KORONA GÜNLERİMİZ 58

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 58
Paylaş
Tarih : 11 Temmuz 2020 - 13:34

Türkiye’nin yaklaşık 6 aydır değişmeyen gündeminde yaşamayı sürdürüyoruz.
2019 yılından elimizde kalan işsizlik ve enflasyonla bir şekilde hayatını sürdürmekte olan milletimiz, Aralık 2019’da dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’in Wuhan eyaletinde ilk kez ortaya çıkan KOVID-19 virüsüyle küresel mücadelesine devam ediyor.
Ülkeler söz konusu virüsle mücadelede çok önemli boyutlarda Türkiye gibi paralar harcarken ülke ekonomilerinin üretim ve istihdam açısından sıkıntılara düşmesi, her ülkede sosyal, ekonomik, kültürel açıdan olumsuzluklara yol açtı.
Türkiye’de işsizlik artış gösterirken, esnaflar, iş adamları, çiftçiler ekonomik sıkıntıları ekonomik kredilerle öteledi.
***
Yaz dönemine gelişte küresel salgınla mücadele farklı bir boyut kazanırken, ülke ekonomisinin de biraz olsun hareketlenmesi hedeflenerek başlatılan 1 Haziran ve ardından da 1 Temmuz tarihli normalleşme programları insanlarımızın normalleşmeyi farklı anladığını gösterdi.
Aylardır verilen mücadelede küresel salgında günlük vaka sayılarının 800’lerden aşağıya çekilmesi mücadelelerinde sıkıntılar yaşanırken vatandaşlarımızdan istenen sadece 3 kuralın tam anlamıyla uygulanmaması vaka sayılarının, entübe durumlarının artışına neden oldu.
****
Peki vatandaştan ne isteniyor?
3 kural.
Yazmaktan bıkmadığım, maske, sosyal mesafe ve hijyen!
Ama gel gör ki, bu 3 kuralı uygulamak genel nüfusumuza zor geldi.
Hele bir de havaların ısınması pandemiyle yaşamamızı uzattıkça uzattı.
İşte yaşadığımız son günlerdeki bu süreçte sağlık birimlerinde koronadan yatışı yapılan vatandaşlarımız için yatak kapasiteleri artırıldı.
Entübe hasta sayıları 400’lerin altına çekilemedi.
Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca, yaptığı son açıklamalarından birisinde ifade ettiği gibi “Kovid-19 ile mücadelemizde kurallara eskiye göre daha az uyuluyor” sözü, ucunda ölüm olan salgını millet olarak hafife aldığımızı gösteriyor.
Kovid-19 nedeniyle tedavi altına alınan hastalardan taburcu olanlar kadar aynı gün yeni hastaların tedaviye alınması, sanki küresel mücadelede Türkiye’nin başladığı yerde olduğu gibi algılara neden olsa da Türkiye olarak sanırım en hızlı normalleşmeye geçen ve bunu da tam olarak beceremeyen ülkelerdeniz.
Baksanıza, memleketimizden ekranlara, gazetelere yansıyan manzaralar bu gerçeği adeta haykırıyor.
Örneğin; televizyon haberlerinde de görüldüğü gibi 14 yolcu kapasiteli bir minibüse yapılan denetimde tam 42 yolcunun çıkması ne demek!
Bir başka haberde de yine aynı şekilde 37 yolcunun çıktığı minibüsü kullanan şoförün trafik polisine; “Sen saymayı bilmiyorsun” suçlaması küresel salgında yaşadıklarımıza birer kötü örnektir.
****
KOVID-19 mücadelemizde ülke olarak başarıya ulaşmamızın tek formülü “Toplumsal Sorumluluk”tur.
Kişisel sorumluluk suya atılan bir taşın meydana getirdiği çemberler gibi yayılırsa, bana necilikten, bana bir şey olmaz düşüncesizliğinden vaz geçilirse sanırım her akşam açıklanan korona rakamlarında önemli farklılıklar kendini gösterecektir.
Ve böylece diğer ülkelerin çoktan geride bıraktığı 1.dalga salgınları geride bırakıp bu işin 2.dalga sorunları çözülmeye başlanacaktır.
***
Simav’da KOVID-19 mücadelesinde son durumun ne olduğunu kesinlikle bil-mi-yo-rum.
İlçemizde kaç kişinin günümüzde korona virüsü taşıdığı, kaç kişinin filyasyon ekibince tespit edildiği, kaç kişinin virüse bağlı olarak hayatını kaybettiği kaç kişinin tedbir amaçlı ev karantinasında olduğu bilinmiyor.
Sanırım bunda da neden halkın galeyana gelmemesi, endişe etmemesi hedefleniyor.
Ama bilinmelidir ki, en iyi tedbir en kötüyü duymakla başlar!
Örneğin Sağlık Bakanı Sayın Koca en son yaptığı açıklamalardan birisinde en az vaka görünen illeri açıklarken Kütahya’nın ismini bu illerin arasına katmaması düşündürücüdür.
***
Sözün sonuna geldik.
Vatandaşın gündeminin siyasetin gündeminden çok farklı olduğu şu günlerde bırakın KOVID-19’dan hayatını kaybetmeyi, başka hastalık, kaza, hatta normal şekilde hayatını kaybedenlerin cenazelerine bile katılamıyoruz.
Eskiden böyle miydi?
Cenaze evine gider, hak-hukuk helal eder, başsağlığı dilerdik.
Şimdi tedbirler nedeniyle Belediye anonsuyla kişinin hayatını kaybettiğini öğreniyoruz.
Kimin yakını, helallik duası ne zaman, nerede, cenaze namazı nerede ve saat kaçta kılınacak, nerede defnedilecek?
Kısacası hayatını kaybedenler vedasız gidiyor.
Ve diyorum ki, vatandaş olarak şehit haberleri gibi ne yazık ki ölümleri de kanıksadık.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 67

Ne yazık ki KOVID-19, Türkiye’nin sıcak gündeminin ilk sırasındaki yerini korumaya devam ediyor.Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin

KORONA GÜNLERİMİZ 66

Bugün şöyle gözlerimizi kapatıp 11 Mart’tan günümüze dek geçen zamanı bir düşünelim istiyorum. Ne dersiniz?Büyüklerimizin dediği

KORONA GÜNLERİMİZ 65

Tüm dünya ülkeleriyle birlikte verdiğimiz KOVID-19 mücadelesinde 11 Mart 2020 tarihinden bu yana tüm kazanımlarımızı neredeyse kaybettik.Sokağa