BAŞKAN BİÇER, BELEDİYE MECLİSİNİ BİLGİLENDİRDİ

Ana Sayfa » Simav Haberleri » BAŞKAN BİÇER, BELEDİYE MECLİSİNİ BİLGİLENDİRDİ
Paylaş
Tarih : 08 Ağustos 2019 - 14:29

Simav Belediye Meclisi, Ağustos dönemi olağan Meclis toplantısını
gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Av. Adil Biçer’in başkanlığında gerçekleşen
toplantıda Başkan Biçer, Meclis üyelerine 87.Simav Panayırı öncesi yapılan
yer kira ihalelerinden ve yaşanan gelişmelerden bilgiler aktardı. Belediye Meclis Salonunda yapılan toplantı Belediye Yazı İşleri Müdür Vekili Ahmet Balbulmuş’un Temmuz dönemi ikinci olağan meclis toplantısında alınan kararları okuyup hatırlatılmasıyla başladı. Daha sonra Ağustos dönemi gündem maddelerinin görüşülmesine ilişkin başkan Biçer’in teklifini oy birliğiyle kabul eden Meclis üyeleri gündemde yer alan 4 ayrı konuyu görüşmeye başladı.
Belediye Kanununun 18.maddesi d bendi ve 68.maddesi gereğince ilçedeki bazı jeotermal sistemlerinin yenilenmesi ve benzeri yatırımlar için Simav’da bulunan bankalar veya İller Bankasından kredi kullanılmasına ilişkin başvuru yapma ve teminat verilmesi konusunda başkan Biçer’in teklifine İYİ Parti gurubundan İsmail Bozyiğit karşı çıktı. Belediye Başkanlığının araç alımı için kısa bir süre önce 2 milyon lira borçlanma yetkisi verildiğini hatırlatan Bozyiğit, “Borçlanma ciddi bir konu. Şahsım olarak borçlanmayı sıkıntılı görüyorum. Belediye gırtlağına kadar borç içinde yeni borçlar olmasın istiyorum” dedi.
Bunun üzerine başkan Biçer, borçlanma yetkisi istemesinin gerekçelerini anlattı. Biçer; kış gelmeden jeotermal sistemin ana merkezinde bulunan enerji kuyularına bakım yapacaklarını, bazı kuyular için pompa alınmasının planlandığını, ihtiyaç olan jeotermal borularının alımı gerektiğini, en önemlisi de Süleyman Özkan döneminde Zafer Kalkınma Ajansıyla birlikte gerçekleştirilen projede ajansın taahhütlerini yerine getirdiğini, Simav Belediyesinin ise 2 milyon lira dolayındaki taahhüdünü gerçekleştiremediğini ve en kısa sürede ödenmediği zaman sorunun çok daha fazla büyüyeceğine dikkat çekti. Biçer, “Yönetim olarak her ihtiyaç olduğunda Meclis’ten yetki almaktansa sadece sözü edilen ihtiyaçlarla ilgili bir defada yetki alınmasının uygun olacağını düşündük” ifadesinde bulundu. Yapılan oylamada ise başkan Biçer’in borçlanma için istediği yetki oy çokluğu ile kabul edildi.
Gündemin ikinci maddesinde ise Türkiye’de faizlerin düşmesi gerçeğine hareketle belediyenin vadeli borçlarının yapılandırılması görüşüldü. Başkan Biçer, Simav Belediyesi tarafından ödenmesi devam eden İller Bankası ve özel banka kredilerinin yaşanan ekonomik gelişmeler neticesinde düşen faiz oranlarıyla birlikte yapılandırılması için yetki istediğini bildirdi. Yüksek faizli borçları düşük faizli yeni kredilerle kapatmak istediğine dikkat çekti. Yapılan oylamada oy birliğiyle başkan Biçer’e istediği yetki verildi.
Gündemin üçüncü maddesinde ise 1 Ekim 2019-23 Nisan 2020 tarihleri arasını kapsayan Eynal Kaplıcaları Kış Tarifesi ele alındı. Plan Bütçe Komisyonundan gelen rapor oy birliğiyle kabul edildi. Buna göre Eynal kaplıcalarında kış sezonu tarifesinde apart moteller konumuna ve özelliğine bağlı olarak KDV dahil 10 lira ile 20 lira arasında zamlandı.
Meclis gündeminde yer alan son gündem maddesinde Eynal Kafe ve Karşıyaka Seyir Terasında vatandaşlara sunulan içecek ve yiyeceklere ilişkin fiyat tarifesi ele alındı. Meclis üyeleri bu konuyla ilgili olarak yine oy birliğiyle Belediye Encümenine yetki vererek oturumu sonlandırdı.
Oturum sonunda Meclis üyelerini bilgilendirmek adına her zamanki gibi söz alan Belediye Başkanı Av. Adil Biçer, 87.Simav Turizm ve Ticaret Panayırı için yer kira ihalelerine değindi. Pazar günü gerçekleştirilen ihalelerin tam bir şeffaflık içinde gerçekleştiğini, katılımcıların ihaleden memnun ayrıldıklarını, hem onların hem de bölge halkının memnuniyetinin önemli olduğuna vurgu yapıldığını ifade eden Biçer, “Birkaç baraka dışında tüm yerleri kiraya vererek bunlardan toplam 915 bin TL tahsilat yapıldı.
Geçtiğimiz yıl bu rakam 600 bin liraydı. Ayrıca hafta başında da lunapark ihalesini encümenimizle birlikte yaptık. Geçen yıl 80 bin lira olan bu ihaleden de 175 bin lira elde ettik. Elimizde sadece açık alanda iş yapacak seyyar satıcılara ait yerlerin kiralanması kaldı. Bunu da 22 Ağustos günü yani panayır açılışından bir gün önce her seyyar satıcının istediği yerde bizzat sonuçlandıracağız. Bu konuda da gelirlerimizin artacağı bir gerçektir” dedi.
87. Simav Panayırı için farklı bir açılış töreni planladıklarını, 23 Ağustos Cuma günü akşamı Ferhat Göçer konseri ile birlikte açılış törenini yapacaklarını, 28 Ağustos akşamı ise Hasan Yılmaz halk konserinin yapılacağını belirten Biçer, “30 Ağustos Zafer Bayramı günü hepimiz için özel bir gün olacak. Hem bayramımızı coşkuyla kutlayacağız hem de Muazzez Ersoy konseriyle bölge insanlarını buluşturacağız. Bunun yanında Kültür ve Turizm Bakanlığının panayırımıza destek olarak sunduğu 2 ayrı sanatçı da belirli günlerde sahneye çıkacak. Kısacası panayırımızda halk konserleri birer gün aralıklarla gerçekleştirilecek” dedi.
İYİ Parti Meclis Gurup üyesi İsmail Bozyiğit ise geçtiğimiz hafta gazetemizde “Simav’a Suriyeliler Gelir mi?” başlığıyla yayınlanan haberde belirtildiği üzere Belediye başkanının cevaplaması istemiyle soru yöneltti. Başkan Biçer, konunun yerel basına yansıması nedeniyle konu hakkında AK Parti Simav İlçe Başkanı Ecz. Ahmet Kulat’ın bilgi sahibi olduğu ve açıklamada bulunabileceğini belirtti. Bunun üzerine toplantıda yer alan başkan Kulat, Simav’a Suriyelilerin gelmesinin söz konusu olmadığına ilişkin açıklamada bulundu.
İYİ Parti’li Bozyiğit’in üzerinde durduğu bir başka konu ise Belediye Meclis gündeminde yer alan konuların oylanmasında oy birliği dışında alınan kararların niçin oy çokluğuyla alındığının açıklandığı, o maddeyle ilgili ret ya da çekimser karar verenlerin sayılarının açıklanmasının daha doğru olacağını savundu.
Toplantının dilek ve temenniler bölümü son konuşmacısı ise İYİ Parti’li Barış Özyurt oldu. Özyurt, Simav’ın çevre kirliliğiyle mücadelesine, ilçenin atıkta geri dönüşüme önem verdiğine örnek gösterebilecek bir projesi olduğunu bildirdi. Simav ve çevresinde atık karton ve mukavvaların topla-narak kurulacak bir tesiste Türkiye’nin ihtiyacı olan yumurta kartonu üreterek gelir elde edilebileceğini, bunu yapan ilk ilçe olunabileceğini belirtti. Özyurt, bu projede çevre temizliği için çevreci enerji jeoter-mal enerjinin kullanılmasının hedeflendiğini, Simav Belediyesi bünyesinde bir şirket vasıtasıyla bunun mümkün olacağına dikkat çekti. *Haber: K. Yalçın

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle