AYDA 60 TON KAĞIT-KARTON GERİ DÖNÜŞÜME

Ana Sayfa » Simav Haberleri » AYDA 60 TON KAĞIT-KARTON GERİ DÖNÜŞÜME
Paylaş
Tarih : 02 Mayıs 2017 - 13:16

Simav Belediyesinin de üyesi olduğu Kütahya Katı Atık Birliği (KÜKAB), Simav’da toplanan evsel atıklar yanı sıra geri dönüşümde önemli bir değeri olan plastik, kağıt-karton, cam, metal gibi atıkları da ayrı bir araç ve personelle topluyor.Şehrin önemli noktalarına konan atık konteynerleri yanı sıra resmi daireler, market ve alış veriş merkezlerinin yanına konan geri dönüşüm konteynerlerinde en çok toplanan atığın ise kağıt ve karton türü atıklar olduğu kaydedildi. Simav merkezde toplanan aylık kağıt-karton atığının 60 ton yıllık ise yaklaşık 720 ton olduğu öğrenildi.
Kağıt-karton olarak baktığımız atıkların ağaçtan yapıldığını yada kağıt ve kartonun ham maddesinin ağaç olduğunu kabul edersek Türkiye’de bir kişinin yıllık ortalama tükettiği kağıt-karton miktarı 70 kilogram, bunun karşılığı olarak da 7 gelişmiş ağaç kesilerek kağıt yapılması hem kağıt ve kartonun en önemli atıklardan olduğunu, hem de tüketirken daha dikkatli davranmamız gerektiğini ortaya koyuyor.Kağıt ve kartonun bu göz ardı edilen önemine dikkat edersek şu hususları da unutmamak gerek:
*1 hektar alan içinde iğne yapraklı ağaçlar yılda 30 ton, geniş yapraklı ağaçlar ise 16 ton oksijen üretebiliyor.
*Yetişkin bir kayın ağacı 1 günde yaklaşık 1000 kişinin çıkardığı karbondioksiti yok edebiliyor. Aynı zamanda yılda 7 kg toz ve yaklaşık 300 kg zehri süzebiliyor. Buna bağlı olarak da hava kirliliğinin yaklaşık % 50’si ormanlar sayesinde temizlenmiş oluyor.
*10 m2 alan içinde bulunan 25 metre boyunda 100 yaşında bir kayın ağacı yılda 30.000 lt. su emebiliyor bu da toprak kaymasını engelleyerek verimli toprakları korumuş olur.
*1 hektar alan içinde yaklaşık 10.000 ağaç bulunabilir, 10.000 ağaç ise günlük 30.000 insanın tükettiği oksijeni üretebilir. Dünyada herkes tükettiği kağıt miktarını yarı yarıya azaltırsa yılda 8 milyon hektar orman korunabilmekte ve bu rakamlar düşünüldüğünde yapılacak tasarruf ile ciddi seviyelerde fayda sağlanabiliyor.
*Geri dönüşüm oranını artırarak kağıt ithalatı azaltılabilir ve ülke ekonomisine fayda sağlanabilir. Böylelikle kağıt üretim için harcanan geri dönüşüme kazandıracağımız 70 kg kağıt ile 1 ağaç kurtarabiliriz. Kurtardığımız 1 ağaç ise günde 3 insanın tükettiği oksijeni üretebilir.
*1 ton kağıt hamuru için 2 ton ağaç gerektiği bunun için de 20 ağacın kesildiği ve kesilen 20 ağaç ile sadece 200.000 sayfa yani 80 koli A4 fotokopi kağıdı üretilebildiği bilinmelidir. *Haber: K.Yalçın

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ARMAĞAN MOTİVASYON TURUNDA
ARMAĞAN MOTİVASYON TURUNDA

Hatay’ın Antakya ilçesinde, Motivasyon otobüsü, Bozhöyük İlk ve Ortaokulu’nda Türk ve Suriyeli öğrencileri koltuklarında ağırladı.

LEZZETİN USTASI AŞÇILIĞA BAŞLADI
LEZZETİN USTASI AŞÇILIĞA BAŞLADI

Simav Eynal Kaplıcaları Restoranında 28 yıl aralıksız aşçılık yaparak emekliye ayrılan Ünal Baybuk, yakın çevresinin ısrarları ile

ŞEREF KOLEJİ’NİN TÜRKİYE ŞAMPİYONU
ŞEREF KOLEJİ’NİN TÜRKİYE ŞAMPİYONU

Simav Özel Şeref Koleji Deneme Sınavında Türkiye Birinciliği elde etti. Başarıya imza atan öğrencisi Ahmet Bera Kırmacıyı ise başarı