KORONA GÜNLERİMİZ 218

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 218
Paylaş
Tarih : 12 Nisan 2021 - 5:48

Yurdumuzu esir alan Koronavirüs salgınında son günlerde vaka artışlarında rekorlar kırılırken, Sağlık Bakanlığı, Bakanlığın Bilim Kurulu Üyeleri ve sağlıkla ilgili ülkemizin sivil toplum kuruluşları uyarı üstüne uyarı yaparak pandemi konusunda ülke gerçeklerinin endişe verici boyutlara ulaştığına dikkat çektiler.
Salgınla mücadelede önce günlük vaka ve can kayıplarını en aza indirme ardından da salgını söndürme hedeflerinden şu günlerde uzaklaşmış görünsek de salgının genişlemesiyle geçim derdinin birbiriyle bağlantılı olup olmadığı siyasi çevrelerce tartışılmaya devam ediyor.
***
Salgının mutant virüs özelliğiyle daha hızlı yayılmasının hastanelerdeki servisler ve yoğun bakım üniteleri için endişe oluşturduğu özellikle Türk Tabipleri Birliğince kamuoyuyla paylaşılırken pozitif koronavirüs taşıyıcılarının ortalıkta gezmelerinin, “adam öldürmek suçu” işlediğine yönelik sert açıklamalar kamuoyunun dikkatini çekiyor.
Bu açıklamalardan birisini de ulusal basına da yansıdığı gibi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya yaptı.
Korona virüsün mutasyona uğramasıyla çocukların, hatta bebeklerin bile yoğun bakım servislerinde görülebildiğini belirten Medicana İnternational İzmir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, pozitif olmasına rağmen karantinaya girmeyen kişilerin büyük tehlike oluşturduğuna dikkat çekerek, “Hasta olduğunu bile bile toplu taşıma kullanarak şehir değiştirenler, kalabalık ortamlarda gezenler, işine gidenler var. Bu insanlar, aslında taammüden adam öldürmek suçunu işlemekteler” dedi.
Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sakarya, dünyayı etkisi altına alan korona virüsün İngiliz mutasyonunun Türkiye’de hakim olduğunu, mutant virüs nedeniyle artık çocukların ve bebeklerin de yoğun bakım servislerinde görülebildiğini söyledi. Sakarya, korona virüs testi pozitif olmasına rağmen durumunu gizleyerek karantinaya girmeyenlerin taammüden adam öldürmek suçunu işlerini öne sürdü.
“İngiliz mutantı ile bir kişi, iki ila dört kişiyi hasta edebiliyor”
“Enfeksiyon hastalıklarında ‘sana ne, bu benim hastalığım’ diyemezsiniz” diyen Prof. Dr. Serhan Sakarya, şöyle konuştu: “Size bir şey olmayabilir ama eve gittiğinizde yaşlı bir bireyi enfekte edebilirsiniz ve o kişi ölebilir. Dünyanın birçok yerinde, hasta olduğunu bile bile ölümcül olabilecek hastalığı bulaştırmak taammüden adam öldürmeye girer. Şu anda Türkiye’de hasta olduğunu bile bile toplu taşıma kullanarak şehir değiştirenler, ortamda gezenler, işine gidenler var. Bu insanlar aslında taammüden adam öldürmek suçunu işlemekteler. Bundan önceki virüs grubunda bir kişi, bir veya iki kişiyi hasta edebiliyordu. İngiliz mutantı ile bir kişi, iki ila dört kişiyi hasta edebiliyor.”
Türkiye’nin, dünyada en iyi aşılayan ülkeler arasında 7. sırada olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Serhan Sakarya, şu ifadelere de açıklamalarında yer verdi: “Aşılamada bizden daha geride olan ülkeler vaka sayılarını indirdi ama biz ciddi vakalarla karşı karşıyayız. Virüs, konakta olduğu zaman çoğalabilir. Yani insanı enfekte etmesi lazım. Virüsü azaltmak için insanların temasını tam olarak kesmek gerekiyor. 2 gün dışarıda olup 5 gün evde olmak gerekiyor veya 4 gün dışarıda, 10 gün evde olman gerekiyor. Virüsün kinetiği bunu gerektirir. 14 gün kapanırsak virüsün ortamdaki yoğunluğu 20 ila 30 kat düşecektir. 100 milyon aşıya ulaşabilirsek, mayıs ayında enfeksiyonu Türkiye’de sorun olmaktan çıkartabiliriz.”
***
Görüldüğü gibi kendini insan sağlığı yanı sıra kitlesel sağlığın sürekliliğine adamış bilim insanları pandemiyle ilgili olarak içeriği en sert açıklamaları bu şekilde de yapabiliyorlar.
Prof. Dr. Sakarya’nın Korona virüs testi pozitif olmasına rağmen durumunu gizleyerek karantinaya girmeyenlerin taammüden adam öldürmek suçunu işlediğini öne sürmesi ağır bir itham olmakla birlikte ithamda bulunması acı bir gerçektir.
İngiliz mutantlı bir kişinin iki ila dört kişiyi hasta edebiliyor olmasının da bilim insanlarının uyarıları arasında yer alması ise korkulu rüya görmekten başka nedir ki..

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 233

“Gerçek MASAL” Herkesin elbette bir çocukluk dönemi olmuştur ve geride kalmıştır.Hayatın belki de en güzel dönemi olarak adlandırabileceğimiz

KORONA GÜNLERİMİZ 232

“SOKAK DOSTLARIMIZ” Geçtiğimiz yılın 11 mart günü başlayan koronavirüs mücadelemizde doktorundan öğrencisine, hemşiresinden işçisine,

KORONA GÜNLERİMİZ 231

“Korona nezaket kurallarımızı unutturmasın” Koronavirüsle mücadelemizde 14.aya girerken, virüsün teslim aldığı canlar kadar, yaşamın