KORONA GÜNLERİMİZ 219

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 219
Paylaş
Tarih : 12 Nisan 2021 - 13:53

“Hayat devam ediyor”

Sağlık Bakanlığının koronavirüs salgınına ilişkin yayınladığı veriler gerçekten endişe verici. Özellikle Dünya Sağlık Örgütünün güncellenen verilerine bakıldığında bu güne kadar dünya genelinde yaklaşık 3 milyon insanın can vermesi gözlerin görmediği en büyük canavarla mücadelenin devam ettiğini kanıtlıyor.
Elbette ürküten veriler olduğu kadar sevindirici veriler de var.
Örneğin dünya ülkelerini esir alan salgında bugüne kadar dünya genelinde yaklaşık 108 milyon insan tedavi görerek sağlığına kavuşmuş. Bununla birlikte dünya geneli için tutulan kayıtlara göre günümüzde ise 23 milyon insan da sağlık kuruluşlarında tedavi altında.
Tüm dünyayı kapsayan ve ülkelerin Dünya Sağlık Örgütüne bildirdiği rakamların bir araya gelmesiyle oluşan toplam rakamlardan sonra Türkiye için de koronavirüs rakamlarının ne olduğu da elbette merak konusu.
Türkiye’nin dünya ülkeleriyle paylaştığı koronavirüs vakalarına ilişkin rakamlar ise şöyle:
13 aylık koronavirüs salgını boyunca bugüne kadar ülkemizde 3 milyon 600 bine yakın vaka gerçekleşmiş. Toplam can kaybımız ise yaklaşık 33 bin civarında. İyileşen hasta sayımız ise 3 milyon 160 bini yeni yeni aşarken günümüzde 400 bine yakın vatandaşımızın ülke genelinde tedavisi devam etmekte ve ne yazık ki 2 bin 500 dolayındaki vatandaşımızın da durumu ‘kritik’ olarak yorumlanmakta.
Böylesine acı bir tabloyu tamamlayan rakamlara rağmen dünyada ve ülkemizde vaka sayılarının yolculuğunu sürdürmesi hatta mola bile vermemesi insanları umutsuzluğa itse de pencereden dışarıya bakıldığında bir şekilde hayatın devam ettiğini hep görüyoruz.
Öldürücü olduğu kadar mutasyona uğrayarak etkisini sürdüren koronavirüs salgınında hayatın devam etmesi gerçekten sevindirici ve umut verici olsa da insanlardan beklenen; bu sürecin hep birlikte sona erdirilebileceği açıkça ortada.
Çünkü, insanlarımız arasında duyarsız davrananlar, kuralları ihlal edenler, ölümü bile göze alanlar öylesine çok ki, ister istemez “Bu iş uzadıkça uzayacak” şeklinde görüşe sahip olunabiliyor.
***
Beni asıl rahatsız eden konulardan birisi de bugün hangi gazeteyi okusan, hangi televizyonda ana haber izlesen haberlerin yarısı koronavirüs salgınıyla ilgili.
Ama gelin görün ki insanlarımız bana göre bu haberleri ya dikkate almıyor ya da gazete okumuyor, haber dinlemiyor.
Tüm bu küresel salgınlıkları yaşarken toplumsal konularda salgın öncesine kadar görmediğimiz, duymadığımız olaylarla şaşkına döndüğümüz de bir gerçek.
İşsizliğin, geçim zorluğunun, borç yumağıyla boğuşmanın, psikolojik sorunların ve çaresizliğin getirdiği olumsuzluklar nedeniyle insanların psikolojileri, dengelerinin bozulduğu, bozulmaya devam ettiği de zorlu günlerimizde öne çıkan acı gerçekler.
Sanki herkes kendi içinde bir canavar yaşatıyormuşçasına barut misali patlamaya hazır bir bomba gibi.
Özellikle kadın cinayetleri, hırsızlık ve gasp gibi önüne geçilemeyen adliyelik olaylara evine kapanarak bilgisayar, cep telefonu ve tabletlere esir olanlara bakarsak paramparça bir görüntü içerdiğimiz görülmekte.
Koronavirüs kısıtlamalarının devam ettiği, artan vakalar nedeniyle ‘tam kapanma’nın gündeme geldiği ülkemizde hayat da sanki bir kumar oldu.
Kumar oldu sözünü açmak gerekirse hayatını ortaya koyanlar anlaşılmasın.
Gerçek kumardan söz ediyorum. Çünkü gün geçmiyor ki, ülkemizin bir şehrinde polis, jandarma denetimlerinde kumarhaneye çevrilmiş evlerde, villalarda kumar partileri ortaya çıkmakta, bir yerde koronavirüse karşı yaşam savaşı verilirken bir yerde kumar masalarında buluşmakla toplumsal birlikteliğimiz her gün yara almaktadır.
***
Şimdi bana şu soruyu sorduğunuzu var sayıyorum; “Hiç mi güzel bir haberin yok?”
-Yok!

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 233

“Gerçek MASAL” Herkesin elbette bir çocukluk dönemi olmuştur ve geride kalmıştır.Hayatın belki de en güzel dönemi olarak adlandırabileceğimiz

KORONA GÜNLERİMİZ 232

“SOKAK DOSTLARIMIZ” Geçtiğimiz yılın 11 mart günü başlayan koronavirüs mücadelemizde doktorundan öğrencisine, hemşiresinden işçisine,

KORONA GÜNLERİMİZ 231

“Korona nezaket kurallarımızı unutturmasın” Koronavirüsle mücadelemizde 14.aya girerken, virüsün teslim aldığı canlar kadar, yaşamın