BİÇER: “HALKIMIZA HAYIRLI BİR GELECEK İSTİYORUZ”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » BİÇER: “HALKIMIZA HAYIRLI BİR GELECEK İSTİYORUZ”
Paylaş
Tarih : 16 Mart 2017 - 14:58

16 Nisan Pazar günü yapılacak olan Anayasa Referandumuna sayılı günler kala referandumda “Hayır” tercihinin başını çeken Cumhuriyet Halk Partili milletvekilleri il il ilçe ilçe halkla buluşmayı sürdürüyor. Bunlardan birisi olan CHP Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer, Simav’a gelerek partilileriyle buluştu, esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi.
Türkiye’nin en önemli konusu haline gelen Anayasa Referandumuna ilişkin güzergâhına Simav’ı da ekleyen CHP Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer, Cumhuriyet caddesindeki partisinin merkezinde ilçe yöneticileri tarafından karanfillerle karşılandı. Tıp doktoru olan milletvekili Biçer’e ve yine tıp doktoru olan İl başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz’a Tıp Bayramı kutlamasında bulunan CHP’liler Simav’daki referandum çalışmalarından söz etti.
CHP Simav İlçe Başkanı Hasan Koç, Simav’da oluşturulan Anayasa Değişikliğine Hayır Platformu olarak köy ve belde gezilerini aralıksız sürdürdüklerini ve vatandaşlarla bire bir görüştüklerini ifade ederek, “Daha önceki seçim çalışmalarından çok daha farklı bir havada, karşılıklı saygı ve sevgi çerçevesinde referandumda niçin hayır diyeceğimizi halkımıza anlatıyoruz. Bizleri saygıyla dinliyorlar, sorular soruyorlar. Bizlerde onların bu saygın ve sıcak yaklaşımlarına teşekkür ediyoruz. 16 Nisan’ın bir Anayasa değişikliğine evet demenin ötesinde ‘evet’ sonucu çıkarsa hâkimiyetin artık kayıtsız ve şartsız milletin olamayacağı vurgusunu yapıyoruz” dedi.
Ziyarette hazır bulunan CHP İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz da 16 Nisan gününe kadar CHP’liler olarak önlerinde zorlu bir sürecin olduğuna dikkat çekti. 16 Nisan’dan sonra tek adamlığa hayır denilemeyeceğini, bunun için 16 Nisan’dan önce halka niçin Hayır dememiz gerektiğinin çok iyi anlatılmasının önemli olduğunu savunan Şahbaz, “Atatürk ve silah arkadaşlarının, atalarımızın kanlarını dökerek kurdukları bu cumhuriyet ve kazanımlarından asla vaz geçemeyiz. Bizler; aklı başında olan, sağduyuyla düşünen herkesin 16 Nisan günü zaten hayır diyeceğini biliyoruz. Önemli olan ülkemize ve gelecek nesillere borcumuz olan ve büyüklerimizin bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni geleceğe taşımaktır. Bu çabayı her zaman sergileyen ve sürdüren partimizin Simav Teşkilatını yürekten kutluyorum. İnanıyorum ki, bu çabalarımız, bize inananlar ve sağduyuyla karar verenler Türkiye’mizi 16 Nisan’dan sonra çağ dışı karanlığa teslim etmeyeceklerdir” şeklinde konuştu.
Günün konuğu olan CHP Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer ise Simav’a ilk kez geldiğini belirterek sözlerine başladı. Referandum sürecinin herhangi bir süreç değil de çok önemli bir süreç, hayati bir yol ayrımı olduğuna dikkat çeken milletvekili Biçer, “Bu bir Anayasa değişikliğinden çok öte bir rejim değişikliği. Yapılacak değişiklikle anayasanın özüne dokunuluyor. Sizler, yapacağınız çalışmalarda evet diyeceklerle bire bir görüşerek onların kararlarının yanlış olduğunu karşılıklı saygıyla anlatın. Kararsız seçmenlere Anayasa değişikliğinin ülkemizde tek adam yönetimini getireceğini anlatınız. Yalanlarla, bazı umutlarla kandırılan evet çilere gerçekleri anlatınız. Değişikliğin ekonomiyle, terörle ilgisi olmadığını, 18 yaşında seçilme hakkının dereyi geçinceye kadar sunulan bir lütuf olduğunu belirtiniz. Onlara 16 Nisan’da atalarımızın kurduğu Cumhuriyete, parlamenter sisteme sahip çıkmanın en önemli fırsat olduğunu belirtiniz” dedi.
