler ise yine iç açıcı değil.
Koronavirüs nedeniyle tedavi altındaki hastalar arasında zatürre oranı %3.6 olarak bildirilirken hastanelerdeki koronavirüs tedavilerinde yatak doluluk oranı %54.2 olarak Türkuaz tabloya yansıyor.
Yine aynı günün aynı tablosunda erişkin vatandaşlara yönelik hastanelerdeki yoğun bakım doluluk oranı ise %63.2 oranında dolu yani bu alanda her 3 yataktan neredeyse 2’si dolu görünüyor.
Koronavirüs nedeniyle hastanelerde tedavi altında olan ve solunum cihazına bağlı hastaları yansıtan ventilatörlerin doluluk oranı ise %27.1 oranında olduğu tabloda yer alırken Ort. Temaslı tespit süresinin ise 9 saat, filyasyon oranının da %99.9 olarak yani neredeyse %100 olduğu görülmekte.
***
Türkiye’nin 31 Mart 2021 tarihli Türkuaz Tablosunda ise adeta Türkiye’nin Koronavirüs gerçeği yansıtılıyor.
11 Mart 2020 tarihinde başlayan Koronavirüs ile mücadele günlerimizde 31 Mart 2021 tarihine kadar yani 1 yıl 20 günlük süreci yansıtan genel veriler, gerçekten ülkemiz için acı bir tabloyu gözler önüne seriyor.
Tablodaki verilere göre Türkiye’de son 1 yıl 20 günlük süreçte toplam 38 milyon 578 bin 057 test yapılmış. Bu rakam neredeyse ülkemizin yaklaşık yarı nüfusunu ifade ediyor.
Yine aynı süreçte toplam 3 milyon 317 bin 182 vatandaşımızda koronavirüs vakası tespit edilirken, bun vakalara bağlı olarak 31 Mart itibariyle toplam 31 bin 537 vatandaşımız can kaybına uğramış.
Türkiye’nin söz konusu süreçte koronavirüs salgınındaki ağır hasta sayısı ise 2 bin 082 olarak kayıtlara geçerken aynı süreçte küresel salgında iyileşen hasta sayısı ise 3 milyon 014 bin 226 olarak kayıtlarda yer alıp Dünya Sağlık Örgütüne bildirilmiş.
***
Geride kalan 1 yıl 20 günlük Koronavirüs Günlerimizi bugüne kadar toplam 214 köşe yazısında siz değerli okurlarıma yansıtmaya, salgının kabul edilebilir bir şakası olmadığına, dünyayı kendine esir eden koronavirüsün gün geldiğinde dikkatsizlik ve tedbirsizlikten en çok sevdiklerimizin bile canını aldığına hatta kendimizin de hayatımızı kaybedebileceğimize dikkat çekmek istedim.
Dünkü yazımda da olduğu gibi her zaman maske, mesafe ve hijyen kurallarına sürekli dikkat çekerken kalabalık ortamlardan, taziyelerden, cenaze törenlerinden hatta ev oturmalarından uzak kalınması gerektiğine dikkat çektim.
Ne yazık ki bu uyarılar bazılarının bir kulağından girip diğer kulağından hep çıktı gitti.
***
Allah sonumuzu hayırlı eylesin ne diyeyim..

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 220

“Rekorlar Ülkesi Türkiye” ‘Keşke’ kelimesinin Türkçemizdeki en kötü kelime olduğunu bile bile,Olumsuzlukla biten her şeyin sonunda

KORONA GÜNLERİMİZ 219

“Hayat devam ediyor” Sağlık Bakanlığının koronavirüs salgınına ilişkin yayınladığı veriler gerçekten endişe verici. Özellikle Dünya

KORONA GÜNLERİMİZ 218

Yurdumuzu esir alan Koronavirüs salgınında son günlerde vaka artışlarında rekorlar kırılırken, Sağlık Bakanlığı, Bakanlığın Bilim Kurulu