“AĞLANACAK HALİMİZE GÜLDÜRDÜ”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » “AĞLANACAK HALİMİZE GÜLDÜRDÜ”
Paylaş
Tarih : 06 Mayıs 2019 - 12:33

2018-2019 Eğitim ve Öğretim döneminde Simav’da özel eğitim ve
öğretim kurumu olarak hizmete giren Simav Özel Şeref Koleji, sosyal
sorumluluk açısından önemli bir farkındalığa imza atarak hem kendini
tanıttı hem de Türkiye’nin en ünlü akademisyen, psikolog, yazar ve
televizyon programcılarından Prof. Dr. Üstün Dökmen ile Simavlıları
buluşturdu. Eynal Kaplıcaları Firuze Düğün Salonunda gerçekleştirilen programa Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Şeref Koleji Onursal Başkanı Şeref Kazcıoğlu, Kazcıoğlu Otomotiv İdari Genel Müdür Yardımcısı Şener Kazcıoğlu, Şeref Koleji Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Kazcıoğlu, Şeref Koleji yöneticileri ve öğretmenleriyle öğrenci velileri ve vatandaşlar katıldı.
Konferans öncesinde Şeref Kolejinin tanıtımının yapıldığı bölüm öncesinde kısa bir konuşma yaparak konuklarını selamlayan Şeref Kolejinin deneyimli müdürü Hüseyin Cihan, sosyal sorumluluk projesi kapsamında bir konferans düzenlemekle birlikte anne ve babalar için olmazsa olmazların başında çocukların geldiğine dikkat çekti. Çocukların okul hayatlarındaki başarılarının yarınlarında yakalayacakları başarılara ışık tutacağını kaydeden Cihan, “Her anne ve baba bu nedenle çocuğunun iyi bir eğitim almasını, bunun için iyi bir okulda okumasını, çocuğunun okul başarılarıyla gelecek kaygısı yaşamamasını ister. İşte tam bu noktada Şeref Koleji olarak bizler çocuğunuza kaliteli bir eğitim sunmada yanınızda olduğumuzun bilinmesini istiyoruz” dedi.
Daha sonra Şeref Kolejinde görev yapan öğretmenler kendi alanlarıyla ilgili düşüncelerini, hedeflerini eğitim ve öğretim döneminin başından günümüze gerçekleştirdikleri sosyal, kültürel ve eğitim çalışmalarını fotoğraf ve görüntüler eşliğinde salonu dolduran izleyicilere tek tek anlattılar, gösterdiler.
Şeref Kolejinin tanıtım programının ardından başlatılan konferans bölümü için bu kez kürsüye Şeref Koleji Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Kazcıoğlu geldi. 17 Eylül 2018 tarihinde çalan ilk ders zilinden bu yana eğitim ve öğretimde dolu dolu 153 günü geride bıraktıklarını, okul eğitimcilerinin anlattıkları çalışmaların sadece öne çıkan bir bölüm olduğunu ifade eden Kazcıoğlu, “Şunu herkesin bilmesinde yarar var, Şeref Koleji olarak; hayallerimizle başarmak istediklerimiz ise sizlere anlattıklarımızın çok daha ötesindedir. Kuruluş amaçlarında var olan değerleriyle modern ve yenilikçi bir eğitim anlayışıyla, Atatürk ilkelerine bağlı vicdanlı, ahlaklı bireyler yetiştirmek vazgeçilemez amacımızdır. Şu da unutulmamalıdır ki, Şeref Koleji olarak en önemli görevimiz; milli eğitimde mutlaka başarılı olmalıyız ki ulusumuz daha aydın, daha gelişmiş günlere kavuşabilsin” dedi.
Şeref Koleji’nin bilgi yeri, insanca davranış ve gelişim yeri, öğrenim yeri, yenilenme yeri ve hayata anlam katma yeri gibi birçok değerlerin merkezi olduğunu da sözlerine ekleyen Kazcıoğlu, “Bu gecenin bizlere yakışır, düzeyi yüksek, mutlu bir gece olarak hepimizin anılarında yer etmesini sağlayacak önemli konuğu Sayın Prof. Dr. Üstün Dökmen ile sizleri baş başa bırakıyor, davetimize iştirak ettiğinizden dolayı da hepinize teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
Daha sonra alkışlar eşliğinde sahneye gelen ve halen Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Türk akademisyen, psikolog, yazar ve televizyon programcısı Prof. Dr. Üstün Dökmen’e Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim ve Şeref Koleji yönetimi tarafından üzerinde Dökmen’in bir aile fotoğrafının işlendiği ahşap resim hediye edildi.
GÜLÜYORUZ AĞLANACAK HALİMİZE..
