MÜJDAT GEZEN SANAT MERKEZİ

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » MÜJDAT GEZEN SANAT MERKEZİ
Paylaş
Tarih : 22 Şubat 2017 - 13:32

MÜJDAT GEZEN SANAT MERKEZİ Ahu TÜRKPENÇE, Şevket ÇORUH, İlker AYRIK, Şeyla HALİS, Ahmet SARAÇOĞLU, Mustafa ÜSTÜNDAĞ, Sevinç ERBULAK, Dolunay SOYSERT, Ahmet KURAL, Şebnem BOZOKLU, Ezgi MOLA, Kıvanç TİNER, Olgun TOKER, Korhan HERDURAN, Gökçe BAHADIR, Uğur ULUDAĞ, Ömür ARPACI, Serdar ORÇİN, Zuhal TOPAL, Günay KARACAOĞLU, Ayça İNCİ, Ceren ERGİNSOY, Ebru KARANFİLCİ, Uğur ULUDAĞ, Betül ŞAHİN, Orhan EŞKİN, Dicle ALKAN, Dilşad BOZYİĞİT, Ceyhun FERSOY, Pelin ERMİŞ, Ercü TURAN, Aytaç AĞIRLAR, Aykut TAŞKIN, Zeynep KAÇAR, Sevil AKI, Toprak SAĞLAM, Bilal ÇATALÇEKİÇ, Aslı ALTAYLAR, Gonca VUSLATERİ, Alper KUL, Arzu YANARDAĞ, Barış HAYTA, Sevtap ÇAPAN, Enis ARIKAN, Başak DAŞMAN, Kaan KESKİN, Melina ÖZPRODOMOS, Diren POLATOĞULLARI, Başay OKAY, Emre ÖZCAN, Yasemin HADİVENT, Songül BAYOĞLU, Nilay DURU, Merve BOLUĞUR, Seçkin ÖZDEMİR, Umut KURT, Berat YENİLMEZ, Ezgi TOMBUL, Sertan ERKAÇAN, Firdevs VÜDÜL, Kerem POYRAZOĞLU, Özgür ÖZGÜLGÜN…
Kimdir bu İnsanlar?
Konservatuar da eğitim verdiği zamanlarda bir tane öğrencinin maddi durumu kötüye gitmiştir ve hocasıyla vedalaşmaya gelir. “Ne oldu?” der. Hoca böyle böyle der anlatır durumu. Cebinden çıkarır çocuğun okul harcını verir gönderir. O zaman karar verir benim okul açmam lazım diye.
Gider kredi çeker açar okulu.
Ama bu okul farklıdır, Türkiye de ve Dünya’da eşi benzeri yoktur. Parasızdır çünkü, bu okulda eğitime para verilmemektedir.
Televizyon ekranlarında bizleri güldüren, hüzünlendiren, coşturan yukarıda yazdığım isimler hep bu okulun mezunlarıdır.
Beyoğlu Beyoğlu 2, Artiz Mektebi, Gırgıriye, İstanbul Müzikali, Hamlet Efendi, Salak Oğlum, Babam, İtiraf Ediyorum, Tuhaf Bir Aile, Hamlet, Kamp, Binbir Gece, Sınıf Bunadı, Adalet Pantolonun Kemeridir, Aptal, 1881, Olmasaydı, Sultan Birinci Şaban, Kafes, Bunak, Atatürk Geldi.
Nedir bu yazdıklarım; insanların hayatını kurtarmak için kendi canından vazgeçen Değerli İzmir Şehidi Fethi SEKİN’in evlatlarının tüm hayatları boyunca eğitim masraflarını karşılayacak olan Değerli Sanatkâr Müjdat GEZEN’in yazdığı sahnelediği oyunlar.
“İlkelerin olacak seni satın alamayacaklar,
Aptalların uydurduğu atasözlerine inanmayacaksın:
“Paranın satın alamayacağı şey yoktur.” “Herkesin fiyatı vardır.” gibi sözlere kanmayacaksın.
Onurunla, kimliğinle ve beyninle yaşayacaksın.
Üreteceksin, seveceksin, sevileceksin, inançlarının arkasında duracaksın.
Sevgilerin karşılıksız, yardımların gizli olacak.
Seni attan, ottan ayıran özelliğin farkına varacaksın.
Çünkü sen insansın.
Ve bunu yakaladığın gün bembeyaz yaşayacaksın.”
Bu satırların yazarı da bu değerli şahsiyet.
Sen şimdi gel böyle bir adamın emeğine, insanlara fayda için kurulmuş birbirinden değerli sanatçıların gerçek anlamda sanat yaptıkları, her öğleyin bahçesinde çevrede çalışan inşaat işçileri ve seyyar satıcılar içsin diye bedava çorba dağıtan bir çatıya zarar vermeye kalk.
Akıl alacak gibi değil. Hal ve durum böyleyken ne yaparsan yap bu aileyi bu insanları korkutamazsın. Çünkü adamların parayla işi yok.
Osmanlı mirası köşkü insanlara sunan insandır O.
Parayla işi yok ki! Satsa o köşkü, dikse daireleri göbeğini kaşıya kaşıya gelen paraları yese o zaman korkar. Benden söylemesi.
Tüm MÜJDAT GEZEN SANAT MERKEZİ Ailesine geçmiş olsun diyorum.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 333

”Çay ve Simit Kardeşliği” Okuduğunuz köşe yazısının adı ‘Korona Günlerimiz’ ise bu köşede çay ve simidin ne işi var diyebilirsiniz. Haklısınız. Ama

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;