AHŞABA HAYAT VERİYOR

Ana Sayfa » Simav Haberleri » AHŞABA HAYAT VERİYOR
Paylaş
Tarih : 29 Kasım 2017 - 12:57

Simav’da çerezcilik alanında yaptığı ilklerle adından söz ettirirken günümüzde odun olarak adlandırılan ahşaba adeta ikinci bir hayat veren Mehmet Cengiz (57), atıl konumdaki ahşap malzemelere yaptığı birbirinden ilginç uygulamalarla dikkatleri üzerine çekiyor.
İnsanlık tarihiyle birlikte gelişen ağaç ya da ahşap olarak adlandırılan ve doğada en çok bulunduğu iddia edilen ağacın her parçasını değerlendirmenin hobisi olduğunu kapısını gazetemize açtığı mütevazı çalışma atölyesinde anlatan Simav’ın ahşaba hayat veren ismi olarak bilinen Mehmet Cengiz, “Her gördüğüm bir tahtanın, bir kütüğün, hatta bir dalın benim için ayrı ayrı değeri, anlamı var. Onlar benim elimde zamanı geldiğinde üzerine çizilen resim nedeniyle bir tablo, bir başka açıdan yakacak odun gözüyle bakılan kuru bir dal ise elbise askısı olabiliyor. Bazen bir dalın atılacak ya da sobada yakılabilecek küçücük parçaları bir araya gelerek bir duvar saatinin gövdesini oluştururken, bazen de atalarımızın olmazsa olmazı heybetti bir at başı yıkılmış, viraneye dönmüş asırlık ahşap evlerden topladığım tahtalarda resim olarak duvarları süsleyebiliyor” dedi.
Ahşapta en son kalan olarak tabir edilen talaşı bile birçok üründe dolgu malzemesi olarak kullandığını, ahşabın hiçbir zaman heder olmadığını anlatan Cengiz, “Bu hobi bende çocukluk yıllarımdan bugünlere taşıdığım en önemli mirasım..
Gençlik yıllarında resim çizmeye olan merakım, bugün o resimleri gözden düşen sanki itilmiş-kakılmış gibi bir köşede çürümeye yüz tutan ahşap tahtalarda renkli ya da siyah-beyaz resim halini alıyor. Duvarlarıma astığım eserlerime bakarak daha neler yapabilirim?’ diye kendime sormam ise yeni eserlerimin gün ışığına çıkmasına neden oluyor” ifadesinde bulundu.
Kocaeli Değirmendere’de sahil kenarında “Gece Pazarı” adlı pazarda kendi eserlerinin yer aldığı bir serginin halk tarafından ilgi görmesiyle ahşap aksesuar çalışmalarına hız verdiğini, çalışmalarında hiçbir zaman sağlığa zararlı boya ve vernik kullanmayıp bu tür malzemelerinin organik ve su bazlı olduğunun altını çizen Cengiz, “Tamamen doğal malzeme-lerden oluşan ürünlerim arasında duvar saatleri, ahşap tablolar, ahşap oyma eserler, tabure ve sehpadan oluşan piknik setleri hediyelik eşyalar yer alıyor. Bu bir hayal ve hayali gerçekleştirme sanatı. Yeni hayallerim var. Bunlardan birisi de ahşap üzerine ebru sanatını uygulamak” diyerek sözlerini tamamladı. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ARMAĞAN MOTİVASYON TURUNDA
ARMAĞAN MOTİVASYON TURUNDA

Hatay’ın Antakya ilçesinde, Motivasyon otobüsü, Bozhöyük İlk ve Ortaokulu’nda Türk ve Suriyeli öğrencileri koltuklarında ağırladı.

LEZZETİN USTASI AŞÇILIĞA BAŞLADI
LEZZETİN USTASI AŞÇILIĞA BAŞLADI

Simav Eynal Kaplıcaları Restoranında 28 yıl aralıksız aşçılık yaparak emekliye ayrılan Ünal Baybuk, yakın çevresinin ısrarları ile

ŞEREF KOLEJİ’NİN TÜRKİYE ŞAMPİYONU
ŞEREF KOLEJİ’NİN TÜRKİYE ŞAMPİYONU

Simav Özel Şeref Koleji Deneme Sınavında Türkiye Birinciliği elde etti. Başarıya imza atan öğrencisi Ahmet Bera Kırmacıyı ise başarı