“Ailede ve Okulda Kaliteli İletişim” başlığı taşıyan konferansında yaşadığımız Türkiye’nin acı gerçeklerini ortaya dökerken “Gülüyoruz ağlanacak halimize” dedirten Prof. Dökmen, hayatı doğumdan ölüme kesitler halinde ele alarak örneklemelerde bulundu. Bir aile hayatında eşlerin birlikteliği çerçevesinde çocukların durumunu, gelişimini, çevresel etkileri, unutulmaya yüz tutan örf, adet, gelenek ve görenekleri örnekleyerek günümüze taşıdı.
İnsanların eskiyen, demode olan elbisesini, eşyasını, arabasını değiştirdiği gibi dünyaya bakış tarzını değiştirmekte zorlandığını, dünyaya bakış tarzını değiştirmeyen, yeniliklere ayak uydurmayan toplumların ise yok olup gittiğini kaydeden Dökmen, kaliteli ve bilgili bir çocuk için öncelikle kaliteli ve bilgi dolu bir yaşamın şart olduğuna dikkat çekti. Ailede ve Okulda Kaliteli İletişimin temel şartlarından birisinin her anne ve babanın her gün mutlaka belli bir program dahilinde kitap okuması olduğunu, kitap okuma alışkanlığının azalması nedeniyle Türk kültürünün, örf, adet ve geleneklerin Avrupa kültürünün etkisinde kaldığını anlatan Dökmen, toplumun değer yargılarının zayıflaması kadın cinayetleri hatta doktorlara saldırıların bunlara örnek gösterilebileceğini söyledi.
İzleyicilerin zaman zaman suskunlukla zaman zaman da gülerek takip ettiği konferansında ailede kaliteli iletişimin hedef noktası olan çocuğun öncelikle anne ve babanın konuşmalarını, davranışlarını ve eylemlerini örnek aldığını, bir aileyi bütünleştiren öğelerden birisinin yine okumak olduğunu ifade eden Dökmen, “Okumak için iki elini bir araya getirmeyen milletlerin iki yakası bir araya gelmez. Okumayan milletler, okuyan milletlerin elinde oyuncak olur. Onun için her duyduğuna inanır bir hale geldiğimiz şu halimizden okuyarak kurtulmalıyız. Unutmayınız ki, günümüzde araştırmak, incelemek, bilgiyi teyit etmek artık çok daha kolay hatta elimizde, parmağımızın ucunda” diyerek cep telefonlarıyla her türlü bilgiye ulaşımın kolaylığına vurgu yaptı.
ÖNCELİKLE ÇOCUĞUNUZU DİNLEYİN..
Çocuklarla sağlıklı iletişimin ilk şartının öncelikle çocuğu dinlemek olduğunu anlatan, bunun aynı zamanda çocuğa verilen değerin bir göstergesi olduğuna işaret eden Dökmen, “Çocuklarınıza asla ‘küçük beyaz yalan’da olsa yalan söylemeyin. Yalanın küçüğü büyüğü olmaz. Ya da bir başka değişle ateşi ateşle söndüremezsiniz. O bakımdan çocuğunuza değer verin ki, çocuğunuz da sizi adam yerine koysun” dedi.
“Evlilik aşkı öldürür mü, öldürmez mi” sorusunu izleyicilere yönelterek konferansını sürdüren Dökmen, “Evlilik kesinlikle aşkı öldürmez. Aşkı insanlar öldürür. Aile içi sadakat ise evliliklerin yol haritasını çizer. Ayrıca, üretmek ailelerin sürekliliğinin nedeni olmakla birlikte her alanda herkesin toplum yararına bir şeyler üretmesi, ürettiğinden bulunduğu ülkenin geleceğine yarar sağlaması o ülke için var olma gayesinin önemli bir göstergesidir. Bugün ülkemizde yaşanan önemli sorunlardan birisi de üretme konusunda yaşanan sıkıntılardır. Bana göre bir toplum üretmek isterse Köy Enstitüsü, tüketmek isterse AVM kurar” diyerek sözlerini tamamladı.
Konferans sonunda Kazcıoğlu Otomotiv Genel Müdürü Şeref Kazcıoğlu tarafından Prof. Dr. Dökmen’e bir demet çiçek takdimi yapılırken konuk öğretim üyesi Dökmen de Simav’a gelmekten ve Simavlılarla bir arada olmaktan onur duyduğunu ifade etti. *Haber: K. Yalçın

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BAŞKAN BİÇER AK PARTİ BÖLGE TOPLANTILARINA KATILACAK

AK Parti Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Bölge Toplantıları, bir yıl aradan sonra 17-19 Eylül tarihleri arasında Balıkesir’de

KAYBOLAN DEMANS HASTASI ŞÜKRİYE TEYZEYİ JANDARMA BULDU

Son yıllarda Alzheimer ya da demans hastası olarak bilinen yaşlı kişilerin kayboluşuna  eklenen Hacıhüseyinefendi köyünden 1930 doğumlu

BAŞKAN BİÇER’DEN ÖĞRENCİLERE MASKE VE KALEM KUTUSU DESTEĞİ

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, eğitim ve öğretim yılı başlarında geleneksel hale getirdiği ilkokul birinci sınıflara yönelik kırtasiye