KORONA GÜNLERİMİZ 220

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 220
Paylaş
Tarih : 13 Nisan 2021 - 13:54

“Rekorlar Ülkesi Türkiye”

‘Keşke’ kelimesinin Türkçemizdeki en kötü kelime olduğunu bile bile,
Olumsuzlukla biten her şeyin sonunda keşke desek de bugün biraz ‘Keşke’li başlamak istiyorum.
Dünyayı saran ve etkisi altına alan Koronavirüs salgınında keşke Türkiye’nin adı geçmese diyorum.
Keşke ülkemiz nüfusuna oranla koronavirüs günlük vakalarında ülke sıralamalarında yukarılarda olmasa diyorum,
Keşke, günlük can kayıplarımız ülke nüfusumuza göre yüksek olmasa,
Keşke eğitimden işsizliğe, enflasyondan doların, altının bir artıp bir yükseldiği günleri yaşamasak istiyorum.
Bir vatandaş olarak hem kendim ve elbette sizler için çok mu bir şey istiyorum?
***
Kısa bir süre önce DSÖ olarak bilinen Dünya sağlık Örgütünün takip ettiği ve kayıt altına aldığı COVID-19 salgınıyla ilgili olarak günlük vaka sayıları başta olmak üzere günlük can kayıpları açısından da ülkemizin dikkat çekildiğini biliyor musunuz?
Özellikle günlük vaka sayıları açısından ülke nüfusu dikkate alınarak Türkiye’nin günlük vaka sayısı 54 bine ulaşması nedeniyle dünya şampiyonu olduğunu,
Ülkemizi yine nüfus oranına göre günlük 15 bin vaka sayısıyla Ukrayna’nın, onu 15 bin günlük vaka ile Almanya’nın, daha sonra da 15 bin vaka ile Polonla ve ardından da günlük 14 bin vaka sayısı ile İtalya’nın takip ettiğini biliyor musunuz?
***
13 aydır koronavirüs salgınına bağlı olarak geçen sürede ülkemizde ve Simav’da öylesine değişiklikler oldu ki saymakla bitmez.
Adeta kabullenilmiş bir çaresizlik dönemi yaşıyoruz.
Çocuklarımız uzaktan ve yüz yüze eğitim uygulamalarından bıktıkları gibi eğitim ve öğretimden de soğudular,
Kahveler, lokantalar bir açılıp bir kapanmaktan, kira, vergi, prim ve diğer giderlerini karşılamaktan çok uzak yüzde 50 kapasite uygulamasından bıkarken, başlayan Ramazan ayında inanır mısınız toplum içindeki herkes bana göre işsizliğin ve pahalılığın getirdiği olumsuzluklar nedeniyle neredeyse herkes fitreye, zekâta muhtaç hale geldi.
Yiyecek açısından özellikle Paket Servisli bir hayatın hüküm sürdüğü günümüzde lokantalarda sandalyelerin yarısının ters çevrildiği ya da kaldırıldığı Simav’da da görülürken, Al-Git, Paket Servis gibi yiyecek hizmetlerine her gün yeni bir iş yeri ekleniyor.
3 harfli zincir marketlerin saltanatını sürdürdüğü günümüzde ise yine bakkal amcalar yara almakta, yine Simav Milliyetçiliği rafta beklemektedir.
Toplum içinde ise bu zor ve özel günleri aşmakta dayanışma sergilenmesi ise imkansız gibi görünmektedir.
Haftanın Salı, Çarşamba ve Cuma günleri ilçeye bağlı 6 belde ve 83 köyden şehir merkezine hareketli nüfuslar günlük seyahatlerini yaparken görüldüğü gibi koronavirüs salgınını bile hafife aldıkları, umursamadıkları ayan beyan ortadadır.
Böyle bir durumda Simav’da koronavirüsle mücadelede başarının hemen elde edileceğini sakın düşünmeyin.
Zaten köyden kente göçlerin hızını kesmediği görülürken ilçe genel nüfusunun yarısından fazlasının kırsal alanda yaşamasına rağmen, gerçek kayıtların kırsaldaki insanlarımızın bir şekilde Simav’da kiralık evlerde de durabildiği görülmektedir.
Demem odur ki, sosyal hayatımız da parçalanmışlıklarla parça parça olurken, artık kültürümüzün olmazsa olmazı bilinen komşuluk ilişkileri yozlaşmakta, çok katlı binalarda oturanlar birbirini tanımamakta hatta ‘bana ne’ dercesine kopuk bir yaşam sergilemektedirler.
Durum böyle olunca, komşuluk ilişkileri dibe çakılınca Simav’da küresel salgınla toplu mücadele etmek mümkün mü?
İsterseniz sokağa çıktığında maskesiz birini gördüğünüzde uyarı yapın.
Göreceksiniz en azından 3 kişiden birisi size sert ve alaylı bir şekilde ‘sana ne!’ diyecektir.
Çünkü ben bunu yaşadım ve gördüm.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 233

“Gerçek MASAL” Herkesin elbette bir çocukluk dönemi olmuştur ve geride kalmıştır.Hayatın belki de en güzel dönemi olarak adlandırabileceğimiz

KORONA GÜNLERİMİZ 232

“SOKAK DOSTLARIMIZ” Geçtiğimiz yılın 11 mart günü başlayan koronavirüs mücadelemizde doktorundan öğrencisine, hemşiresinden işçisine,

KORONA GÜNLERİMİZ 231

“Korona nezaket kurallarımızı unutturmasın” Koronavirüsle mücadelemizde 14.aya girerken, virüsün teslim aldığı canlar kadar, yaşamın