BELEDİYE KİRACILARINA BÜYÜK KOLAYLIK!

Ana Sayfa » Simav Haberleri » BELEDİYE KİRACILARINA BÜYÜK KOLAYLIK!
Paylaş
Tarih : 05 Ocak 2021 - 12:21

Simav Belediye Meclisi 2021 yılının ilk Meclis toplantısını pandemi koşulları gereğince yine Belediye Yeni Düğün Salonunda yaparken, ülkemizi de etkisi altına alan küresel salgın nedeniyle belediye mülklerinde kirada oturan, kısıtlama kararları doğrultusunda iş yerleri kapalı tutulan kiracıların kira bedellerini Ocak-Haziran dönemi için İçişleri Bakanlığının genelgesi doğrultusunda almama kararını oy birliğiyle alması toplantıya damgasını vurdu.

Simav Belediyesinin Ocak 2021 dönemi ilk toplantısı Belediye Başkanı Adil Biçer’in başkanlığında toplanırken meclis üyelerinden Hicret Karaman Kaymak ve Şaban Örs mazeretleri nedeniyle toplantıya katılamadı. Toplantı; Belediye Yazı İşleri Müdürü Ahmet Balbulmuş’un bir önceki Meclis toplantısında alınan kararları okuyarak hatırlatması ve üyelerin oy birliğiyle onaylamasının ardından başladı.

TÜM KARARLAR OY BİRLİĞİ KARARIYLA ALINDI..

Başkan Biçer toplantı başında yaptığı kısa konuşmasında 2021 yılının herkes için hayırlı olması temennisinde bulunarak daha sağlıklı ve başarılı günler diledi. Maske, mesafe ve hijyen kurallarının her zamanki gibi uygulandığı Meclis toplantı gündeminin ilk sırasında yer alan 5393 Sayılı Belediye Kanununun 25.maddesince Meclis Denetim Komisyonu üyelerinin seçiminde AK Parti’den Ahmet Yaman, Mehmet Yücel ve Şener Kazcıoğlu, İYİ Parti’den Halil İbrahim Kazcıoğlu ve MHP’den de Erdoğan Kılıç oy birliğiyle seçilirken 5393 Sayılı Belediye Kanununun 20.maddesince Belediye Meclisinin aylık toplantı günleri ile tatil yapacağı ayın tespiti yapıldı. Bu konuda da oy birliği kararıyla Meclis’in Ağustos 2021’de tatil yapması, aylık olağan toplantılarını da her ayın ilk Pazartesi günü gerçekleştirmeyi sürdürmesine karar verildi.

Gündemin üçüncü sırasında yer alan 5393 Sayılı Belediye Kanununun 32.maddesince Belediye Meclis üyelerinin huzur hakkı ücretlerinin belirlenmesi konusunu da katıldıkları her toplantı için brüt 150 TL olarak kabul eden üyeler Belediye ve bağlı kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmeliğin 24/1 maddesi gereğince Belediyede muhtelif işlerde 29 gün süreli geçici işçi çalıştırılmasını da oy birliğiyle kabul etti. Bu kararın ardından yine tüm Meclis üyelerince Belediye Zabıta Müdürlüğü ve İtfaiye Müdürlüğünde görev yapmakta olan 10 dolayındaki memurun

aylık maktu fazla mesai ücretlerinin tavandan aylık 344 TL olarak belirlenmesi kabul eden Meclis üyeleri daha sonra gündemin 6.sırasında yer alan; Belediyede tam zamanlı sözleşmeli olarak çalıştırılacak 2 tekniker ve 3 mühendis ile kısmi zamanlı olarak çalıştırılacak 1 avukatın ücretlerinin belirlenmesini ele aldı. Başkan Biçer bu maddenin görüşülmesinde kısa bir konuşma yaparak bu görevleri yerine getirenlerin diğer kamu kurumlarında yer alan mevkidaşlarıyla aralarında uçurum olmaması için makul bir ücret belirlenmesinden yana olduklarını kaydetti. Sonuçta söz konusu  personellere 2020 yılı maaşlarına %15 zam yapılarak ödenmesi oy birliğiyle kabul edildi.

Muradınlar Mahallesinde 3402 Sayılı Kadastro Kanununun 22.maddesince yapılacak uygulamalarda görev yapmak üzere 6 (altı) adet bilirkişinin seçilmesi konusunun da yer aldığı toplantıda Muradınlar Mahallesinden Mehmet Payas, Halil Boral, Ali Alan, Halil Toprak, Yaşar Aktürk ve Şakir Tunç oy birliğiyle seçilirken Simav Sırapayam Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneğinin Çavdır (101 Evler) Mahallesi 871 adada bulunan parselleriyle ilgili imar planı değişiklik isteği Meclis İmar Komisyonuna sevk edilmesi de oy birliğiyle kararlaştırıldı.

34 BELEDİYE KİRACISINDAN İLK ETAPTA 6 AY KİRA ALINMAYACAK!

COVİD-19 küresel salgınında yurdumuzda en fazla mağdur olan ve kısıtlamaların içerikleri doğrultusunda iş yapma, kira ve jeotermal ısınma bedeli ödemede sorun yaşayan belediye kiracısı 34 iş yeri kiracısı için Belediye Meclis üyeleri oy birliğiyle tarihi bir karara imza attılar. İçişleri Bakanlığının yayınladığı son genelge doğrultusunda alınan karar gereğince içinde lokanta, restoran, otel, hamam, salon, dükkân, dernek ve siyasi parti lokali gibi yerlerden pandemi koşulları normal hale gelene kadar kira tahakkuklarının durdurulması kararlaştırıldı.

Bu konuda Meclis üyelerine seslenen başkan Biçer; “Pandemi nedeniyle belediye mülklerinde kirada olan esnaflarımıza 2021 yılının ilk 6 ayında kira artışı yapmamayı ve genelge nedeniyle iş yeri kapalı olan esnaflarımızdan kapalı oldukları süre boyunca kira almama kararını hep birlikte aldık. Aldığımız kararların memleketimiz ve kiracılarımız adına hayırlara vesile olmasını dilerim” dedi.

Söz konusu iş yerlerinde jeotermal kullananların varsa eski borçlarını ödeyerek isterlerse enerji kesintisi için başvurabilecekleri ve açılmasını istediklerinde de açma-kapama ücreti alınmaması konusunda da karar veren Meclis üyelerinden İYİ Parti’li Halil İbrahim Kazcıoğlu belediye kiracısına yapılan bu kolaylığın pandemi mağduru diğer esnaflara da uygulanmasını istedi.

MHP’li Meclis üyesi Erdoğan Kılıç ise, pandemi süresince kısıtlamalar nedeniyle en fazla etkilenen meslek erbaplarının berber, kahvehane, lokanta işletmecileri ve bunların yanında çalışan personeller olduğuna dikkat çekerek, “Bugün çoğunluğu işsiz olan bu yardımcı personellere geçen dönemde olduğu gibi Simav Belediyesi olarak gıda paketleri dağıtılmasını öneriyorum” dedi.

Söz konusu önerinin kabul görmesinin ardından Simav Belediye Meclisinin yeni yılın olağan ilk toplantısı son buldu. *Haber: Zekeriya Türkel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

HİKMEM’DE LİSE DİPLOMASI FARK DERSLERİ İÇİN TELAFİ EĞİTİMİ BAŞLADI
HİKMEM’DE LİSE DİPLOMASI FARK DERSLERİ İÇİN TELAFİ EĞİTİMİ BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanlığınca 09.12.2016 tarihinden itibaren Mesleki Eğitim Merkezleri örgün ve zorunlu eğitim kapsamına alınmasıyla Mesleki

ŞEREF KOLEJİNİN KONUKLARI “PAZARLAR PROTOKOLÜ”
ŞEREF KOLEJİNİN KONUKLARI “PAZARLAR PROTOKOLÜ”

Simav’ın eğitim dünyasında her geçen yıl yıldızı parlayan Özel Şeref Koleji, başarıları kadar okulda uygulanan eğitim ve öğretim

RİSKLİ ÇALIŞMA ENERJİ KESİLMEDEN YAPILDI
RİSKLİ ÇALIŞMA ENERJİ KESİLMEDEN YAPILDI

Demirci- Simav ve Simav-Gediz elektrik enerji hatları uzman ekipler tarafından enerji kesilmeden başarıyla yapıldı. Konu hakkında açıklamada