ATATÜRK, ÖLÜMÜNÜN 81.YILINDA SİMAV’DA TÖRENLERLE ANILDI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » ATATÜRK, ÖLÜMÜNÜN 81.YILINDA SİMAV’DA TÖRENLERLE ANILDI
Paylaş
Tarih : 08 Kasım 2019 - 12:21

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 81.yılında 8 Kasım Cuma günü (dün) Simav’da düzenlenen törenle anıldı.
Simav Anadolu (Öğretmen) Lisesi’nin hazırladığı program çerçevesinde gerçekleşen Atatürk’ü Anma programlarının ilk bölümü 8 Kasım 2019 Cuma günü Hükümet Konağı Konferans Salonunda yapıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Simav Anadolu (Öğretmen) Lisesi Müdür Yardımcısı Tarih Öğretmeni Salih Minaz yaptı.
‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, aramızdan ayrılışının 81. yılındayız. 10 Kasımların. Atatürk’ün 57 yıllık hayatım, mücadelesini, milletimize kazandırdıkları ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından önemi büyüktür’ diyerek konuşmasına başlayan Tarih Öğretmeni Salih Minaz, “Bu meyanda Atamızın bize ve ülkemize kazandırdıklarının mutluluğu ile yeni bir 10 Kasım’ı yaşıyoruz. Yüce Atatürk’ün ölümünün 81. yıldönümünde her 10 Kasım’da olduğu gibi bu yıl da yine sevgi ve saygı ile anıyoruz.
Bilindiği gibi, 19. yüzyıl, Avrupa’nın, ekonomi, hukuk ve eğitim alanlarında büyük atılımlar yaptığı bir yüzyıldır. Avrupalı aydınlar ve yöneticiler, kendi toplumlarının 19. yüzyıldaki büyük gelişme ve dönüşümlerine öncülük etmişlerdir. Ne yazık ki… Osmanlı aydım ve yönetimi, çağın dinamiklerini ve dönüşümlerini, bilinçli bir şekilde tanımak ve çağla barışık yaşamayı başarmakta yetersiz kalmıştır.
Mustafa Kemal Atatürk ise, Türk devletinin ulaşması gerektiği aşamayı, 20. yüzyılın başlarında şaşmaz bir sezgiyle görerek yaşamda en gerçek yol göstericinin bilim ve teknoloji olduğunu tespit etmiştir. Ayrıca gerçek kurtuluşun ekonomik bağımsızlıktan, ülkenin her bakımdan kalkındırılıp güçlendirilmesinden geçtiğini belirtmiş, batı uygarlığının
biliminden, teknolojisinden yararlanarak, bunları özümseyerek çağdaş uygarlık düzeyine çıkıp, bu düzeyi de aşmayı milletinin önüne amaç olarak koymuştur. Atamız bu amacı daha somut olarak “Büyük davamız, en medeni en müreffeh millet olarak varlığımızı yükseltmektir” şeklinde ifade etmişe refah toplumu olmayı hedef göstermiştir.
Gerçekten de 1920 ile 1938 yıllan arasında sağlanan gelişme ve değişmeler, hem milletin birbiriyle kucaklaşması, hem de çağ ile yarışmak düşüncesiyle temellendirilmiştir. Uygulanması da milletin çağdaşlaşmaya katılması ve ona katkıda bulunması şeklinde olmuştur.
Atatürk’ün. Türk milletini büyük bir atılıma hazırladığı ve yönlendirdiği yüzyılda Avrupa ve Asya’nın pek çok ülkesinde, totaliter rejimler veya diktatörlükler bulunuyordu. Böyle bir dünyada Atatürk, yabancı bir gazetecinin sorusuna “Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim” diye cevap vermiştir.
Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan liderler, bugün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise, sevgi ve saygı uyandırarak, Türk milletim, çağ ile tanıştırmaya gayret edip varlığım teminat altına almaya yöneltmiştir. “Muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak” hedefi ise çağın akışına yön verme düşüncesinin bir göstergesidir.
Yalnız 10 Kasımlarda değil, her daim, Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumluluklar ve gösterdiği hedefler tekrar tekrar konuşulmalıdır. Ülkemizin en zor anında bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerin hatırlanması, bu tür çabaların anlam ve değerinin çok iyi bilinmesi, BüyükAtatürk’ün ebedi istirahatgâhında huzur içinde yatması bakımından da önemlidir.
Konuşmama Yüce Atatürk’ün sözleriyle son vermek istiyorum. “Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır. Benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü zorluklar karşısında, belki gayelere tamamen erişemediğimizi, fakat asla taviz vermediğimizi, akıl ve ilmi rehber edindiğimizi tasdik edeceklerdir. Benim Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar.”
Bu düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 81. yıldönümünde bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor. Herkesi saygıyla selamlıyorum” dedi.
Simav Anadolu Lisesinin düzenlediği anma programı “Bir Tutkudur Mustafa Kemal” adlı şiirin okunmasının ardından Atatürk Belgeselinin izlenmesi, Anadolu Lisesi öğrencilerinin sergileyeceği “Ben Mustafa Kemal” adlı oratoryodan sonra, günümüz için büyük anlam ifade edecek “Atatürk’ten Son Mektup” adlı şiir seslendirildi.
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tam 81 yıl önce vefatına ilişkin kısa film gösteriminin ardından ise Atatürk’ün vefatına ilişkin yurt ve dünya basınında çıkan manşet haberlerin başlıkları görsel olarak hatırlatıldı. Atatürk’ü anma programı Anadolu Lisesi Müzik Korosu öğrencilerinin müzik öğretmenleri Deniz Yenilmez eşliğinde seslendirdiği Atatürk’ün sevdiği şarkılarla son buldu.
Atatürk’ü Anma Programının ikinci bölümü 10 Kasım 2019 Pazar günü Hükümet Konağı yanındaki Atatürk heykelinde gerçekleştirilecek. Atatürk Anıtına Kaymakam Türker Çağatay Halim ve Belediye Başkanı Av. Adil Biçer çelenk sunduktan sonra saat tam 09.05 olan Atatürk’ün 81 yıl önce aramızdan ayrıldığı saatte sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunulacak.
Atatürk’ü anma programlarına Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Simav Belediye Başkanı Avukat Adil Biçer, MHP İlçe Başkanı Nedim Demir, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Mustafa Matar, Ak Parti Simav ilçe Başkanı Ahmet Kulat, Daire Amirleri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, Okullardan öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı. *Haber: Zekeriya Türkel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle