ÖĞRETMENİM DİYOR Kİ; “BEN BELEDİYE BAŞKANI OLSAM..”

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » ÖĞRETMENİM DİYOR Kİ; “BEN BELEDİYE BAŞKANI OLSAM..”
Paylaş
Tarih : 22 Şubat 2019 - 12:38

Değerli okurlarım, biliyorsunuz artık hepimiz seçimle kalkıyor, seçimle yatıyoruz.
Evde, işte, okulda, çarşıda, pazarda, sokakta, caddede, kahvede kısacası her yerde “Seçim”.
“Gazeteci, adaylar kim olur?” sorularından, “Meclis üye adayları belli mi?” sorularına, yavaş yavaş da “Seçimi kim kazanır?” sorusuna muhatap olmaya başladık.
Anlayacağınız kimi seçmen sabırlı, kimi seçmen sabırsız.
Belediye başkan adayları projelerini bir bir halka anlatmaya çalışırken şu bir gerçek ki, açıklanan belediye meclis üye listeleri belediye başkan adaylarının bazılarını biraz daha öne çıkardığı bir gerçek.


Son günlerin zirve yapan seçim konusunun en çok işlendiği ortam ise sosyal medya hesapları.
Fotoğraflar, görüşler, düşünceler, projeler, öneriler hatta eleştiriler yağan yağmur misali.
Tabiî ki değer verilen, dikkate alınanlar sınırlı.
Onlardan birisi ise hepimizin yakından tanıdığı belki babamızı, belki bizleri belki de çocuklarımızı okutan öğretmen Cihat Pala’nın yazdıkları.
Görev yaptığı dönemlerde öğrencilerine “Sen olsan ne yaparsın?” diyerek sorular yönelten Simav’ın değerli eğitimci yazarlarından Pala, şimdi ise sosyal medya hesabından Simav’ın, halkın ve elbette geleceğimizin teminatı çocuklarımız için; “BEN BELEDİYE BAŞKANI OLSAM..” başlığı altında 21 Şubat 2019 tarihine kadar 6 bölüm olarak Simav için düşüncelerini anlattı.
Bugün içen 6 ayrı partiden 6 belediye başkanı adayının yer aldığı Simav’da adaylar bu önerileri elbette dikkate alacaklardır.
Uçuk projelerle beyinlerde ‘acaba’ sorusunu oluşturmak yerine Sayın Pala’nın önerilerini ben olumlu buluyorum.
Belki benzer öneri ve projeleri seçmenlerle paylaşan belediye başkan adayları da vardır.
Ama en azından “Konuşan Simav” oluşumuna katkı adına ben öğretmenim Cihat Pala’dan aldığım izinle “Ben Belediye Başkanı olsam..” yazı dizisini sizlerle paylaşmak istiyorum.
BEN BELEDİYE BAŞKANI OLSAM..
*Simav’ı doğu-batı istikametinde geliştirir, büyütürdüm. Simav’ı ovaya doğru yaymaz buraları daha verimli projelerde kullanırdım.
*Simav 1.derece deprem bölgesi olduğu için 3 kattan daha yüksek yapılanmaya müsaade etmez, %30 oranında imar izni verirdim. Böylece YEŞİL SİMAV imajını korumuş olurdum.
*Simav’ı doğu-batı uzantısı da büyüterek doğuda Kebeciler (Yeşilköy) batıda Beyce, Demirciköy, Öreğler’i Simav’a katar yeni villa tipi konut alanları üretirdim. Bu yeni konut alanlarında Simav Dağı ile uyumlu, yeşili bol villalar üretirdim.
*Buralara Simav’a maddi manevi bağı olan eski Simavlıları davet ederek konut sahibi olmalarını sağlarım.

 • Simav’ın Harmancık semti en sağlam zeminli, en manzaralı, en havadar mevkii. Geçmişte oyunu bir paket makarnaya, mercimeğe, bir battaniyeye veren bir semt aynı zamanda.
  *Ulu Camii çevresinde bir iki sokağı korumaya alır, restore ettirir, nostaljik bir görünüme kavuşturur. Buraya yöresel ürünler satan dükkanlar, butik oteller, Simav yemekleri sunan lokantalar ve müze evler düzenlerdim.
  *Harmancık’ın geri kalan bölümünü de kentsel dönüşüme tabi tutar buranın yoksul halkını gecekondulardan, makarnayla oy takasından kurtarırdım.
  *Belediyenin önünden başlayarak burayı geniş bir meydan haline getirir, buradan ta Bağarası’na kadar varyantlı geniş bir yol açarım.
  Böylece Harmancık Simav’ın en güzel mahallesi olur.
  *Bağarası’nı imara açarak burayı yayla turizmine uygun cennetten bir köşe yaparım.
  *Belediyenin önünü altı otopark, üstü meydan olarak düzenlerim. İtfaiyeyi, düğün salonunu oradan kaldırır meydanın genişlemesini sağlarım.
  *Park Kahvesi’ni yıkar, burayı modern bir gazino haline getirerek Simav’ın yöresel yemeklerini veririm. İnsanlar ıhlamurlar altında çaylarını yudumlarlar, kahvelerini içerler.
  *Burada ayrıca Simav folklorunu yaşatacak yarenler için yerler hazırlar, Simav oyunlarını, Simav türkülerini burada gelecek kuşaklara aktarırdım.
  *TRAFİK SORUNU
  Simav’da delinin biri kuyuya bir taş atmış, şimdi kırk akıllı çıkaramıyor.
  *Simav’ın üç ana giriş ve çıkış yolu var. Bunların ikisi çıkışa kapatılmış. Bir şehrin trafiğini rahatlatmak için en kısa ve en geniş yollardan çıkış düzenlersin. Bizim aklıevvel yöneticiler bunun tersini yapmış. Üç koldan giriş var, tek ana yoldan çıkış var.
  *Merkezden çıkabilmek için yılan gibi ara yollardan kıvrıla kıvrıla şehri terk etmek gerekir.
  *Cumhuriyet Caddesi daraltılmış, esnafa ve lüks araçlara park yeri yapılmış ve şehir dışına çıkış bu caddeden yasaklanmış. Meydanlar çok küçük ve dönüşlere müsait değil. Ayrıca yollar daraldıkça engel külahlarıyla daha da daraltılmış. Yolların yüzde doksanında kaldırım yok ya da göstermelik.
  *Eski garaj ve 4 Eylül alanları otopark haline getirilerek ana caddelere park yasağı getirmek gerek. Cumhuriyet ve Kışla caddeleri girişli çıkışlı duruma getirilmeli.
  *Simav’ın arapsaçı trafiği gibi trafik hiç bir şehirde yoktur. Son 40 yıldır burnunun ucunu göremeyen yöneticiler sokakları, caddeleri daraltarak Simav trafiğini içinden çıkılmaz duruma getirdiler. 50 yaşın üstündekiler Kışla Caddesi’nin eski durumunu bilirler. Tam bulvar olacak bu caddede binalar öne çekilerek yol daraltıldı.
  *Depremden sonra Hükümet Binası Simav’ın tek yeşil parkına yapıldı. Oysa arkadaki salaş dükkanlar istimlak edilerek bina geriye çekilir, hem meydan genişler hem de şehrin merkezinde Hükümet olurdu.
  *Oto Garajı bulunduğu yerden kaldırılarak çevre yolunun karşısına alınır. Bulunduğu yer de kapalı Pazaryeri yapılabilir. Çevrede kapalı Pazaryeri olmayan tek yer Simav.
  Şimdiki manavların bulunduğu yer oyularak büyük bir otapark yapılabilir. Böylece çarşının trafiği rahatlar, caddeler araçlarla tıkanmaz.
  *Hükümetin önü geniş bir meydana dönüştürülerek çevre yoluna geçiş sağlanır.
  *Eynal’a giden yol duble yol haline getirilip Naşa’ya kadar uzatılır ve Eynal yolu da yeni düzenlemeyle (Semerköy) Yeşilova içinden geçişi kaldırılır. O garip Eynal köprüsü iptal edilir.
  *Bu duble yolun iki tarafına yürüyüş ve bisiklet yolları yapılır. Buraları ağaçlandırılarak hem güzel bir görüntü oluşturulur hem de halkın spor yapması sağlanır. Bu yol geçici ruhsatlarla bina ile dolmadan acilen yapılmalı.
  *Eynal, en kısa zamanda Belediyeden ayrı bir birim, şirket durumuna getirilmeli, geliri, bütçesi BELEDİYE tarafından tırtıklanmamalı, belediye başkanlarının arpalığı olmaktan çıkarılmalı.
  *Eynal bugün Simav’ın dışındakiler için Türkiye’nin en ucuz kaplıcası, bu durum yetmiyormuş gibi dıştan gelenlere hamam ve lokanta hizmetleri Simavlılardan daha ucuz verilmektedir. Hangi aklıevvel bu kuralı koydu bilinmez.
  *Ücretler aynen otel gibi kişi hesabına göre alınmalı. Oda hesabına göre alınınca bir odada 5-6 kişi kalmakta, adi bir otel ücreti karşılığında buradan yararlanmaktadır.
  *Eynal’da lojman politikasından vazgeçilmeli, en kısa zamanda lojmanlar otele dönüştürülmelidir.
  *Personel bolluğu yüzünden bir kişinin yapacağı işi üç kişi yapmakta, eş, dost, akraba, partili kayırmacasına son verilmelidir.
  Eynal’a ve dolayısıyla Simav’a para getirecek, istihdam sağlayacak en önemli proje ise şudur:
  EYNAL YAŞLI BAKIM MERKEZİ
  *Burada paralı ailelerin yaşlı yakınları için bir rehabilitasyon merkezi kurulabilir. Sıkı bir reklamla bu merkez tanıtılır. Zengin ailelerin böyle bir hizmete ihtiyaçları var. Simav’a bu hizmet karşılığı çok para girecek, Simav zenginler tarafından tanınacak yol ve diğer alt yapı hizmetleri devletçe karşılanacaktır. Simav esnafı, Simav halkı istihdam yönünden yararlanacak, yeni iş kolları doğacaktır. Böylece Simav ve Eynal’a orta gelirli emekliler değil paralı emekliler rağbet edecektir.
  Bu insanların sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için yeni içkili gazinolar, spor kompleksleri, müzikoller açılacaktır, helikopter pistine bile gereksinim duyulacaktır.
  *-Simav fasulyesi, “Simav Fasulyesi” olarak tescil ettirilmeli. Bu yerli tohum bir kooperatif kurularak üretilmeli. Simav Ovası’nda ekilmeyen yüzlerce dönüm tarla var, buralar kiralanarak bu fasulye doğal olarak üretilip paketlenerek pazarlanır. İnce kabuklu, pişiyen ve lezzetli bu fasulye çevrede gayet iyi biliniyor ve aranıyor. Belediye bunun üretilmesine öncülük yapabilir. Zincir marketlere pazarlanabilir. Benzerliğinden yararlanılarak Konya Fasulyesini Simav Fasulyesi diye satıyorlar.
  *Bu Simav Fasulyesiyle başlayan üretim daha sonra diğer bakliyatlarla çoğaltılır, nohut, mercimek, börülce üretilebilir. Bunlarda da yerli tohum ve doğallık ön planda tutulur.
  *Simav kestanesi için bir girişimci bulunarak kestane şekeri üretilebilir.
  *Seracılık daha modern bir şekle sokularak akıllı seralarda üretim artışı sağlanabilir, bu konuda çiçek üretimi yapılabilir. (Rahmetli Dr. Naci Eren daha Amerika’da iken akıllı sera örneği için 20.000 dolar bağışta bulunmuştu. Ne yazık ki rahmetlinin parasını çar çur ettiler. Naci Eren bu serada orkide ve nadide çiçekler yetiştirilmesini planlıyordu. Seranın plan ve projelerini hazır ellerine verdiği halde zamanın yöneticileri bu örnek alınacak işi becerememişlerdir.)
  *Bu projeler hayata geçirildiği taktirde çok geniş bir istihdam sağlanacak, hem ziraat mühendislerine hem de işsiz halkımıza iş sahaları açılacaktır.
  Not: Sevgili Simavlılar, benden şimdilik bu kadar. Bunlardan birini bile gerçekleştirecek BELEDİYE BAŞKANI hayır ve minnetle anılacaktır.
Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ELİMİZDEKİ DÜŞMAN

Nefs ya da nefis; her insanın içinde var olan ruh olarak adlandırıldığı günümüzde, insanların zaman zaman “Nefsime engel olamadım”, “Nefsime

DÜĞÜNLERİMİZ, MÜZİSYENLERİMİZ VE KURBAN KESİMİ

Zevkle yaptığım ve 36 yılı bir şekilde geride bıraktığım YEREL gazetecilik mesleğimde sürekli çalışan biri olarak pek tatil yaptığım

DİLİNİ EŞEK ARISI SOKSUN

30 Ağustos Zafer Bayramı Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarının Türk Milletinin de desteğiyle yurdumuzu düşman işgalinden kurtarışının