4 GÜNLÜK SOKAK YASAĞI DESTEKLERLE GELİYOR

Ana Sayfa » Simav Haberleri » 4 GÜNLÜK SOKAK YASAĞI DESTEKLERLE GELİYOR
Paylaş
Tarih : 16 Aralık 2020 - 11:46

Hafta başında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi koronavirüs salgınına ve salgının ekonomiye etkilerine yönelik bir dizi yeni kararlar aldı. Kabine salgından etkilenen esnafa destek paketini açıklarken, yılbaşında da 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Ülkemizde artan koronavirüs vaka ve ölüm sayılarından sonra tüm yurdu ve vatandaşları kapsayan bazı tedbir kararları alınırken, bunlardan en önemlisi 4 gün süreli sokağa çıkma kısıtlaması oldu. Öte yandan bazı iş yerleri tamamen kapanırken, bazı yerler de ‘Gel al’ yöntemiyle çalışmaya başladı.

KORONAVİRÜS SALGINI ESNAFIN EKONOMİSİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Bu durum esnafın ekonomisini olumsuz bir şekilde etkilerken Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısında esnaf için yeni destek paketleri açıklandı. Dün Kabine toplantısında alınan kararlar şöyle:

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Koronavirüsle mücadele kapsamında 31 Aralık Perşembe akşamı saat 21.00’den 4 Ocak Pazartesi günü sabahı saat 05.00’e kadar kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

ESNAFA KİRA DESTEĞİ

İş yeri kira olan esnafa 3 ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği verilecek.

KİRA DÜZENLEMESİ

Yılsonuna kadar yüzde 20’den 10’a indirilen gayrimenkul kiralarındaki stopaj oranının uygulama süresi 1 Haziran 2021’e kadar uzatıldı.

Yüzde 18’den yüzde 8’e indirilen iş yeri kiralama hizmetlerindeki KDV oranı 1 Haziran 2021’e kadar yüzde 8 olarak uygulanmaya devam edecek.

KDV İNDİRİMİ

Konaklamadan yeme içmeye, yolcu taşımacılığından bakım onarıma birçok sektörü kapsayan KDV indirimlerinin süresi 1 Haziran 2021’e kadar uzatıldı.

ESNAFA DESTEK ÖDEMESİ

Salgından doğrudan etkilenen esnaflara 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yapılacak. Hibe şeklinde verilecek destek ödemesinden taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimler faydalanabilecek. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BAŞKAN BİÇER AK PARTİ BÖLGE TOPLANTILARINA KATILACAK

AK Parti Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Bölge Toplantıları, bir yıl aradan sonra 17-19 Eylül tarihleri arasında Balıkesir’de

KAYBOLAN DEMANS HASTASI ŞÜKRİYE TEYZEYİ JANDARMA BULDU

Son yıllarda Alzheimer ya da demans hastası olarak bilinen yaşlı kişilerin kayboluşuna  eklenen Hacıhüseyinefendi köyünden 1930 doğumlu

BAŞKAN BİÇER’DEN ÖĞRENCİLERE MASKE VE KALEM KUTUSU DESTEĞİ

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, eğitim ve öğretim yılı başlarında geleneksel hale getirdiği ilkokul birinci sınıflara yönelik kırtasiye