BİLİNMEYENİ BİLENDEN ÖĞRENMEK..

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » BİLİNMEYENİ BİLENDEN ÖĞRENMEK..
Paylaş
Tarih : 16 Mart 2020 - 12:47

Hatırladığım kadarıyla 2005 yılı Ekim ayında Balıkesir’in Manyas ilçesinde ilk kez “Kuş Gribi” ortaya çıktığında önce idrak etmek, salgının hassasiyetini kavramakta sıkıntılar yaşamıştık.
Ama televizyonlardan binlerce tavuğun uzaylı gibi korunaklı kişilerce imha edildiğini gördüğümüzde konunun çok daha ciddi olduğunu Türk Milleti olarak herkesten fazla anlamıştık.
Koronavirüs sorunu Çin’de başlayıp her geçen gün etkisini artırırken, Türkiye Çin’e ağız maskesi satarken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sanki ısıta ısıta konuya dikkat çekip; “Türkiye’de de bir koronavirüs vakası vardır” gerçeğini gece yarısı duyurmasıyla insanlarımız durumun göründüğünden ve duyulduğundan daha kötü olduğunu idrak etti.
Bu kez sorun daha ciddi ve vahimdi!
Çünkü Kuş Gribinde tavuklar giderken koronavirüsüyle insanlar hayata veda ediyordu.
Bana göre Sağlık Bakanının konuyla ilgili günlük uyarılarını en çok hijyenik malzeme satıcıları dikkate aldı.
Bir zamanlar; “Aids mikrobu (Hiv virüsü) kolaysa bana gelsin” diye bazılarının ‘Ustura Kemal’ misali meydan okunduğu ülkemizde şimdi koronavirüsüne karşı önlemler hız kazandı.
Temizlik ve hijyen malzemelerinin fiyatı sanki doların, altının sürekli artışı gibi sürekli tırmanışta. Alışverişler aracılarla dijital ortamlarda gerçekleşmekte.
Simav’da da marketlerde, bakkallarda, eczanelerde kalabalıklar artış göstermekte.
Ağız maskesi, temizlik ürünleri hatta kolonyayı bulmak imkansızlaşmakda.
***
Peki ya koronavirüs konusunda çokbilmiş görünüp de hiç bilmediklerimiz yok mu?
Elbette var.
Gelin beraberce bu konuda bilinmeyenleri bilenlerden birlikte öğrenelim;
***
Türkiye Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Türkiye’de görülen ilk koronavirüs vakası, koronavirüsün bulaşma yolları ve virüse karşı alınması gereken tedbirler hakkında açıklama yaptı. Kara, ağız maskesi konusunda ‘Özellikle kış aylarında solunum yolları enfeksiyonları, nezleniz, hapşırığınız, öksürüğünüz var, ateşiniz var, hastasınız, kendinizi iyi hissetmiyorsunuz; ama mutlaka işe gitmek zorundasınız. İşte o zaman maske takarsanız bu çevrenize bir saygıdır.” dedi. Bireysel olarak alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı;
AYNI LOKANTADA AYNI MASADA OTURMAK RİSK DEĞİL’
“1 metreden yakın mesafede yaklaşık 10 dakika bulunmak, karşılıklı konuşmak ya da aynı ortam içerisinde, aynı kapalı alanda, aynı odada birkaç saat bulunmak bunlar temas. Aynı lokantada, aynı masada durmak risk değildir, aynı yerde 1 metreden daha uzak mesafede bulunmak, bunlar da açıkçası risk olarak değerlendirilmemelidir”.
‘YURT DIŞINDAN GELDİYSENİZ EVDE KALIN, KALABALIĞA ÇIKMAYIN’
“Tedirgin olalım; ama panik olmayalım. Son 14 gün içerisinde yurtdışındaysanız lütfen evinizde kalmaya çalışın, lütfen çok az kişiyle temas edin, mümkünse dışarıya, toplu yaşam alanlarına çıkmayın. Eğer bu dönem içerisinde ateşiniz, öksürüğünüz, çok ciddi halsizliğiniz, yorgunluğunuz gelişirse de hemen bir maske takarak o şartlarda hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidin ve sağlık kuruluşunda da ‘ben son 14 gün içerisinde şu ülkedeydim, şu anda da bu bulgularım var’ deyip, mümkün olduğu kadar diğer insanlardan uzakta kalıp sağlık personelinin size yardımcı olmasını bekleyin.”
’60-65 YAŞÜSTÜ BİRİNCİL RİSK GRUBUNDA’
“Virüsü alma yönünden herkes aynı riskte. Sigara içiyorsanız riskiniz daha fazla doğru; ama onun dışında virüsü alma yönünden herkes aynı riski taşıyor. O nedenle önlemleri herkesin alması lazım. Ama virüs aldıktan sonra hastalığın geçirilmesinde kimler daha ağır geçiriyor veya kimler hastaneye yatacak kadar ağır geçirebiliyor? İşte o grupta direkt olarak öne çıkan birincisi yaş. Yaşamın tecrübeli dönemi, 60-65 yaşın üstü.”
‘BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ZAYIF OLANLAR RİSK GRUBUNDA’
“Artı tansiyon gibi, şeker hastalığı, kalp hastalığı ya da kronik akciğer hastalığı gibi altta başka bir hastalığı olanlar veya savunma sistemini zayıflatıcı ilaç kullananlar, bu kişilerde hastalığın daha ağır seyrettiğini biliyoruz. Onların da riskinin çok daha yüksek olduğunu biliyoruz.”
‘ÇOCUKLARDA ÖLÜMCÜL DEĞİL’
“Çocuklarda hastalanma oranı çok düşük, yani 9 yaşın altındaki çocuklarda. Virüsü alabiliyorlar; ama bu virüsün hastalık tablosuna neden olması çok düşük, öldürmesi neredeyse hiç yok. Yani çocuklarda ölümcül değil. 9 yaşından neredeyse 50 yaşına kadarsa yine hastalığın ölümcül olma ihtimali çok ama çok düşük. O kadar ağır seyretmiyor, bin kişiden 2 kişisinden daha azında probleme neden oluyor. Ama yaş yükselmeye başladığı anda, işte o zaman ölümcüllüğü bir miktar artıyor. Hastalığın ağır geçirilmesi bir miktar artıyor.“
‘HERKES VİRÜSÜ YAKALANABİLİR AMA…’
“O nedenle virüsü herkes alabilir; ama hastalığın ağır geçirilmesindeki en önemli faktör veya en önemli risk sigara içmek gibi, 60 yaşın üstü gibi, şeker hastalığı gibi beraberinde özellikle kalp hastalığı, akciğer hastalığının varlığı gibi nedenler ölümcül olmasını artırıyor.”
‘TÜRKİYE’DE KİMLER MASKE TAKMALI’
“Virüs içeride dolaşmıyor, o bakımdan siz bugün sokağa çıktığınızda, herhangi bir yere gittiğinizde virüsle karşılaşma ihtimaliniz çok düşük, hatta yok. Türkiye’de de bunu sadece yeni koronavirüs için konuşmayalım. Özellikle kış aylarında solunum yolları enfeksiyonları, nezleniz, hapşırığınız, öksürüğünüz var, ateşiniz var, hastasınız, kendinizi iyi hissetmiyorsunuz; ama mutlaka işe gitmek zorundasınız. İşte o zaman maske takarsanız bu çevrenize bir saygıdır.”
‘HASTALAR MASKE TAKMALI’
“ Mesela sizde hastalık hafif gider; ama çok yaşlı birisinde veya başka birisine bulaştırırsanız, diyelim ki markette, işte o zaman o kişi için bu hastalık ölümcül bile olabilir. O nedenle hastaların maske takması, hasta olduğunu hissedenlerin maske takması evet, o da ne zaman? Özellikle toplu yaşam alanlarına geçerken veya dışarıya çıkarken.”
‘HAVALARIN ISINMASI BULAŞMA ŞANSINI AZALTACAK’
“Tahminimiz ve umudumuz öyle. Koronavirüs ailesi, büyük bir aile, 500’den fazla virüs türü var ve bunların büyük kısmı güneş ışığından çok etkileniyor. Bu virüsün yapısal özelliklerine baktığımızda da açıkçası çok farklı değil, o nedenle de güneş ışığından, kuru sıcaktan etkilenmesini bekliyoruz. Ama nem ve ılık havada yaşamını devam ettirebiliyor. Nem; ama aşırı sıcakta virüs canlılığını devam ettiremiyor ve erken dönemde virüsün ölümüne neden oluyor. O bakımdan havaların ısınmasıyla bulaşma ihtimali azalacak.”
‘TAZE HAVA OLUMLU ETKİ YARATIYOR’
“Artı insanlar daha çok dışarı çıkmaya başlayacaklar, siz kendi evinizi düşünün, camını açacaksınız, odanız daha taze havayla olacak, daha fazla dışarıda olacaksınız. Virüsün özelliklerinin yanı sıra insanlar da yan yana geldikleri mesafeyi biraz artırdıkları için, açık havaya çıktıkları için, evlerini, iş yerlerini, ortamlarını havalandırdıkları için virüsün bulaşma şansını azaltacak.”
‘NORMAL TEMİZLİK ALIŞKANLIKLARIMIZA DEVAM EDELİM’
“Normal temizlik alışkanlıklarımıza devam edelim, lütfen evimizin, iş yerimizin temizliğinde, okullarda da normal deterjanla temizlik yeterli. Ekstra dezenfektan kullanımı, ekstra etkili ürünlerin kullanımına şu anda gerek yok. Ama çocuklarımıza mutlaka el yıkama alışkanlığını kazandıralım. Öksürürken, hapşırırken elimizde eğer kağıt eldiven, kağıt mendil varsa onu kullanalım, yoksa mümkün olduğu kadar dirsek içini kullanalım, yani ellerimize değil. Çünkü ben elime hapşırdıktan sonra örneğin kameraman arkadaşımla tokalaştım, o da ister istemez, farkında olarak veya olmayarak elini burnuna, ağzına götürdüğü için bu virüsü alabilir. İşte buna fırsat vermemek için de el yıkamaya çok dikkat edelim. Mümkün olduğu kadar su ve sabunla ellerimizi yıkayalım.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları