BEYAZ BASTON

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » BEYAZ BASTON
Paylaş
Tarih : 06 Ocak 2020 - 12:20

Zaman zaman, insanlar olarak sahip olduklarımıza değil de sahip olamadıklarımıza ya da yitirdiklerimize önem verdiğimize inanırım.
Örneğin saçı olan birisi için saçın önemini en çok saçsız bir insanın anlayacağını, bir gözü gören kişinin ne kadar şanslı olduğunu iki gözü görmeyen bir kişinin daha iyi anlayacağını,
Ayakları olanla bir şekilde ayakları olmayan ya da kullanamayan kişinin hayatının kolay olmadığını hep görür biliriz.
Ya doğuştan görme engelli birisinin merakları ve acabalarıyla sonradan görme özürlü kişinin kahroluşlarına, kadersizliğine ne demeli.
Hayatta engelli olmak sadece görememek yürüyememek elbette değil!
Hayati organlar açısından en güzel şarkıları, annenin, babanın, sevdiklerinin sesini duyamamaya ne demeli?..
Kısacası sahip olduğumuz her organın kıymetini iyi bilmeli, korumalıyız.
***
Türkiye’mizde 7-14 Ocak günleri “Beyaz Baston Körler Haftası” olarak kutlanır.
Beyaz Baston ise hem görme engelli vatandaşlarımızın hem de bu haftanın değişmeyen tek simgesidir. Bütün çağlar boyunca baston da körlerin bağımsızlaşmasını ve özgürleşmesini simgeleştiren en önemli araçtır. Basit bir değnekten evrimleşerek baston haline gelen nesnenin beyaz baston oluşunun öyküsü ise 20. yüzyılda başlar.
1921 yılında bir trafik kazası sonucu kör olan bir fotoğrafçı, çevredekilerin kendisinin kör olduğunu anlaması ve dikkat çekici olması için bastonunu beyaza boyayarak dolaşmaya başlar, Londra sokaklarında. Bu deneyim o denli başarılı olur ki, 1931’de Fransız Körler Örgütü, körlerin bastonunun beyaza boyanmasını ve “Beyaz Baston” adıyla simgeleştirilmesini kararlaştırır.
Bu uygulama giderek yaygınlaşır ve görme engelli insanların kullandığı baston, beyaz baston olarak anılmaya başlar. Her yıl 7-14 Ocak tarihlerinde resmi ve sivil çeşitli kuruluşlar yaptıkları etkinliklerle göz sağlığının önemini vurgulamakta, görme özürlü kişilerin bu durumdan kaynaklanan sorunlarına çözüm yolları tartışılmaktadır.
Dünyada her yıl Ocak ayının ikinci haftası olan 7-14 Ocak tarihleri arası Beyaz Baston Körler Haftası olarak anılmaktadır.
Baston kullanımı; görme engellilerin çarpma, düşme, yaralanma, sakatlanma riskini azaltır, yürüyüş ve fiziksel aktivitede bulunan engellilerin motor becerilerini geliştirir. Kendilerine güven duygusunu, sosyal etkinliklere katılma ve bağımsız hareket edebilme yeteneklerini artırır. Beyaz baston körlerin bağımsızlaşmasının ve özgürleşmesinin sembolüdür.
***
Körlük, görme yeteneğinin bulunmaması ya da yitirilmiş olmasıdır. Görme merkezinin ya da görme sinirinin zarar görmesi sonucu ortaya çıkabildiği gibi, doğrudan gözlerden de kaynaklanmaktadır.
Yaptığım kısa bir araştırmaya göre doğumsal kaynaklı körlük nedenlerinden bazıları; annenin gebeliği sırasında geçirdiği kızamıkçık (rubella), parazit enfeksiyonu (toksoplazma), nadir de olsa su çiçeği (varisella), bazı ilaçlar, radyasyona maruz kalmak, kazalar ve kalıtımsal etmenlerdir.
Kalıtımsal retina bozuklukları, tavuk karası, görme siniri dokusunda gerilik, doğuştan katarakt ve glokom, göz küresinin küçüklüğü veya yokluğu, retinoblastoma (tümörler) ve albinizm, erken doğum, beyin zarı iltihabı (menenjit), trahom hastalığı, A vitamini eksikliği de körlüğe neden olabilmektedir.
Sonradan oluşan körlük nedenlerinden bazıları da; katarakt, göz tansiyonu (glokom), sarı nokta hastalığı (makula dejenerasyonu), retina yırtılması ileri evre şeker hastalığı, iş ve trafik kazaları, göz iltihapları, beyin tümörleri, multiple skleroz (MS) ve göz kazalarıdır.
Her yaş grubunu ilgilendiren göz kazaları; hafif görme bozukluğundan gözün tüm kaybına kadar durumlara neden olabilir. Bu tür kazalarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Acil müdahale gözde kalıcı zararların oluşmasını engellemek açısından son derece önemlidir.
***
Beyaz Baston Körler Haftasıyla farkındalık oluşturma ve çözüm amaçlı yürütülen etkinliklerle göz sağlığının önemi vurgulanmaktadır. Ayrıca görme engelli kişilerin sorunlarına çözüm yolları aranmaktadır. Bu konuda toplum olarak bilincin artması, kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütlerinin üzerine düşeni yapmasıyla engellilerin topluma katılması ve bütünleşmesi kolaylaşacak ve yaşam kaliteleri artacaktır.
Bunun yanında herkesin aynı zamanda görme engelli adayı olabileceği de ihtimal dahilindedir. Sağlıklı her bireyin sahip olduğu bu bireyler toplumda ötekileştirilmeden, ötelenmeden hak ettiği değeri bulmalı, onların yaşamsal gerekleri konusunda her kişi ve kuruluş gereğini yapmalıdır.
Simav belediyesinin yenilediği Kışla Caddesindeki kaldırımlara yayalar için rampalar oluşturması, görme engelliler için yürüme şeritleri koyması şehrimizde engelliler için önemli bir gelişmedir.
Yeterli midir?
Asla!
Beyaz Baston Körler Haftası nedeniyle tüm görme engellilerimizin haftasını kutlarım.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları