BESİCİLİK SİMAV’DA ATAĞA KALKTI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » BESİCİLİK SİMAV’DA ATAĞA KALKTI
Paylaş
Tarih : 17 Nisan 2017 - 14:08

Yaklaşık 56 bin hektar tarım alanıyla İç Ege’nin önemli bir tarım ilçesi olan Simav, 60 bin dolayında küçükbaş, 35 bin dolayında da büyükbaş hayvancılığı ile önemli bir gelişim göstermeyi sürdürüyor.
Simav Süt Üreticileri Birliği’nin kurulmasıyla hayvancılık ve süt üretiminde besicilik sektörü her geçen gün büyürken, Birliğin Ziraat Bankası ile imzaladığı protokol ile Simav hayvancılığında kaliteli hayvan ırkı ve kaliteli süt üretimi dikkat çeker oldu.
Simav Süt Üreticileri Birliği’nin söz konusu protokole bağlı olarak geçtiğimiz yıl ithal ettiği 400 Simental cinsi büyükbaş gebe düveleri görerek diğer besiciler gibi kendisi de gerekli şartları yerine getirip 10 adet Simental Filex cinsi gebe düveyle üreticiliğe başlayan Hüseyin Çağlar adlı üretici, devletin hayvancılık sektörüne sunduğu en önemli desteğinden kendisinin de yararlandığını 2 yıl ödemesiz 5 yıl geri ödemeli kredi desteğiyle sektöre adım attığını belirtti.
Simav’a bağlı Demirciköy beldesinin Küllüce bölgesinde 2,5 dekar alana kurulu yarı açık besihanesinde Süt Üreticileri Birliği ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokolle Burdur merkezli ithalatçı bir firmadan Avusturya’dan ithal edilen 3-4 aylık gebe durumda 10 düve aldığını açıklayan Çağlar, “Aldığım düvelerin hepsi doğumları Mart ve Nisan başında sağlıklı bir şekilde tamamladı. 7 erkek 3 dişi buzağı sahibi olmanın mutluluğunu yaşıyorum” dedi.
Simav’ın tarım alanlarının tam olarak kullanılmadığını bunun yanında hayvancılık sektörünün ise yıldızı parlayan bir hale geldiğini de ifade eden Çağlar, “Ben ve eşim besihanemizde bu işi severek yapar hale geldik. Devletin bizlere sunduğu bu tür desteklerin ülke hayvancılığının gelişimine katkısı olacağı gibi, kaliteli hayvan ırkının yaygınlaşmasına da yardımcı olacağını düşünüyorum. Bu tür imkânlar biz besiciler ve bu işe başlayacaklar için devam etmeli. Yeni bir kredi imkânı aynı şartlarda sunulsa yeni bir alanda 10 yeni büyükbaş hayvanla işimi büyütmeye hazırım. Bu günlere ulaşmamda bana desteğini esirgemeyen ve üyesi olmaktan onur duyduğum Simav Süt Üreticileri Birliği Başkanı Fatih salih Okumuş’a ve diğer yönetici arkadaşlarıyla Ziraat Bankası Simav Şubesi yetkililerine teşekkür ederim” diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

MİLLİ ATLETTEN ŞİRİKÇİ’YE ZİYARET
MİLLİ ATLETTEN ŞİRİKÇİ’YE ZİYARET

22 Ağustos 2021 tarihinde Trabzon Köprübaşı’nda düzenlenen Türkiye Dağ Koşuları Şampiyonası Milli Takım Seçmelerinde Türkiye

PEMA KOLEJİ SİMAV’DAKİ TURNUVANIN ŞAMPİYONU OLDU
PEMA KOLEJİ SİMAV’DAKİ TURNUVANIN ŞAMPİYONU OLDU

Türkiye Voleybol Federasyonu İkinci Lig’de mücadele eden Şeref Koleji Voleybol Kulübünün düzenlediği Voleybol Turnuvası tamamlandı. Edinilen

ZABITADAN ŞOFÖRLERE UYARI
ZABITADAN ŞOFÖRLERE UYARI

Simav Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Parlak, şehrin günlük temizliğinin en önemli unsurunun çöplerin araçlarla şehir dışındaki çöp