AKDAĞ’DA MANGALA TURNUVASI DÜZENLENDİ

Ana Sayfa » Simav Haberleri » AKDAĞ’DA MANGALA TURNUVASI DÜZENLENDİ
Paylaş
Tarih : 15 Nisan 2017 - 9:59

İlçenin ender başarılı Müdürlerinden Erkan Erden, ilk defa geçen yıl Gülizar Eren İlkokulu’ndaturnuva ile tanıttığı eski türk oyunu mangala oyununu Akdağ İlkokulu ve Ortaokulu’nda sürdürüyor.
İlçede bulunan ilkokul ve ortaokullardan gelen kız ve erkek öğrencileri Akdağ İlkokulu’nda ödüllü mangala turnuvası ile eğlendirdi.
Toplam 14 okulun katıldığı turnuva renkli görüntülere sahne oldu. Halk oyunları gösterisi ile başlayan program çekişmeli ve zevkli geçen mangala mücadelesi ile devam etti. Öğlen yemeğinde etli pilav ayran ve irmik helvası ikram edilen turnuvada yarışmaya katılan her öğrenciye mangal seti ve katılım belgesi takdim edildi.
Çekişmeli geçen mangala yarışmaları sonunda İlkokul kategorisi kızlar yarışmalarında Çaysimav İlkokulu’ndanHacer Sicim 93 puanlar birinci, Güney İlkokulu’ndan Kevser Özkaya 87 puanlar ikinci ve Özel İsabet İlkokulu’ndan Yağmur Türkel 82 puanla üçüncü oldu.
Erkeklerde ise Yusuf Koyuncuoğlu’ndan Efe Mert 95 puanla birinci, Gülizar Eren İlkokulu’ndan Yusuf Can Özcan 86 puanla ikinci, Akdağ İlkokulu’ndan 74 puanlı Enes Tugal üçüncü oldu.
Ortaokul kategorisinde kızlar kategorisinde, Yaykın Ortaokulu Havva Yıldırım 81 puanla birinci, Akdağ Ortaokulu Şeyda Danacı 76 puanla ikinci, Akdağ Ortaokulu’ndan Beyza Orha 75 puanla üçüncülüğü kazandı.
Erkekler kategorisinde, Yaykın Ortaokulu Şerif Ahmet Sarı 95 puanla birinci, Beyce Ortaokulu Melihcan Çınar 77 puanla ikinci, Yeniköy Ortaokulu Okan Taşkın 76 puanla üçüncü oldu.
Akdağ İlkokulu’nun başarılı Müdürü Erkan Erden, ilkokulun; akademik başarı yeri olmayıp değerler, ahlak ve davranış eğitiminin verildiği,toplumsal davranış ve yeni kazanımlar elde etmede yol ve yöntemlerin gösterildiği, öğretildiği birer merkez olduğuna dikkat çekti.
MANGALA OYUNUNUN TARİHÇESİ
Tarihi araştırmalar Mangala Oyunu’nun Sakalar, Hunlar ve Göktürkler döneminde oynandığını göstermektedir. Dünyada “Coffee House” kültürünün temelleri 1554 yılında İstanbul’da atılmış; İstanbul’dan sonra günümüz Avrupa’sında kahve kültürünün izleri 1650 yılından itibaren, bizden 96 yıl sonra görülmeye başlanmıştır. Günümüze, bu güçlü temellerin atıldığı dönemin kahve kültürünü yansıtan sadece iki adet görsel kaynak miras kalmıştır. İki kaynak da İstanbul’da resmedilmiştir. Mangala oyunu, iki görsel kaynakta da bulunan oyunlardan birisidir. Mangala Oyunu, tarih boyunca kumar amaçlı olarak oynanmamıştır. Ülkemize gelen yabancı seyyahlar, Türklerin bu oyunu saatlerce hiç tartışmadan zevkle oynadıklarını ve asla parayla oynamadıklarını seyahatnamelerinde anlatmışlardır.
Dünyanın farklı ülkelerinde mangala türü oyunlar oynanmaktadır. Ancak Türk Mangalası’nı diğer mangala oyunlarından ayıran bazı özellikler vardır. Diğer mangala türlerinde taşlar genelde “tohum” adını almakta, taşları hareket ettirme ise “tohum saçma” olarak ifade edilmektedir. Bu da o kültürlerin ziraatçı bir toplum olduklarını göstermektedir. Oysa Türk Mangala’sında taşlar “asker” olarak görülmektedir. Ayrıca günümüze “hazine” olarak aktardığımız bölüme Türkler “orda” yani “karargâh” demişlerdir; bu da oyunumuzun bir çiftçilik oyunu değil, savaş oyunu olduğunu ortaya koymaktadır.
Türk Mangala’sının bir diğer farkı ise alınan taşların bir tanesinin kendi otağına, yani kuyusuna bırakılmasıdır. Diğer mangala oyunlarında kendi kuyusuna taş bırakma olayı yoktur. Mangala’da kendi kuyusuna bir taş bırakma kuralı, Türk sosyal hayatındaki baba ocağına sahip çıkma geleneğinin bir tezahürüdür. Taş kazanmak için rakibin taşlarını çift yapma kuralı ise Türk inanç ve devlet sistemi tarihindeki ikili anlayışı sembolize etmekte ve Türklerin geleneksel dünya görüşüne uygun düşmektedir. Eski Türklerin göğü baba, yeri ana olarak kabul etmesini; Türk devlet sistemindeki töles-sol ve tardus-sağ ile idare yapıdaki yabgu ve şad sistemi gibi çiftleri bu duruma örnek gösterebilir. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ARMAĞAN MOTİVASYON TURUNDA
ARMAĞAN MOTİVASYON TURUNDA

Hatay’ın Antakya ilçesinde, Motivasyon otobüsü, Bozhöyük İlk ve Ortaokulu’nda Türk ve Suriyeli öğrencileri koltuklarında ağırladı.

LEZZETİN USTASI AŞÇILIĞA BAŞLADI
LEZZETİN USTASI AŞÇILIĞA BAŞLADI

Simav Eynal Kaplıcaları Restoranında 28 yıl aralıksız aşçılık yaparak emekliye ayrılan Ünal Baybuk, yakın çevresinin ısrarları ile

ŞEREF KOLEJİ’NİN TÜRKİYE ŞAMPİYONU
ŞEREF KOLEJİ’NİN TÜRKİYE ŞAMPİYONU

Simav Özel Şeref Koleji Deneme Sınavında Türkiye Birinciliği elde etti. Başarıya imza atan öğrencisi Ahmet Bera Kırmacıyı ise başarı