Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

ZURNANIN ZIRT DEDİĞİ YER; “FİZİK TEDAVİ MERKEZİ”

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » ZURNANIN ZIRT DEDİĞİ YER; “FİZİK TEDAVİ MERKEZİ”
Paylaş
Tarih : 24 Kasım 2018 - 9:58

Büyüklerimiz bazen derlerdi ki; “Her şey devletten beklenmemeli”..
Zaman zaman bu sözün ne kadar anlamlı olduğunu yaşayarak görmek, büyüklerimizin neden “büyük” olduğunu da adeta ispatlamaktadır.
Çeşitli konularda yukarıdaki söz ifade edilebilir. Ben ise bugün bu ünlü sözü bir yatırımın tamamlanması açısından ele alacağım.
***
Simav ve yakın çevresi Türkiye’nin en güçlü, sıcaklığı yüksek derecelere varan jeotermal kaynaklarla çevrili.
Eynal Kaplıcaları başta olmak üzere Çitgöl ve Naşa Kaplıcaları termal sulardan şifa bulmak için gelenlerle dolu. Sahil turizminden daha hızlı gelişen termal turizm, diğeri gibi yılın 3-4 ayında değil yılın 365 gününde hizmet veren bir sektör.
Simav olarak termal turizmin neresinde olup olmadığımız tartışılır ama en kaliteli, aranan ve beklenen termal turizmi ve buna bağlı sağlık turizmini geliştirmek bizim elimizde.
***
Termal Sağlık Turizmini geliştirebilecek bir başka faktör de Fizik Tedavi alanında hizmet veren sağlık kuruluşlarının olmasıdır. Bu konuda hatırlanacağı gibi son 15-20 yılda Eynal bölgesine hep; “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi” kurulması istenmiş hatta bu konuda Dumlupınar Üniversitesine yer de gösterilmişti.
Aradan geçen zaman içinde hükümetlerin değişmesi, Simav’ın önceliklerinin farklılıklar göstermesi, yaşanan deprem, siyasi kısır çekişmeler ve bölünmelerle göç sadece Simav ve çevresine değil Türkiye’ye hizmet verecek termal turizmi destekleyecek yatırımı öteledi.
***
Şimdi Simav bu konuda farklı bir dönemeçte.
Dumlupınar Üniversitesinin ikiye bölünmesiyle oluşan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Simav’da Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesi’ne bağlı “Fizik Tedavi Merkezi”nin oluşumuna ışık tuttu.
Milletvekilliğinin son döneminde Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin bir şekilde temellerini atan Prof. Dr. Vural Kavuncu, Simav Depreminden sağlam çıkan, bitişiğindeki binaların da güçlendirildiği eski hastane binalarını “Fizik Tedavi Merkezi” olarak değerlendirmenin kapısını ardına kadar açtı.
Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan’ın talimatlarıyla halk yararına söz konusu iki bitişik bina adeta hastaneye dönüştü.
Fizik Tedavi Merkezi’nin binaları ve doktorları hazır ama..
İşte geldik tabiri caiz ise ‘zurnanın zırt dediği yere’..
Evet; doktor ve bina hazır ama Fizik Tedavi Merkezi için cihazlara ihtiyaç var.
***
Devletimiz, Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği aracılığıyla ihtiyaç olan tıbbi cihazlarla ilgili olarak söylendiğine göre iki kez ihaleye çıkmış.
Ama Türkiye’nin dolar krizine girdiği o ateşli günlere rastlayan ihalelere katılımcı olmamış ve iki ihale de iptal edilmiş.Devletin de dolara bağlı mal ve hizmet alımlarını belirli konularda askıya alması ise Simav Fizik Tedavi Merkezinin açılışı önündeki en büyük engel olmuş.
***
KOYUNCUOĞLU ve ÖZCENGİZ..
Simavlılar, hayırseverler olarak bu yatırımı tamamlamak sanırım yine bize düştü.
Şehir merkezimizde yeterince camiye, öğrenci yurduna hatta eğitim desteği alanında taşın altına elini koyan halkımız Simav Fizik Tedavi Merkezinin ihtiyacı olan cihazları da sağlayabilecek güçtedir.
Bu konuda akla gelen bana göre ilk iki isim ise eğitim ve ibadet alanında yeterince yatırıma imza atan iş adamı Hacı Nurullah Koyuncuoğlu ile son yıllarda Simav’da yıldızı parlayan Özmetal sahibi Nihat Özcengiz’dir.
Fizik Tedavi Merkezi için yapabilecekleri destek onların hayatının en anlamlı hayırları olacak, Allah uzun ömür ve sağlık versin bu dünyadan göçtükten sonra bile hayırları daima sürecek, isimleri de hep hayırla anılacaktır.
Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği de bu hayırseverlerimizin ismini onlara layık bir şekilde yaşatacaktır.
Neden olmasın?

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

İNSANA DEĞER VERMEK

Bir yıl 365 günden oluşuyor.Bu 365 günden bir tanesini diğerinden ayırmak, ya da içinden birisini koparıp almak mümkün mü?Asla.Demek ki her

8.YILDA SiMAV DEPREMi

Simav başta olmak üzere yakın çevresinin tamamı birinci derecede deprem kuşağında.Bunu en azından bugün 10 yaşını geçmiş küçük bir çocuktan

LiSE ADAYLARI; SINAV öNCESi BUNLARI DiKKATE ALIN!

LGS Sınavı (Liselere Geçiş Sınavı) 1 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. 1 Haziran tarihinde yapılacak olan LGS’nin başvuruları