BAŞKAN ÖZKAN’DAN GAZETECİLERE “DÜN-BUGÜN-YARIN” AÇIKLAMASI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » BAŞKAN ÖZKAN’DAN GAZETECİLERE “DÜN-BUGÜN-YARIN” AÇIKLAMASI
Paylaş
Tarih : 20 Haziran 2017 - 13:10

Kütahya ve ilçelerinde yayın yapan gazete, televizyon ve sosyal medya sayfalarının çalışanlarını aileleriyle birlikte Simav’a iftar yemeğine davet eden Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, gazete, televizyon sahiplerine ve gazetecilere yapmak istediklerini, yaşadığı olumsuzlukları anlatarak özellikle termal turizm alanında yatırımcıları Simav’a davet ettiğini açıkladı.
30 dolayındaki gazetecinin eş ve çocuklarıyla birlikte bir gün süre ile konuk edildiği Eynal kaplıcalarındaki iftar yemeğinin ardından Eynal Aqua Park Kafeteryada gazetecilerle bir basın toplantısı yapan Belediye Başkanı Süleyman Özkan, 38 yıllık bir belediyeci olduğunu hatırlatarak sözlerine başladı.
Basın toplantısında yaptığı çalışmalar ve yapmak istedikleri hakkında detaylı bilgiler sunan, gazetecilerden gelen soruları yanıtlayan başkan Özkan, 30 Mart 2014 Mahalli seçimlerle görev yaptığı belediyede başkan yardımcılığından halkın büyük desteği ile belediye başkanı görevine getirildiğini belirtti. Borçlu bir belediye devir aldığını, ilk yılların borç ödemekle geçtiğini hatırlatan Başkan Özkan, “Ama şu bir gerçek ki, borçsuz da belediye olmuyor. Yaşadığımız 19 Mayıs Depreminin ardından kaybettiğimiz 2 termal oteli yeniden inşa etmek için gerekirse borçlanacağız” dedi.
Geçmiş dönemin sonunda şehrin kanalizasyon ihalesinin yapıldığını, arıtma tesisi yatırımının gerçekleştiğini ama bunların tamamlanarak hizmete girmesinin kendi döneminde ‘hizmette devamlılık esastır’ ilkesi çerçevesinde tamamlanarak hizmete girdiğini anlatan Özkan, kanalizasyon şebeke yenilenmesi sırasında ilçenin tüm cadde ve sokaklarının bozulduğunu, bu yatırımlar yapılırken olması gereken yağmursuyu kanallarıyla yeni içme suyu şebekesi için projelerin kendi döneminde yapıldığını anlattı.
Simav’ın özellikle termal alanda önemli değerlere, 150-160 derece sıcaklıkları bulan jeotermal kaynaklara sahip olduğunu, Türkiye’nin ikinci Abant’ı olarak adlandırılan ve konuk gazetecilerin de gezme fırsatı bulduğu Gölcük’ü Orman ve Su İşleri Bakanlığından 29 yıllığına kiraladıklarını belirten Başkan Özkan, “Eynal termal turizmiyle, Gölcük de doğa ve kış turizmiyle yatırımlara açık iki önemli potansiyelimiz. Bizler özellikle Eynal’a yapılacak, yerleri ve projeleri hazır termal oteller için yatırımcıları bekliyoruz, onlara kapımız açıktır” dedi.
Simav’ın makus talihini yenmesi, özlem ve hayallerinin gerçekleşmesi için ilk şartın ‘yol’ olduğunun altını çizen Başkan Özkan, “Hükümetimiz tarafından Simav-Emet, Simav-Abide-Uşak, Simav-Selendi, Simav-Sındırgı, Simav-Dağardı-Bursa yollarında önemli yatırım kararları alındı. Bazı güzergahlarda çalışmalar başladı. Bu arada ilçemizde oluşturulan Termal Yol Platformu ile Uşak’tan başlayıp Çanakkale’de son bulacak olan tüm termal tesislerle termal turizmin konuklarını buluşturacak Termal Yol projemiz de var. Bölge olarak bu projenin de takipçisiyiz” şeklinde konuştu.
Gazetecilerin sorusu üzerine Simav’ın Organize Sera Bölgesi, Organize Sanayi Bölgesi konularına da açıklamada bulunan başkan Özkan, “Gediz ile birlikte organize sanayi bölgesi başvurusunda bulunan Simav, ne yazık ki yer seçimi ve yol ihtiyaçlarımız yüzünden bu projesi gerçekleşememiştir. Bugün için şehir merkezine daha yakın bir bölgede 35 dekar dolayındaki bir alanda sanayi bölgesi çalışmamız vardır. Bu yatırımın hayata geçmesi için ilgili bakanlığa sunduğumuz projemizin onayını bekliyoruz. Eynal bölgesinde planlanan Organize Sera Bölgesi yatırımı kabul edilmek üzereyken yıllar önce yarım kaldı. Bizler bu projeyi yapmayı planlıyoruz ama karşımıza çıkan turizm ve mera kanunları elimizi kolumuzu bağladı. Simav, Türkiye’nin en temiz şehirlerinden birisi. Konutların ve iş yerlerinin jeotermal enerji ile ısıtılması, günlük kullanıma sıcak su verilmesi şehrin havasının temiz olmasına en büyük katkıyı sağlıyor. Şehir ısıtması açısından da sistem büyüklüğü nedeniyle Türkiye’de ilk sıradayız. Bu enerjiyi Eynal’dan Simav’a getiren ve bu günlere kadar geliştirerek kullanımını sağlayan tüm belediye başkanlarımıza da teşekkür ediyorum” dedi.
Jeotermal enerjiden elektrik üretilmesi konusunda yöneltilen soruyu da yanıtlayan ve Simav’ın bu konuda yaklaşık 15 yıllık bir mücadelesi olduğunu hatırlatan başkan Özkan, Zorlu Enerji ile ruhsat sorunlarını ve Eynal’da 8 megavatlık bir elektrik santralin kurulabileceğini anlattı. Simav’ın tarihsel açıdan da önemli değerlere sahip olduğunu, Hisar Kalesinde modern bir Hisar Aile Restoranına kavuşturulduğunu, Karşıyaka Mahallesinde ise eski çağlara yönelik antik kazı çalışmalarının kontrollü bir şekilde sürdürüldüğünü ifade eden Özkan, ilçe ekonomisine büyük katkı sağlayan Simav Dr. İbrahim Naci Eren yerleşkesindeki Dumlupınar Üniversitesine bağlı yüksek öğrenim kurumlarından söz ederek, “Fakülte ve yüksek okullarımızın bu günlere gelmesi, ilçemizdeki bacasız sanayi olarak belirtilen üniversite öğrencilerinin artması elbette başta merhum hayırseverimiz Dr. İbrahim Naci Eren, İstanbul’da yaşayan hemşerimiz Eczacı Oğuz Akın, Simav’ın hayırsever esnaf ve sivil toplum kuruluşlarıyla Belediyemizin katkılarıyla gerçekleşmiştir. Bu çalışmalara destek olan ve olacaklardan Allah razı olsun”.
Basın toplantısının son bölümünde yine gazetecilerin sorusu üzerine doğalgaz ve kentsel dönüşüm konularına da açıklık getiren başkan Özkan, “Simav’da her ne kadar jeotermal enerji kullanılıyorsa da doğal gaza da ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Sanayi sektöründe kullanılmasıyla sektörde gelişim artabileceği gibi doğalgazı hastane ve devasa okulların doğalgazla ısıtıma dönüşmesiyle boşa çıkacak jeotermal enerji ile daha fazla konutu ısıtmanın mümkün olacağını hesapladık. 2018 yılında gelmesi planlanan doğalgaz yanı sıra kentsel dönüşüm uygulamaları da Simav için elbette önemli. Depremden sonra TOKİ tarafından yapılan 928 konut bir bakıma kentsel dönüşümün bir başka uygulaması olarak kabul edilebilir. Bunun yanında yıkılan evlerin yerine sahipleri tarafından yeni binaların yaptırılması, hatta birçok vatandaşı-mızın kişisel bazda kentsel dönüşümler gerçekleş-tirmesi şehrimizin yenilenmesi adına önemli çalış-malardır. Bunun yanında bir bölgenin topluca kent-sel dönüşüm çalışmasıyla yenilenmesi ise olma-mıştır” diyerek sözlerini tamamladı. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BELEDİYE OTOBÜSLERİNDEN HER KESİME HİZMET
BELEDİYE OTOBÜSLERİNDEN HER KESİME HİZMET

Simav’ın mahallelerine ve Eynal Kaplıcalarına şehir içi yolcu taşımacılığı hizmeti veren Simav Belediyesi, ilkokuldan üniversite

EYNAL’IN EN ÇAĞDAŞ APARTLARI OLACAK
EYNAL’IN EN ÇAĞDAŞ APARTLARI OLACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, mevcut imkanların her alanda en iyi şekilde halk ve belediye yararına kullanımından yana olduğunu belirterek

CUMHURİYET SAVCISI KARAKAYA, GÖREVE BAŞLADI
CUMHURİYET SAVCISI KARAKAYA, GÖREVE BAŞLADI

Simav’a atanan Cumhuriyet Savcısı Bilal Karakaya, görevine başladı. Dönem Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcıları kurası ile Simav’a