BÜTÜNER VE TOKDEMİR KESTANE SEMPOZYUMUNA KATILDI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » BÜTÜNER VE TOKDEMİR KESTANE SEMPOZYUMUNA KATILDI
Paylaş
Tarih : 11 Kasım 2017 - 10:45

Simav’ın Mamak Köyünden Yeniköy’e varıncaya kadar Simav Dağı yamaçlarında yetişen, ilçe ekonomisine önemli girdiler sağlaması yanı sıra kestane ağaçlarında yaşanan sağlık sorunları nedeniyle adından söz ettiren ‘Kestane’ Antalya’da sempozyum konusu oldu.
Son günlerde Simav çarşılarının her köşesinde satışları ön plana çıkan kestaneler, Türkiye’nin gündemine Antalya Wow Kremlin Palaca Otel’de düzenlenen 6.Uluslararası Kestane Sempozyumuyla girdi. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ve Uluslararası Bahçe Bitkileri Derneği tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Kestane Sempozyumu Kremlin Palaca Otel’in Uzaktan Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Sempozyumda konuşan OMÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Serdar, ‘nin kestane üretimiyle Avrupa’da lider olduğunu söyledi.
Simav’dan Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner ile Simav Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Murat Tokdemir’in katıldığı sempozyumda konuşan Prof. Serdar, “Yıllık 62 bin ton kestane üretimiyle Türkiye Avrupa’da liderdir. Kestane ülkemizin Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde doğal yetişen bir bitki türü olmasıyla bilinir. Bursa ve Aydın illerimiz de kestane üretiminde söz sahibidir” dedi.
OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir ise son iki ayda ikinci kez uluslararası sempozyum yaptıklarını belirterek, “Düzenlediğimiz sempozyum, ülkemizin önceleri orman ürünü olarak anılan fakat artık bir tarım ürünü haline gelen kestanenin, ülkemizde yetiştirilmesinde ve gıda sanayimize daha çok katkı yapması noktasında önem arz edecektir.” diye konuştu.
11 ülkeden katılımcıların, Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır, 19 Mayıs İlçesi Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, akademisyenler, öğrenciler ve sektör temsilcilerinin de yer aldığı sempozyumda Simav Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Murat Tokdemir de bir sunum gerçekleştirdi. Simav kestanesinin geçmişten günümüze gelişimini, günümüzde yaşadığı kestane ağacı hastalıklarına ilişkin yapılan çalışmaları, kestanenin ilçe ekonomisine katkılarını ve kestanenin ilçeye daha fazla ekonomik güç olabilmesi için neler yapılması gerektiğini ifade eden Tokdemir’in sunumu ilgi gördü.
60 dolayında bilimsel çalışma sunumunun yapıldığı, kestane kanserine karşı mücadele, ağaç kuruması, yaprak sararması, kestanede demir eksikliği, iri tane, iri daneli kestane üretimi, kestane hakkında bilgi, kestane nerede yetişir gibi konuların da cevap bulduğu 6.Uluslararası Kestane Sempozyumuyla ilgili olarak ise gazetemize değerlendirmeyi Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner yaptı.
İlk kez katıldığı kestane sempozyumunu Türkiye Kestaneciliği açısından çok olumlu ve yararlı bulduğunu ifade eden başkan Bütüner, “Kestane üretiminde Avrupa lideri olduğumuzu öğrenmenin mutluluğunu yaşarken, böylesine önemli bir ekonomik değeri olan kestanenin üretim açısından Simav’da daha da geliştirilmemesine üzüldüğümü söylemek isterim. Kestane ağaçlarında yaşanan hastalıklarla mücadelede resmi kurumların çabalarına kestane ağaçlarından ekonomik gelir elde eden vatandaşlarımızın da katkı sağlamasının önemini burada bir kez daha gördüm ve anladım. Bunun yanında bir başka gerçek de kestanemizin mamul ürünler haline getirilmesi için tesislere olan ihtiyaçlardır. Simav Ziraat Odası Başkanlığı yönetim kurulu olarak Kestane üretiminin artırılması adına bizler her türlü görev ve girişime hazırız. Simav’da kestane üretiminin yaygınlaşması için de sempozyumda girişimlerde bulunduk. Sempozyuma katılan kestane fidanı yetiştiricileriyle görüştük. Onlardan söz aldık. Eğer odamız üyesi çiftçilerimiz kestane üretimi için fide isterlerse bedeli karşılığında onlara kestane fidesi temin etmeye hazırız” diye konuştu. *Haber: K. Yalçın

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

DEMOKRASİ ZİNCİRİNİN İLK HALKASI OLAN MUHTARLAR 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
DEMOKRASİ ZİNCİRİNİN İLK HALKASI OLAN MUHTARLAR 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

En küçük yerleşim birimi olarak adlandırılan köy ve mahallelerde devletin temsilcisi olarak bilinen muhtarlar, muhtarlar müessesesinin sorunlarının

KIRSALIN OLMAZSA OLMAZINDAN SİMAV ZİYARETİ
KIRSALIN OLMAZSA OLMAZINDAN SİMAV ZİYARETİ

Kütahya merkez ve Simav ile birlikte 11 ilçe köylerinin her türlü alt ve üst yapısına yapılacak yatırımları programlar dahilinde gerçekleştiren

SİMAV’IN ÜNİVERSİTELİLERİNİ ÜniAK GÖLCÜK’TE BULUŞTURDU
SİMAV’IN ÜNİVERSİTELİLERİNİ ÜniAK GÖLCÜK’TE BULUŞTURDU

AK Parti Simav İlçe Başkanlığı bünyesinde kurulu AK Parti Gençlik Kolları Üniversiteler Birimi (ÜniAK), şehirdeki Kütahya’daki