AŞILANMAMIŞ ZEYTİN AĞACI

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » AŞILANMAMIŞ ZEYTİN AĞACI
Paylaş
Tarih : 14 Ağustos 2020 - 12:14

Hadi bugün kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi, garibanın onsuz yapamadığı, yerken hem doyup hem sağlığına sağlık kattığı zeytini ve zeytine bir paragraf açalım mı?
Sosyal medyadaki fenomenlerimden Arkan Süar, Jülide Doğu’dan bir alıntıyı paylaşmış.
Okuyunca hem şaşırdım, hem bilgi sahibi oldum.
Yarım asrı geçen süre öncesinde dünya ülkelerinin Zeytin ve zeytinyağı konusundaki hedefleriyle zeytin ağacındaki gizli şifa için Türkiye’yi nasıl kullandığını öğrendim.
Bu tatil günü olan Cumartesi günü dağarcığımızda bulunsun istedim.
***
DELİCE
Özellikle aşılanmamış zeytin ağacına “Delice” denir.
Bu ağaçlar doğada kendiliğinden yetişir.Yüz yaş üstündeki delice ağaçlarının yapraklarının içerisinde “oleuropein” adı verilen yaprağın kuru ağırlığının %14’ünü oluşturan mucizevi bir molekül tespit edilmiştir.
En pahalı kanser ilaçlarının yapımında kullanılır. Delice ağaçlarının uzun yaşamasının sırrı bu molekülde gizlidir. Bu gizemli molekülün, kanser hücrelerini durdurduğu, antimikrobiyel olduğu ve hücre yenilediği son araştırmalarla kanıtlanmıştır.
***
Delice ağaçları en çok ülkemizde bulunmaktaydı !
Tabi bu geçmişte kaldı.
Yakın tarihimizdeki yaşanan bir olaya kısaca değinelim;
1951-1952 yıllarında İspanya Hükümeti, Türkiye’den çok yüksek miktarda odun kömürü satın almak istiyor. O güne kadar İspanya’ya yapılan ihracat kalemleri arasında yer almayan bu talebin bir de özel şartı var.
Kömürlerin, İskenderun’dan Saroz Körfezi’ne kadar Akdeniz ve Ege sahillerinde doğada kendiliğinden yetişen delice ağacından elde edilmesi isteniyordu.
İstek dönemin hükümeti tarafından yüksek getirisi nedeniyle sevinçle karşılanıyor, ülkemizde bol miktarda bulunan delice kömürü ihraç edilmeye başlanıyordu.
Görgü tanıklarının anlattıklarına göre, limanların üzeri gemi yüklemeleri sebebiyle kara bir bulut ile kaplanıyor göz gözü görmüyordu.
O yıllarda Ankara’da görev yapan ABD Ticaret Ataşesi, dönemin Dışişleri Bakanı’na ihraç edilen kömürün İspanya tarafından nasıl değerlendirildiği ya da nerelerde kullanıldığını araştırıp araştırmadıklarını soruyor.
Aldığı cevap, getirisinin önemli olduğu, nerede kullanıldığının Türkiye’yi ilgilendirmediği şeklinde oluyor.
Bunun üzerine ataşe konuyu kendisi araştırıyor ve otoyollarda dolgu malzemesi olarak kullanıldığı bilgisine ulaşıyor.
Bununla yetinmeyip ABD’de tanıdığı mühendislerden bilgi alıyor ve otoyolda kömür dolgunun bir yararı olmadığını öğreniyor.
Öğrendiklerini bakana iletiyor, Türkiye’nin rahatsız olmadığını, gelirden dolayı memnun olduklarını söylüyor, konu kapanıyor.
O zamanlar delice ağacının zeytin aşılamak için en uygun ağaç olduğunu bilenler Türkiye’ye oyun oynamışlardı.
Sonuç olarak İspanya dünyanın en büyük zeytinyağı ihracatçısıdır ve ne tesadüf ki aynı yıllarda Türkiye margarinle tanışmıştır.
***
Bu buzdağının görünen kısmıydı.
İlaç endüstrisi aynı yıllarda bu ağaçların yapraklarındaki “oleuropein” adını verdikleri mucizevi molekülün insan sağlığındaki önemini anlamıştı.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları