Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

ZAMSIZ GÜNLER İSTİYORUM

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » ZAMSIZ GÜNLER İSTİYORUM
Paylaş
Tarih : 07 Temmuz 2018 - 10:58

Türk halkı erken seçimlerden kazanımlar elde ettiği kadar, seçim sonralarında da kayıplar yaşamıştır. Bir başka deyişle; seçim öncesi verilen vaatler ve sunulan kazanımlar, seçim sonrası iğneden ipliğe varıncaya kadar her şeye yapılan zamlarla geri alınmıştır. Hatta bunu; “Kaşıkla verilip, kepçeyle geri alınma” olarak da değerlendirebiliriz.
***
24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27.Dönem TBMM Milletvekili Seçimlerini kısa bir süre önce geride bıraktık.
Güzel Türkçemizin en güzel kelimelerinin yanında “bib”li kelimelerin de seçim meydanlarında dile getirildiği, paralı askerlikten bayram ikramiyesine, kader mahkûmlarına aftan üniversite mezunu işsizlere harçlığa varıncaya kadar onlarca vaadin sıralandığı o günler çabucak geçiverdi.
Televizyonların kartel ve kartel dışı kanallarında adaylar ve liderler birbiriyle yarışırcasına seçmene yeni yeni müjdeler sıralarken, haber aralarında yükselen enflasyon, akaryakıtın duyurulmayan zamlı fiyatları ve seçimden sonra Türkiye’yi ekonomik açıdan zor günlerin beklediğine ilişkin haberlere pek itibar edilmedi.
Duymazdan, görmezden gelindi.
Hatta, patates ve soğanın krallığına bile dikkat edilmedi.
Kısacası 3 maymunu oynar gibi olduk.
***
Şimdi seçim rüzgârıyla nasıl geçtiğinin farkına bile varamadığımız Haziran ayına ilişkin enflasyon oranları açıklandı.
Seçim geride kaldığından ve ilk turda da Cumhurbaşkanı Seçimi sonuçlandığından vatandaşlar bu kez seçim değil “geçim” derdiyle karşı karşıya kaldı.
Televizyon kanallarında çarşı pazardan etiketler, röportajlar yayınlandı.
Bir ürünün geçen yıl kaç lira, bu yıl kaç lira olduğu,
Özellikle gıdada yeni zamların kapıda beklediği,
Enflasyon oranında maaş zamlarının ise Temmuz maaşlarına yansıtılacağı vurgulandı.
Az maaş alanın az zam, çok maaş alanın çok zam almasının değişmediği ülkemizde değişmeyen acı gerçek ise yukarıda da belirttiğim gibi iğneden ipliğe yapılacak zamlar.
***
Daha patatesin, kuru soğanın ateşi düşmeden tarlada bahçede üretimin hız kazandığı şu mevsimde meyve ve sebzelerdeki fiyat artışının temelinde maliyetlerin artması gösteriliyor.
Daha bir ay önce doların ateşini, altının önlenemez yükselişini tartışan ekonomistler şimdi zamların kaçınılmaz olduğunu söylüyorlar.
Bazı kesimlere göre her 100 lirada neredeyse 20 liralık bir değer kaybının olduğu şu günlerde Temmuz zamları bana göre kanayan yaraya sadece bir pansumandır.
Daha sırada gün ışığını bekleyen zamlar var.
Ben de diyorum ki,
“İğneden ipliğe zam yapmayın, maaşlara da zam yapmayın yeter!”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

DİNLEMEK ve ANLAMAK

Bugün biraz kendimce haddimi aşmak istiyorum.Bu yazımı okurken içinden beni eleştirenler, kızanlar hatta “Hadi oradan be..” diyenler de olabilecektir.Ben

OSMAN KARAARSLAN

BAZI İNSANLAR TOPLULUKLARIN YAPAMADIĞINI YAPARAK ÖNE ÇIKARLAR.BU ÖNE ÇIKIŞ, ONUN BAŞARILI OLMASININ, DOĞRUYU YAPMASININ EN ÖNEMLİ AYRICALIĞIDIR.BAZI

RAMAZAN BAYRAMI VE YAŞANAN İLKLER

Cumhuriyetimizin Bayramları yanı sıra bir Ramazan Bayramı’mız var bir de Kurban Bayramı.Her ikisi de dini bayramlarımız.Biri birinden, biri