AH KÜTAHYA..

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » AH KÜTAHYA..
Paylaş
Tarih : 23 Ocak 2017 - 14:22

Kütahya Simav’ın bağlı olduğu il ya da Simav Kütahya’nın ilçesidir.
Kimliğimizde, pasaportumuzda, ehliyetimizde, adımıza kayıtlı her türlü resmi ve özel evrakın “İli” bölümünde “Kütahya” yazar.
İlçeler ise Kütahya’nın birer evladıdır.
Ama Kütahya ilçeleri arasında “Üvey Evlat” olarak adlandırılan ilçe ise ne yazık ki dün olduğu gibi bu gün de Simav’dır.
Bu tutum nedeniyle şehir dışına çıkan bir Simavlıya “Nerelisin?” dendiğinde “Simavlıyım” der.
***
Bir zamanlar hangi partiden olursa olsun milletvekili aday sıralamasında söz sahibi olan ve Simav’ın görüşü olmadan milletvekili sıralaması bile açıklanmayan günler çok geride kaldı.
Simav, İsmail Hakkı Biçer’den bu güne iktidardan bir milletvekili çıkaramadı.
Durum böyle olunca; “Biz tüm Kütahya’nın milletvekiliyiz” diyerek Meclis’e giden vekiller zaman geçince sanki sözlerini unutuyorlar.
Siyasi hayatta ta yalnız kalan Simav, milletvekili açısından da zaman zaman ‘yanlış ata oynama’nın cezasını çekiyor.
Son zamanlarda Kütahya Milletvekili Sayın Mustafa Şükrü Nazlı ile bazı kazanımlar elde edilse de Simav’ın Organize Sera Bölgesi, küçük esnafa can suyu kredilerinin verilmesi, yeni küçük sanayi sitesi ve son aylarda ilçe gündemine giren, Simav’ın yol problemlerini kökten çözecek “Termal Yol” ihtiyaç ve beklentileri ilk günkü sıcaklığını koruyor.
Buna bazı örnekler vermek elbette mümkün. Ama ben Kütahya ‘ya bugün “Spor” açısından bakmak istiyorum.
***
Evet, geçmişten günümüze sporun her alanında, hatta folklora varıncaya kadar Simav Kütahya’da bileğinin hakkıyla mücadele etse de amacına tam anlamıyla ulaşamamıştır.
Özellikle futbol alanında dönemin Simav Gençlik Kulübü ve Simav Spor takımlarının hep deplasman-hep deplasman parolasıyla yıllardır Kütahya merkezde maç yapması istenmiş, Simav’da maç yapılmasının teklifi bile yapılamamıştı.
Bu alanda Kütahya hakemlerinin o dönemlerde Simav takımlarına illallah dedirttiği bugün bile konuşulmaktadır.
Yaşatılan ata gelenekleriyle, yarenciliğiyle adeta marka olan Simav, okullar arası folklor yarışmalarının yapıldığı Kütahya’da, geçmişte Simav Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi’nin bir kez elde ettiği folklor il şampiyonluğu dışında bir başarı yakalanması nedense mümkün olmamıştır.
Bunun gibi daha birçok yarışmalarda binlerce lira para harcayan okullarımızın, onların başarı haberlerini bekleyen anne ve babaların özlemleri hep başka bahara kalmış, Simav’ın Kütahya’yı aşması kolay olmamıştır.
Örneğin; 2010 yılında Simav Nurullah Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi, Simav’da liseler arası basketbol turnuvasında ilçe şampiyonu olmuş, Kütahya’da yapılan il şampiyonluğunda finale yükselmiş, “Hakem ücreti” yatırmadığı gerekçesiyle Dumlupınar Spor Salonundan kış kıyamet günü kapı dışarı edilmişlerdir.
Bu durum hem Kütahya basınının arşivlerinde hem de Kütahya Valiliği’ne yapılan itirazda mevcuttur.
***
O günden bu güne değişen bir şeyler var mı ?
Var!
Artık okul sporları Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenmekte illerde bulunan Gençlik Hizmetleri Spor Müdürlükleri tarafından sürdürülmektedir.
Geç kalınmış bir uygulama olmakla birlikte düzenleme yerindedir ama hayata geçişte önemli bir değişiklik yoktur.
O eski yılların il spor yöneticisi Sadık Ölçen, günümüzdeki adıyla Kütahya Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü olarak yine vardır.
Hükümet gibi adam. O ne derse oluyor.
***
Son olarak Simav Nurullah Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi, okul sporları alanında yine ilçe şampiyonu olarak Kütahya’ya gitti.
Geçmişte basketbol dalında kapı dışarı edilen okulun bu kez voleybolcuları 140 kilometre öteye taşındı.
Kütahya’da düzenlenen 2016-2017 Okullar Arası Genç Erkekler A Grubu Voleybol Turnuvası’nda Simav Fen Lisesi, Simav Anadolu Lisesi ile birlikte Kütahya’dan Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi Voleybol takımı final maçları oynayacaktı.
Kütahya Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğüne bir teklif yapılarak, “4 takımın katılacağı final maçlarında 3 Simav, bir de Kütahya takımı var. 3 okulun öğrencilerini 140 kilometre öteye 2 günlük çile çekmeye gitmesinler, biz konuk takımı misafir edelim maçlar Simav’da oynansın” denilmiş.
Cevap; “Olmaz!”
Düşünün; 3 ayrı okul, her takımın yedek oyuncuları dahil yönetici ve antrenörü 140 kilometrelik bir yolun ucunda bulunan ilimiz Kütahya’ya gidecek, konaklama için yer bulacak, konaklayacak, ertesi gün ilk maça çıkacak, olmadı bir gün daha maça çıkarak Simav’a dönecek.
***
Görüldüğü gibi yıllar önce yaşananlar hiç değişmemiş.
Yine çile, yine hakemlerin yaptığı adaletsiz tutum iddiaları.
Ama değişen bir şey var.
2010 yılında Kütahya Nafi Güral Fen Lisesiyle basketbol finalini oynamaya fırsat tanınmayan okulun öğrencileri bu kez Kütahya’nın okul takımını 2-0 geriden gelerek filenin ağlarına gömmeyi becerdiler.
Kütahya’dan Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi Voleybol takımını 3-2 yenerek şampiyonluğa ulaştılar.
***
Ne değişti?
Hiçbir şey.
Kütahya’da ilçelerin amatör ve okul takımı olsa da ağızlarıyla kuş tutsalar değişen bir şey olmayacak.
İl spor yönetiminden, Milli eğitimine, hakem camialarından amatör sporun sivil kuruluşlarına varıncaya kadar Simav’ın bir üyesi, gücü olmadıktan sonra her şey boş.
Simav’ın Milletvekilsizliğine mi yanarsın, il müdürlüklerinde şube müdürünün bile olmayışına mı?

***
Tebrikler Simav Nurullah Koyuncuoğlu Anadolu Lisesinin yılmaz sporcuları.
Sizinle gurur duyuyorum.
Sizler Kütahya’nın üvey evladı Simav’ın sporcuları olarak söke söke aldığınız şampiyonlukla Simav’ın adını duyurma başarısını gösterirken, eski hesabı da kapadınız.
Yolunuz ve bahtınız açık olsun.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 330

”Kabullenmek imkansız” Türkiye’nin koronavirüsle mücadele yolculuğu tüm hızıyla devam ederken bu konuda sanırım aşı olanlarda da

KORONA GÜNLERİMİZ 329

”Beyaz camdan yansıyan rezaletler” Biliyorum; koronavirüs salgın sürecinde ‘Korona Günlerimiz’ başlığı altında bu spot başlığın

KORONA GÜNLERİMİZ 328

”Siyaset ve Pandemi” AK Parti ve MHP dışındaki tüm partiler ‘Erken seçim’ şarkıları söylerken pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntıların,