KORONA GÜNLERİMİZ 215

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 215
Paylaş
Tarih : 06 Nisan 2021 - 13:44

“Vay Halimize”

Koronavirüsle mücadelemizin inansak da inanmasak da bir aynası olarak bilinen Türkiye’nin Türkuaz renkli Koronavirüs Tablosu, 1 Nisan’da 40 bin 806 günlük vaka sayısıyla acı bir şaka yaparken, bu satırları yazdığım 2 Nisan akşamında Nisan Şakası’nın(!) bardağı taşırdığını gördüm.
Çünkü Sağlık Bakanlığınca açıklanan 2 Nisan 2021 tarihli koronavirüs tablosunda; yapılan 248 bin 968 testte toplam 42 bin 308 vaka tespitinin yapılması tehlike çanlarının çaldığını söylemekle birlikte bizlere “Çanlar kimin için çalıyor” şeklindeki ünlü sözü hatırlattı.
Evet değerli okurlarım; çanlar hepimiz için daha keskin bir sesle, daha da kulak tırmalayıcı ve yankılı olarak çalıyor.
Çünkü 2 Nisan 2021 tarihli verilere göre toplam 179 vatandaşımız koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti.
Bu kişilerin bugün için kimler ve hangi yaş guruplarından olduğu elbette açıklanmıyor. Ama gün geldiğinde her şeyin daha şeffaflıkla kamuoyuyla paylaşılacağı bir gerçektir.
2 Nisan tarihi itibariyle yaklaşık 13 ayda yitirdiğimiz can kayıplarını merak ediyor iseniz onu da belirteyim. Türkuaz tabloda ister inanın ister inanmayın Türkiye’nin koronavirüsten toplam can kaybı sayısı toplam: 31 bin 892’dir!
***
Yukarıdaki ilk paragraf Türkiye’nin adeta alaca karanlık kuşağında yaşadığı gerçeğinin bir resmidir.
Çünkü hem salgınla mücadele hem de sosyal hayatın devamlılığı arasında gidip gelinen ülkemizde ne kısıtlamalar da dahil tam bir kararlılık gösterebiliyoruz ne de ekonomik yönden yetersizliğimiz nedeniyle her kesimin ekonomik olarak beklentileri yanıtlayabiliyoruz.
Böylesine çarpık bir tablonun yaşandığı ülkemizde bu duruma tuz-biber olanlar da elbette var.
83 milyonluk ülkemizde pandemi koşullarına uyan da var, İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgelerin aksine kafasına göre yaşayanlar da..
Bunlardan birkaç örnek aktararak tablonun ne kadar vahim olduğunu anlatmak gerekirse;
Emniyet güçleri Bursa’da tespit ettiği kaçak pavyona düzenlediği baskında kişilere binlerce lira para cezası kesilmesi ve bunun ülke genelinde yapılan birçok operasyonda başka şehirlerde de yaşanması, öldürücü virüse karşı duyarsızlığımızın hazin göstergesidir.
Adana’nın Kemer ilçesinde polisin yaptığı bir dizi baskında 44 ayrı kahvehanede sosyal mesafe ihlalleriyle kumar oynanmasının kayıtlara geçmesi de koronavirüs salgınını hiçe sayanların hiç de küçümsenmeyecek bir sayıda olduğunu yansıtmaktadır.
***
İlk paragrafta kısaca vurguladığım pandemi şartlarında geçim derdinin daha da zorlaşmasına dair bir şeyler de söylemek istiyorum.
2020 yılının son 10 ayında ülkemizi esir eden koronavirüsün iş ve üretim dünyamızı ne hallere getirdiğinin acı tablosu Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün 2020 raporu ülkemizde yaşanan yoksulluğun boyutunu ortaya koydu.
Rapora göre 2019 yılında 3 milyon 282 bin olan muhtaç hane sayısı pandemiyle mücadelemizin ilk 10 ayında ikiye katlanarak 6.6 milyon haneye 69 milyar liralık yardım yapılması acı gerçeğini gözler önüne serdi. 2020’nin 12 aylık sürecinde ise 4.4 milyon kişiye 629 milyonluk gıda yardımının yapılmasının kayıtlara geçmesi ise 2021 yılının gıda yardımı alacak kişilerin daha da artacağını bugünden adeta haykırıyor.
***
Şimdi işte geldik ‘zurnanın zırt dediği’ yere!
Koronavirüs gerçeği ile geçim sorununun bir çizgide devam ettiği ülkemizde dar gelirli, işsiz, borçlu ve çeşitli sorunları olan vatandaşlar için koronavirüs salgını mı yoksa geçim sorunu mu önemli?
Bu sorunun cevabını ben veremem.
Bu sorunun cevabını verecekler ekranlardan hiç ayrılmayanlardır.
İki ayrı Türkiye’nin yaşandığı ülkemizde bu nedenle salgın almış başını gitmekte, geçim derdi de sol şeritten hızla yolculuğunu sürdürmektedir.
Onun içindir ki gazetelerin üçüncü sayfaları cinayet, gasp, hırsızlık, yaralama, intiharlarla doludur.
Onun içindir televizyon kanallarında güya tarihimizi yansıttığı ifade edilerek izleyicilere sunulan tarihi dizilerdeki bıçaklar, kamalar, palalar, kılıçlar sokak kavgalarında kesinlikle tasvip etmesem de yerini almıştır.
***
Sonuç; “Vay halimize..”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 220

“Rekorlar Ülkesi Türkiye” ‘Keşke’ kelimesinin Türkçemizdeki en kötü kelime olduğunu bile bile,Olumsuzlukla biten her şeyin sonunda

KORONA GÜNLERİMİZ 219

“Hayat devam ediyor” Sağlık Bakanlığının koronavirüs salgınına ilişkin yayınladığı veriler gerçekten endişe verici. Özellikle Dünya

KORONA GÜNLERİMİZ 218

Yurdumuzu esir alan Koronavirüs salgınında son günlerde vaka artışlarında rekorlar kırılırken, Sağlık Bakanlığı, Bakanlığın Bilim Kurulu