1 NİSANIN TARİHÇESİ

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » 1 NİSANIN TARİHÇESİ
Paylaş
Tarih : 30 Mart 2018 - 12:46

Ben ve arkadaşlarım da okul sıralarında “1 Nisan” şakaları yapardık.
Hatta zaman zaman yılda bir kez olsun öğretmenlerimiz de bu şakalardan nasibini alırdı.
Ama hiçbir zaman, ‘neden yılın diğer günlerinde değil de sadece 1 Nisan günü şaka yapılır’ bunu hiçbir zaman araştırmaz hatta sorgulamazdık.
***
Aradan uzun yıllar geçip bir de gazeteci olunca bir araştırayım bakalım şu “1 Nisan”ı dedim.
Durum çok VAHİM!
***
15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu Endülüs Müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.

En sonunda 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur’an bir elinde İncil ‘Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım’ der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.

Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar ‘Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz’ dediklerinde Haçlı ordusu komutanı ‘Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur’ diye cevap verir ve bütün Müslümanlar orada Şehit edilir.

İşte o gün bugündür 1 Nisan Hıristiyanlar arasında ‘Hile Günü’ olarak kutlanmaktadır.

Maalesef Hıristiyanları taklit etmeyi modernleşme sanan Müslümanlar arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce Müslüman’ın katliam günü olan 1 Nisan’lar, bilinmeden bir şaka günü olarak kutlanmaktadır.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 312

”Hep birlikte çıldırıyoruz” İçim kararıyor televizyonların sabah haberlerini izlerken. Hele hele ‘Mesut Yar’ diye bir adam var,

KORONA GÜNLERİMİZ 311

”Mehmet Dündar Kamer” Mart 2020’den bu yana içinde olduğumuz Koronavirüse karşı mücadele sürecinde tam 311 köşe yazısını sizler

KORONA GÜNLERİMİZ 310

”2 SAVAŞ DA DEVAM EDİYOR” Türkiye’nin sorunları her gün büyüyen bir yumak haline gelirken Koronavirüsle mücadele de devam ediyor. Ama