BALIKETİ, KIRMIZI VE BEYAZ ETİN ALTERNATİFİ OLDU

Ana Sayfa » Simav Haberleri » BALIKETİ, KIRMIZI VE BEYAZ ETİN ALTERNATİFİ OLDU
Paylaş
Tarih : 05 Ekim 2018 - 12:21

Dolar ve dövizdeki dalgalanma nedeniyle yaklaşık 2 aydır Türkiye genelinde yaşanan ekonomik kriz
her sektörü olumsuz etkilerken özellikle gıda alanında doların ve altının yükselen fiyatlarından
dolayı belirsizlikler en çok vatandaşı etkiliyor.

Kurban Bayramının yaklaşık 1,5 ay geride kalmasına, kırmızı ve beyaz et fiyatlarında önemli bir fiyat zammı olmamasına rağmen yüksek bulunan kırmızı ve beyaz et fiyatları nedeniyle vatandaşların balıketine ilgi göstermeye başladığı ortaya çıktı.
Simav’ın Kasaplar Çarşısında yaptığımız fiyat araştırmasında kırmızı et fiyatlarının uzun süredir önemli bir zam görmediğini açıklayan ilçenin tanınmış kasabı Murat Mantar, “Kurban Bayramı kısa bir süre önce geride kaldı. Kurban kesen tüketiciler Kasaplar Çarşısından uzaklaştı. Kurban kesmeyenler ise ihtiyacı kadar almaya çalışıyor. Eskiden kilo ile et, kıyma satardık. Şimdi 200-250 gram et ya da kıyma isteyenler oluyor” dedi.
Dana kıymasının kilosunun 45, dana kuşbaşının 45, bonfilenin kilosunun 70, biftek ve pirzolanın kilosunun ise 55 TL olduğunu hatırlatan Mantar, “Sucuğun kilosu da 55 TL’den satışta” dedi.
Kırmızı ete alternatif gösterilen beyaz et olarak bilinen tavuk etinde ise bazı fiyatlarda mevsimlik artışlar göze çarptı. Eski Garaj Caddesi üzerindeki Bozlar Piliç’in Simav Bayisi tavuk ürünleri olarak bilinen Kanat’ın kilosunu 17, Kelebek’in kilosunu ise 14 TL’den satışa sunarken bütün tavuğun kilosunu 10-12 TL’den, Kemiksiz inciği 19 TL’den, Piliz bonfileyi 20 TL’den, İnciği 15 TL’den ve Baget’i de 10 TL’den tüketiciye sunuyor.
Kırmızı ve Beyaz etteki bu fiyatlar Simav’da çok az farklılıklarla market, kasap ve şarküterilerde tüketiciye uygulanırken haftanın Çarşamba günleri Belediye Zabıta Müdürlüğü ve Tarım Orman İlçe Müdürlüğü denetiminde açılan Balık pazarında ise deniz balıkları tüketicinin öncelikli tercihi olarak görülüyor.
1 Eylül’de balık yasağının sona ermesiyle deniz balıklarının balık pazarındaki 11 esnafın tezgâhlarını doldururken, tanınmış balık satıcıları Bahri Tumbay, Serdar Güneş ve Muhterem Tumbay, Simavlıların ve bölge halkının “Simav Gölü” döneminden gelen “Balık Tutkusu” nedeniyle deniz balıklarının kırmızı ve beyaz ete alternatif olduğunu iddia etti.
İşte geçtiğimiz Çarşamba günü Simav Balık Pazarındaki çoğunluğu deniz ürünü balıkların kilo fiyatları: Sardalye 12, Uskumru 15, Tavuk balığı 30, Çinekop 40, Yayın 30, Yerli Palamut tane 15, Somon 50, Hamsi 10-15, Çipura 35, Levrek 35, İthal palamut tane 20 ve tatlı su balığı olan Sazan ise 20 TL. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle