BAŞKAN ÖZKAN; “AHİLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILMALI”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » BAŞKAN ÖZKAN; “AHİLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILMALI”
Paylaş
Tarih : 30 Ekim 2017 - 12:47

Simav Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Simav Halil İbrahim Kazcıoğlu Mesleki Eğitim Merkezi ile ilçede faaliyet gösteren esnaf ve
meslek odalarının ilk kez birlikte kutladıkları Ahilik Kültürü Haftası çeşitli etkinliklerle geride kaldı.
Ahilik Kültürünün tanıtımı, bu kültürün önemini ortaya koymak adına yapılan atanmış ve seçilmişlere yönelik ziyaretlerle Ahilik kültürünün ana temasını oluşturan esnaflara yapılan ziyaretler ise büyük ilgi gördü.
Ahilik Kültürü Haftası nedeniyle söz konusu okulların, esnaf ve meslek odaların yöneticileriyle bu kültürü temsili olarak sergilemekle görevli ekibin yaptığı ziyaretlerden birisi de Belediye Başkanı Süleyman Özkan oldu.
Ziyarette Ahilik Kültürü Haftası nedeniyle ilçedeki tüm esnaflar adına konuşan Simav Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Aydoğan, Ahiliğin geçmişte; meslek sahibi, eli hayırlı iş tutan, alın teri ile geçimini sürdüren insanların bir araya gelerek oluşturduğu yardımlaşma, dayanışma ve paylaşım oluşturduğu önemli bir meslek örgütü olduğunu belirtti.
Ahi Baba rolünü son iki yıldır başarıyla sergilendiren Simav Halil İbrahim Kazcıoğlu Mesleki Eğitim Merkezi öğretmenlerinden Abbas Gök ise Ahiliğin; insan erdem ve prensiplerini benimseyerek savunmak esasına dayalı, bireylerin kişilik ve ahlak bakımından donanımlarını amaçlayan bir insanlık kurumu olduğuna dikkat çekti.
Belediye Başkanı Süleyman Özkan ise ilçede kutlanan en önemli haftalardan birisinin de Ahilik Kültürü Haftası olduğunu belirterek, okulların, meslek ve esnaf odalarının bir araya gelerek sosyal ve ticaret alanında eksikliğini hissettiğimiz, yaşadığımız, hasretini çektiğimiz değerlerin Ahilik Kültürü Haftasıyla gün yüzüne çıkarılmasından mutlu olduğunu anlattı.
Yaşanan günler itibariyle ekonomik, sosyal ve kültürel krizlerle mücadele edilirken hayattaki önemli eksikliklerden birisinin de Ahilik öğretisinin olmadığını gösteren Başkan Özkan, “Kazanmadan harcama, lüzumsuz tüketim ve getirdiği israf, para ile para kazanma, el emeğinin, göz nurunun değersizliği, her geçen gün yaygınlaşan kullan ve at kültürsüzlüğü, bilinçsiz tüketim, kaliteli meslek erbabı yetiştirememe problemi, iletişim eksikliği, kalitesiz mal üretimi, dedikodu ve başkasını düşünmeme yoksunluğu toplumumuzda hepimizi rahatsız eden ve üzen acı gerçekler. Osmanlı Devletinin ilk yıllarında kurulan ve sonraki yıllarda yaşatılan Ahilik Kültürü ve Ahi Örgütlerinin bu saydığım acı gerçeklere yumruğunu vuran örgüt olması ise bugün bile Ahi Kültürüne olan ihtiyacımızı ortaya koymaktadır. Benim ilçe belediye başkanı olarak dileğim, Simav’daki tüm esnaf ve meslek odalarının, bunlara bağlı üyelerin Ahilik kültürünü yaygınlaştırmaları, yaşatmalarıdır. Çünkü bu kültüre ihtiyacımız olduğu açıkça görülmektedir” dedi.
Ziyaret, Belediye Hizmet Binasında günün anısına fotoğraf çekimiyle son bulurken Ahi Kültürünün temsili temsilcileri şehirdeki birçok esnafa ziyaretler yaparak hayırlı işler temennisinde bulundu. *Haber: K. Yalçın

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KAYMAKAM ARSLANKÖYLÜ; “MUHTARLARIMIZI HER ZAMAN YANIMIZDA GÖRMEK İSTERİZ”
KAYMAKAM ARSLANKÖYLÜ; “MUHTARLARIMIZI HER ZAMAN YANIMIZDA GÖRMEK İSTERİZ”

2015 yılından bu yana 7.si kutlanan Muhtarlar Günü, Simav Kaymakamlığınca muhtarlar onuruna verilen öğle yemeği ile taçlandırıldı. 19

JEOTERMAL İHBARNAMELERİ SMS İLE GELECEK
JEOTERMAL İHBARNAMELERİ SMS İLE GELECEK

Simav Belediyesi tarafından aylık ısınma ve sıcak su kullanımına ilişkin abonelere gönderilen fatura ödeme ihbarnamelerinin önümüzdeki

SİMAV’IN YÖRESEL ÜRÜNLERİ YÖREX’DE TANITILIYOR
SİMAV’IN YÖRESEL ÜRÜNLERİ YÖREX’DE TANITILIYOR

Türkiye’nin yöresel ürünlerinin tanıtıldığı Yörex Yöresel Ürünler Fuarı ANFAŞ Antalya Fuar Merkezi’nde açıldı. Antalya