ATATÜRK’ÜMÜZ ve ANADOLU LİSEMİZ

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » ATATÜRK’ÜMÜZ ve ANADOLU LİSEMİZ
Paylaş
Tarih : 29 Mart 2017 - 12:57

Simav’ın, bölgenin panayır, eğlence, Pazar alanı..
Yüzlerce irili ufaklı çadırlar yan yana kurulmuş, insanlar yaşadıkları ‘Deprem Fırtınası” nedeniyle endişeli.
Tarih 19 Mayıs 2011 ve sonrası..
Eğitim alanında en önemli günlerin yaşanacağı,
Öğrencilerin kendi geleceklerine dair hesaplar yaptığı, hayaller kurduğu uykusuz geçen günler.
Simav İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ise tarihinde görülmemiş bir mücadelenin içinde.
Gönüllü ve görevli öğretmenler, çadır dershaneler, Orta Öğretim ve Yüksek Öğretime Geçiş için sınavlara hazırlananlar, hatta Depremle yaşama dair Türkiye’nin deprem Dede’si merhum Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın eğitici dersleri.
Günlerce süren bu eğitim ve öğretim mücadelesinin ardından Kütahya’dan gelen otobüsler ve sınavlara girecek öğrencilerin Kütahya’ya taşınması,
Refakatçi idareci ve öğretmenlerin eşliğinde yine Kütahya’dan geri dönüş,
Deprem ve yaşattığı psikoloji nedeniyle sınava giren öğrenciler için ek puan girişimleri,
Ve tüm bunların getirdiği ÖSS ve SBS Türkiye Şampiyonlukları.
Yoklukların, sıkıntıların, deprem fırtınalarının arasında başarıya giden yolda yaşananların gerçek mimarları ise Simav İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün o dönemki Müdürü Mehmet Şirikçi, şube müdürü arkadaşları, okullarımızın öğretmenleri ve gönüllü eğitimcilerdir.
Allah onlardan razı olsun.
***
ATATÜRK’ÜMÜZ!
Türkiye’nin hangi iline gitseniz, hangi ilçesine adım atsanız elbette Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün adını taşıyan bir eğitim kurumu mutlaka vardır.
Bu; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusuna karşı Türk Halkının bir vefa borcu, onun ilkelerini her zaman hatırlama ve cumhuriyete sahip çıkma adınadır.
Bizim de yani Simav’ımızın da Atatürk’ün adını taşıyan bir eğitim kurumu yani okulu vardı;
Vardı diyorum şimdi artık yok!
Simav’ın en eski mahallelerinden Çavdır Mahallesinde günümüz Cumhuriyet (İzmir) Caddesi kenarındaki Atatürk İlkokulu.
Diğer bir deyişle; ilçenin hayır sever iş adamlarından merhum Rıza-Ahmet Çıplak kardeşlerin ek bina yaptırdığı okul.
Bazen İlkokul oldu, bazen İlköğretim okulu.
Zaman içinde okulda verilen eğitimde yaşanan başarısızlıklar nedeniyle velilerin başka okullara çocuklarını kayıt yaptırmaları, nüfus artış hızının düşmesi, yaşanan göçler Atatürk İlkokulu’nun günümüz mevzuatlarına bağlı olarak öğrenci mevcudunun yetersizliği ile kapatıldı.
Önce kapatılan bir “Atatürk İlkokulu” Simav’ın konuştuğu konulardan olurken sonra Simav için gerçekten önemli ve olması gereken “Simav Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi” Atatürk ‘ün adını taşıdığı bu okul binasında açılıverdi.
Peki buradaki “Atatürk” ismi ne oldu diye soracak olursanız ATATÜRK ismi kaldırıldı.
Kısacası ilçede Atatürk’ün ismini taşıyan bir eğitim binası kalmadı.
Simav’da yaşanan ekonomik ve istihdama yönelik sorunlar,
İnsanlarımızın ilgisizliği, duyarsızlığı, hatta günümüzdeki referandum çalışmaları bu büyük gafın yaşanmasına ve Atatürk adının bir başka kuruma verilememesine ilişkin göz yumulmasına neden oldu.
***
Simav’ın eğitim dünyasında ikinci bir önemli konu ise “NURULLAH KOYUNCUOĞLU ANADOLU LİSESİ”nin kapatılmasına yönelik bana göre sümen altı çalışmalar.
Simav’ın mazisi başarılarla dolu ilk ‘Anadolu Lisesi’.
Günümüzde bile Fen Lisesi ve Simav Anadolu (Öğretmen) Lisesiyle başarı odaklı yarış içinde.
Kontenjanının her dönem tam olarak dolduğu, eğitimden spora, çevrecilikten sosyal içerikli çalışmalara varıncaya kadar Simav’da 1992 yılından günümüze çeyrek asırdır çocuklarımızın geleceğine ışık tutan bu okulumuzun “Simav’da 3 Anadolu Lisesi Fazladır” düşüncesiyle kapatılması yönünde eğitim camiasında bir şeylerin yaşanması sevseniz de sevmeseniz de bu ilçenin hayırsever iş adamı Nurullah Koyuncuoğlu’nu derinden üzmüştür.
Dönemin Milli Eğitim Bakanı Köksal Toptan ile protokol imzalayıp bu okulu yapan ve okulu yine Bakan Toptan ile birlikte açan, ardından da dönemin Yusuf Koyuncuoğlu İlköğretim Okulu ve Spor Salonunun açılışını yapan Koyuncuoğlu, eşi ve annesi adına yaptırdığı Şerife-Narin Anaokulu’nu da dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile birlikte açmıştı.
Her iki bakanla hatta dönemin Kütahya Valileriyle protokol imzalayan Sayın Koyuncuoğlu, ibadet alanında da bulunduğu bölgede büyük ihtiyaç duyulan modern bir camiyi de yaptırarak ibadete açmış ilçemiz açısından önemli bir şahsiyettir.
Bugün bakanlarla, valilerle geçmişte protokol imzaladığını hatırlatarak Nurullah Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi için sümen altı denebilecek bir çalışmayı değil düşünceyi, fikri bile kabul etmeyen Koyuncuoğlu kendisine böyle bir çalışma olmadığına dair söz verilmesinden duyduğu mutluluğu da benimle paylaşma güzelliğini göstermektedir.
***
SÖZÜN ÖZÜ:
Simav Milli Eğitiminin başında uzun süredir oturan Sayın Mehmet Şirikçi’nin ta yukarıda da anlattığım gibi ilçenin önemli başarılarının elde edilmesinde bir mimar, bir başkan bir emekçi olduğunu tekrar hatırlatıyorum.
Ama yüreğim burkulmuyor desem yalan olur,
Aynı Şirikçi’nin Atatürk adına sahip çıkamamasına, mazisi başarılarla dolu olduğu gibi başarılarını sürdüren Nurullah Koyuncuoğlu Anadolu Lisesinin kapatılmasına yönelik dedikoduların yaşanmaması adına seyirci kalmasına kahroluyorum.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 333

”Çay ve Simit Kardeşliği” Okuduğunuz köşe yazısının adı ‘Korona Günlerimiz’ ise bu köşede çay ve simidin ne işi var diyebilirsiniz. Haklısınız. Ama

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;