Bu güne kadar yapılan seçimlerde hiçbir vatandaşın ülkesine ve milletine zarar vermek için oy kullanmadığını da hatırlatan Biçer, “Bu kez durum çok farklı. Oylarınızla Ankara’ya gönderdiğiniz milletvekillerinizin görev yaptığı Meclis, tek adamlıkla gözden çıkarılmak isteniyor. Millet adına tüm yetkiler bir kişide toplanmak isteniyor. Bakınız Azerbaycan’da yaşananı. Devlet başkanı eşini birinci yardımcı olarak dünyaya açıklıyor. Türkiye’de de böylesine bir uygulamanın yolunu 16 Nisan günü açmak istiyorlar. Cumhuriyeti tek kişiye teslim etmek istiyorlar. Bu gerçekleşirse cumhuriyet diye bir şey kalmayacak. Bunun yanında referanduma ilişkin sürekli gündem değişikliği, yine mağdur edebiyatları ard arda yaşanıyor. Anayasa değişikliği maddeleri içinde ekonomiyle, terörle bir ilişki olmamasına rağmen 15 Temmuz mağduriyeti, ekonomik krizler öne sürülüyor. Olağanüstü hal ile yönettikleri ülkede günlük yaşamı olağan hale getiremeden referanduma gidilmesi de ayrı bir sorun. Çünkü Türkiye’nin önceliği Referandum ve içindeki 18 madde değil, terör ve ekonomik mücadeledir. Bu sorunlar varken referanduma ne gerek var, sırası mı?” diye konuştu.
16 Nisan günü egemenliğin diktatörlüğe dönüşmemesi için sandıklardan Hayır çıkması gerektiğine vurgu yaparak sözlerini sürdüren milletvekili Biçer, “Çıkardıkları yasalara uymayarak Avrupa ülkelerinde seçim çalışmalarına çıkan ve bu tavırlarıyla tepki çeken AK Parti yönetiminin bu tavrı yanlıştır. Ülkesinde muhalefete yapmadığını bırakmayan bu görüş, Avrupa’da kendisine hoşgörü beklemektedir. Elbette Almanya ve son olarak Hollanda’nın yaptıklarını kabul etmemiz mümkün değildir. Ama referandum çalışmalarında bile eşitlik ilkeleri ihlal ediliyorsa halkımız elbet bunun cevabını sandıkta verecektir. Arkadaşlar; 16 Nisan’a az kaldı. 18 yaşındakilere milletvekili şansı getiren bu anayasa değişikliğine 18 yaşındakiler bile gerçekçi bulmazken bizler hep birlikte, el ele gönül gönüle, karşılıklı diyalog ve saygıyla halkımızla buluşmaya onları hayırlı bir gelecekle buluşturma gayretimizi sürdürelim” diyerek sözlerini tamamladı.
Konuşmaların ardından CHP İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, CHP İlçe Başkanı Hasan Koç ve partililerle esnaf turuna çıkan milletvekili Biçer, esnaflara hayırlı işler temennisinde bulunurken bazı kahvehane ziyaretleri gerçekleştirdi. Buralarda 16 Nisan’ın hayati önem taşıdığını kısa ifadelerle anlattı. *Haber: Kemal Yalçın

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BELEDİYE OTOBÜSLERİNDEN HER KESİME HİZMET
BELEDİYE OTOBÜSLERİNDEN HER KESİME HİZMET

Simav’ın mahallelerine ve Eynal Kaplıcalarına şehir içi yolcu taşımacılığı hizmeti veren Simav Belediyesi, ilkokuldan üniversite

EYNAL’IN EN ÇAĞDAŞ APARTLARI OLACAK
EYNAL’IN EN ÇAĞDAŞ APARTLARI OLACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, mevcut imkanların her alanda en iyi şekilde halk ve belediye yararına kullanımından yana olduğunu belirterek

CUMHURİYET SAVCISI KARAKAYA, GÖREVE BAŞLADI
CUMHURİYET SAVCISI KARAKAYA, GÖREVE BAŞLADI

Simav’a atanan Cumhuriyet Savcısı Bilal Karakaya, görevine başladı. Dönem Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcıları kurası ile Simav’a