BELEDİYE MECLİSİ SOSYAL MESAFELİ TOPLANDI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » BELEDİYE MECLİSİ SOSYAL MESAFELİ TOPLANDI
Paylaş
Tarih : 21 Mayıs 2020 - 11:55

Korona virüsüyle mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı genelgeleri
doğrultusunda olağan meclis toplantılarını 2 aydır yapmayan 15 üyeli Simav Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Av. Adil Biçer’in başkanlığında olağanüstü toplandı. Sosyal mesafe, maske ve dezenfekte kurallarının uygulandığı Meclis Toplantısı Belediye Yeni Düğün Salonunda gerçekleşirken, çoğunluğu AK Partili olan İyi Parti ve MHP’li tüm meclis
üyeleri toplantıya tam kadro katıldı.

Simav Muhtarlar Derneği Başkanı Hidayet Şahin ve dernek sekreteri Muhsin Mutlu ile tüm belediye birim müdürlerinin hazır bulunduğu toplantıda Mart ayında yapılan meclis toplantısında alınan kararlar Belediye Yazı İşleri Müdürü Ahmet Balbulmuş tarafından okunarak hatırlatıldı.
7 gündem maddesinin yer aldığı toplantının ilk maddesinde bir vatandaşa ait günümüz Atatürk İlkokulu ile Osmanbey Ortaokulunun arkasında bulunan ve yola giden parselin kamulaştırılarak İmar Planına katılması oy birliği ile kabul edilirken Olağanüstü olarak toplanan meclis üyeleri daha sonra Koronavirüs mücadelesi süresince İçişleri Bakanlığının da kararları doğrultusunda belediye olarak verilecek hizmet ve yatırımlardaki mali sıkıntıların aşılması için Başkanlık makamının kredi kullanılmasına yönelik teklifini ele adı.
İlgili maddenin görüşülmesi öncesinde açıklamalarda bulunan Belediye ve Meclis Başkanı Av. Adil Biçer, öncelikle Simav ile birlikte Türkiye’nin mücadele ettiği küresel salgın günlerinin en kısa sürede bitmesi temennisinde bulunarak salgınla ilgili olarak Simav’ın yakın çevresinin ateş çemberi gibi olduğuna dikkat çekti.
Salgınla mücadelenin ilk gününden itibaren Simav Belediyesi olarak her türlü çalışmayı yapmayı ve tedbirleri almayı sürdürdüklerini anlatan başkan Biçer, “Bu salgını inanıyorum ki halkımızla birlikte dayanışmayla aşacağız ve eski sağlıklı günlerimize yine hep beraber inşallah ulaşacağız. Bu temenni ile halkımızı salgınla mücadelede rehavetten uzak durmalarını temenni ederek onların Ramazan Bayramını tebrik ederim” dedi.
Küresel salgınla mücadelede devletin aldığı kararlar ve yayınladığı genelgeler nedeniyle özellikle belediyelerin salgınla ilgili olarak masraflarının artığını, tahsilâtların ise bilindiği gibi Hükümet tarafından ötelendiğini hatırlatan Biçer, “Bu süreçte bugüne kadar Eynal Kaplıcaları, belediye mülklerinin kirası, jeotermal gibi önemli gelir kaynaklarımız ne yazık ki belediyemizin ödemeler konusundaki ihtiyaçlarını karşılamamaktadır. Örneğin, İller Bankası aylık gelirimiz personel maaşlarımızı bile karşılayamaz seviyeye düşmüştür. Belediyemizin aylık 4-4,5 milyon lira ödemesi varken yaşadığımız süreçte gelir kayıpları yaşamanın yanı sıra giderlerimiz de virüsle mücadele nedenlerinden dolayı arttı. Bu nedenle ilk etapta 3 ay sonra ödemesi başlayacak olan 36 ay vadeli olarak İller Bankasından 6 milyon 135 bin TL kredi kullanmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.
İyi Partili Şaban Örs’ün söz konusu kredinin yerine AK Partili belediye olarak Hükümet’ten neden destek sağlanamıyor şeklindeki görüşünü ortaya attığı toplantıda, başkan Biçer, Simav Belediyesi olarak Ankara merkezli hibe şeklinde destekler aldıklarını, Eynal’a yapılacak yüzme havuzunu, Eynal’da elektrik hatlarının yer altına alınması proje uygulamasını, Gölcük’e İl Özel İdaresince yapılacak taş duvarlı 15 adet Bungalov evleri, Kültür Evi’ne sağlanan destekleri ve en son Belediyeler Birliğince hibe kararı verilerek onay verilen yeni itfaiye aracını örnek gösterdi. Daha sonra yapılan oylamada İller Bankasından kredi başvurusu oy birliğiyle kabul edildi.
Gündemin 5.sırasında yer alan ve Simav Belediyesi olarak yine 5393 Sayılı Belediye Kanunun 18.maddesinin (d) bendi ve 68.maddesi gereğince önümüzdeki dönemde yapılacak yatırım harcamaları için Simav’da şubesi bulunan ve kredi şartları uygun bulunan bankalardan 25.000.000,00-TL kredi kullanılması ve istenmesi halinde teminat verilmesi konusu ele alındı. Bu madde ile ilgili karşılıklı görüşmelerde İyi Partili Şaban Örs, “Harcamalarda problem mi var?” sorusunu ortaya atarken aynı partiden İsmail Bozyiğit, “Simav’da yapılan her yeni bina ve sera belediyenin yeni jeotermal kaynak ihtiyacını artırıyor” dedi. MHP’li üye Erdoğan Kılıç, “Söz konusu kredi alınırsa Simav’ın önceliği olan ve kış dönemlerinde büyük ısınma sorunları yaşanan jeotermal alanında derin kuyu açılıp, yeni ana hat döşemesi yapılacak mı?” diye sorarken İyi Parti Meclis Sözcüsü Halil İbrahim Kazcıoğlu Eynal’da termal turizm alanında yatırımcılara kolaylık sağlanarak yeni yatırımlara hız verilmesini istedi.
Konuşmaların ardından sorulara yanıt başkan Biçer’den geldi. Biçer, “Jeotermal hizmetlerimizde belediye olarak kârımız yok. Tabiri caiz ise adeta hamallık yapıyoruz. Aylık 2 milyon liraya yakın tahakkukumuz var ama tahsilâtımız tam olmadığı gibi jeotermal enerji sunumunda elektrik en büyük giderimiz olması yanında diğer giderlerimizle birlikte jeotermalden kâr sağlayamıyoruz. Jeotermal konusunda bir eylem planı hazırlanmasından yanayım. Bu planla jeotermal alanda öncelikli konulardan başlayarak alacağımız kredilerle önce Derinkuyu sondajı ve yeni ana hat döşemesi planlıyoruz. Bunun yanında yine alacağımız 3 ay ödemesiz 36 ay eşit taksit ödemeli kredi ile eski kredi borçlarını kapatıp hem faizden de avantaj sağlamak istiyoruz. Meclisimizin yetki vermesinin ardından banka ile anlaşmamız bakanlık tarafından onaylanırsa kredi girişimimiz gerçekleşecektir. Bu arada Eynal’a yatırım düşünenler varsa yarım kalan 4 yıldızlı otel inşaatımızı sürdürebilirler” açıklamasında bulundu. Daha sonra yapılan oylamada ise İYİ Partili üyelerin ret verdiği 25 Milyon liralık kredi başvurusu için oy çokluğu ile başkan Biçer yönetimi yetki aldı.
Meclis üyeleri daha sonra şehrin çöplerinin toplanmasında ihtiyaç olan araç üzerine monteli hidrolik sıkıştırmalı 3 çöp kamyonu alımı için Simav’da şubesi bulunan ve kredi şartları uygun bulunan bankalardan 1.000.000,00-TL kredi kullanılması ve istenmesi halinde teminat verilmesi konusunu ele aldı. Karşılıklı görüşmelerin ardından bu konudaki kredi başvurusu oy birliğiyle onaylanırken Simav Belediyesi bünyesinde bulunan ekonomik ömrünü tamamlamış, bakım ve onarım giderleri yüksek olan ve kullanılmayan 5 tanesi otobüs olmak üzere çeşitli araç ve iş makineleriyle aksamların satılması konusu da oy birliğiyle kabul edildi. Toplantı; Kütahya İli Yerel Yönetimler Katı Atık Bertaraf Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği (KÜKAB) Tüzük değişikliğinin görüşülerek onaylanmasıyla son buldu. *Haber: K. Yalçın

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle