Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

TYP ADALETİ

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » TYP ADALETİ
Paylaş
Tarih : 19 Aralık 2018 - 12:21

Son yıllarda belediyeler başta olmak üzere birçok kamu kurumunun ihtiyacı olan, Toplum Yararına Programı çerçevesinde İŞKUR İl Müdürlüklerince süreli işçi alımları devam ederken bu konuda Kütahya ilçelerinden Emet’te gazetecilik yapan meslektaşım Ercan Korku Gazi Emet Gazetesinde GEÇİCİ İŞÇİ ALIMLARI TOPLUM YARARINA MI PARTİ YARARINA MI? Sorusu başlığı altında son aylarda tartışılmaya başlanan TYP’yi kaleme alıp, TYP için kamuoyunda tartışılan soruları dile getirmiş.
6 beldesi olan Simav’da da aynı konu üzerine kamuoyunda tartışmalar olduğu muhakkak.
Bu açıdan ben de meslektaşım Ercan Kolku’nun söz konusu yazısını siz değerli okurlarımla paylaşıyorum
İŞKUR vasıtası ile toplum yararına hizmet kapsamında belediyeler, özel idareler ve müftülüklere geçici işçiler alınıyor.
Amacı İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak olan TYP’de alım kontenjan dağıtımları kafa karıştırıyor.
Hangi kriterlere göre ilçe ve beldelere kontenjan dağıtıldığı ve kimlerce belirlendiği bilinmeyen alımlarda, nüfusu 2 bin ila 5 bin arasında olan yerlere 10 işçi kontenjanı verilirken nüfusu 10 bin üstü olan yerlere ve muhalefet partilerinin bulunduğu belediyelere 5 işçi verilmesi ayrımcılık olarak değerlendiriliyor.
Emet bağımsız, Dumlupınar gibi MHP’li belediyelere 5’er işçi verirken, AK Partili nüfusu çok düşük ilçe ve belediyelere 10’ar işçi kontenjan ayrılması siyasi ayrımcılık olarak değerlendiriliyor. (Şaphane AK Partiye geçerek 10 kontenjanı kaptı mı soruları da akla geliyor).

İşte belediyelerine 5’er işçi verilen ilçe ve belde belediyeleri;
Emet Belediyesi ( Bağımsız- Merkez Nüfus 11 bin) 5 işçi, Pazarlar Belediyesi (Merkez nüfus 5 bin) Domaniç ( Merkez nüfus 4477 )Dumlupınar (Merkez nüfus 2858), Simav Akdağ (nüfusu 1959) verilen işçi sayısı 5, Kuruçay (nüfusu 1978 verilen işçi sayısı 5), Simav Kuşu (nüfusu 2000) verilen işçi sayısı 5,Tavşanlı Tepecik (nüfusu 2778), verilen işçi sayısı 5, Simav Güney 5,( merkez nüfusu 2000) 9,Naşa Belediyesi 5 (merkez nüfus 2012)

Belediyelerine 10’ar işçi verilen belediyeler;
Hisarcık 10 işçi ( AK Parti Merkez nüfus 5000), Altıntaş 10 işçi (Merkez nüfus 5100) Şaphane 10 işçi ( Merkez nüfus 3031) Altıntaş 10 işçi (Merkez nüfus 5129 ) Aslanapa 10 işçi (Merkez nüfus 2095) Çavdarhisar 10 işçi (Merkez nüfus 2233)
Simav 45 (Merkez nüfus 26 bin), Gediz 40 (Merkez nüfus 23 bin), Tavşanlı 50 (Merkez Nüfus 71 bin) Kütahya Merkez 340 işçi ( Merkez nüfus 260 bin) Eski Gediz 7 (merkez nüfus 3478) Tunçbilek 8, merkez nüfusu 1435

MHP’li ve CHP’li birçok beldede ise sıfır işçi alımı olması kafaları karıştırdı.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

DİNLEMEK ve ANLAMAK

Bugün biraz kendimce haddimi aşmak istiyorum.Bu yazımı okurken içinden beni eleştirenler, kızanlar hatta “Hadi oradan be..” diyenler de olabilecektir.Ben

OSMAN KARAARSLAN

BAZI İNSANLAR TOPLULUKLARIN YAPAMADIĞINI YAPARAK ÖNE ÇIKARLAR.BU ÖNE ÇIKIŞ, ONUN BAŞARILI OLMASININ, DOĞRUYU YAPMASININ EN ÖNEMLİ AYRICALIĞIDIR.BAZI

RAMAZAN BAYRAMI VE YAŞANAN İLKLER

Cumhuriyetimizin Bayramları yanı sıra bir Ramazan Bayramı’mız var bir de Kurban Bayramı.Her ikisi de dini bayramlarımız.Biri birinden, biri