ÇAKMAK,“HÜZÜNLÜ BİR RAMAZAN, SORGULAYALIM KENDİMİZİ”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » ÇAKMAK,“HÜZÜNLÜ BİR RAMAZAN, SORGULAYALIM KENDİMİZİ”
Paylaş
Tarih : 28 Nisan 2020 - 12:13

Diyanet Sen-Simav İlçe Temsilcisi Bilal Çakmak, mübarek ramazan ayında kendimizi sorgulamamız gerektiğini belirten bir basın açıklaması yayımladı.
Çakmak’ın açıklaması aynen şöyle;
“İnsanlık, İslam âlemi ve ülkemizin karşı karşıya bulunduğu salgın hastalıkla mücadelemizin devam ettiği zor zamanda; yolumuzu aydınlatan Kuran ayı Ramazan bizi şereflendirmiş bulunmaktadır.
Rahmet, bereket, af, mağfiret, yardımlaşma ve paylaşma ayı, on bir ayın sultanı Ramazan ayına kavuşmanın huzurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Sabır ayı olan Ramazan insanda şükran hisleri uyandıran, yoksulların, çaresizlerin halinden anlama duygusu, şuuru veren, insanı yüksek ve yüce değerlere ulaştırarak erdemli hale getiren bir aydır.
Bu zorlu zamanda Ramazanı iç dünyamızın aydınlanmasına, takva ve ihsanı kuşanmaya vesile kılabiliriz. Bu ramazanı yürek itikâfımızın, nefis muhasebemizin ve ihyayı asr-ı saadetimizin şahidi kılalım.
Bu yıl bize gurbet olan cemaatle namazlarımızın, bize yollarını kısıtlayan hüzünlü Kâbe’miz başta olmak üzere tüm camilerimizin elimizden sessizce kayışının nedenlerini sorgulama vaktindeyiz.
Kuran kurslarımızdaki öğrencilerimizin neden ve niçin bu zaman diliminde avuçlarımızdan sessizce uçup gittiğini sorguluyoruz.
Nerede, nasıl, ne kadar ve niçin rehavet rüzgârına kapıldığımızın içsel muhasebesini yapıyoruz. “Suç ve hata varsa benim nefsimdendir” enginliğiyle yüreklerimizde ki derin hüzünle Ramazanı karşılayıp; her şeye rağmen “iman varsa ümit vardır.” diyerek yeni bir başlangıçla rahmet ikliminin kapılarını aralıyoruz.
Nefsimizden ümidimiz kesilse de, Rabbimizden kesilmeden bayrama yürüyelim. Ramazan ayımızı hüzünlü ve ümit var bir gönülle karşılarken görevli bulunduğumuz mahallede cami ikliminin ve Kur’an Kursu huzurunun dokunmadığı yürek bırakmayalım.
Diyanet İşleri Başkanlığı olarak
tüm teşkilatımız her zaman olduğu gibi mübarek Ramazan Ayına heyecanla hazırlanmıştık. Maalesef tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 pandemisi dolayısı ile programlarımızda değişiklik yapmak zorunda kaldık. Buna rağmen aynı heyecan ile Ramazan ayını yaşamak için tüm hazırlıklarımızı yaptık. İlçe Müftülüğü olarak bu yılda mukabele geleneğimize devam edeceğiz. Öğle ve İkindi namazları arasında Merkez Camimizde okunacak olan mukabelemiz Müftülüğümüzün sosyal medya hesaplarından canlı olarak halkımızın takip edebilmesi için canlı olarak yayınlanacaktır.
Aile Dini Rehberlik Büromuz tarafından her gün Ramazan ayına özel kayıtlarımızı hazırlayarak bunları da müftülüğümüzün sosyal medya hesaplarından halkımızın istifadesine sunulacaktır. Ayrıca tüm din görevlilerimiz cemaatimizin olmadığı bu dönemde cemaati ile bağını koparmamak adına oluşturmuş oldukları sosyal medya ve gruplarda ” Din Görevlisinin 365 Günü” kitabından her gün bir ayet, bir hadis ve bir fetvayı cemaatimizle paylaşacaklar.
Cumadan cumaya geldik. Teravihlere koştuk ama sabah namazlarını üç-beş kişiyle kıldık. Camideki o manevi hazzı bir türlü alamadık. Hocalar, azıcık vaazı veya hutbeyi uzatsa veryansın ettik. CİMER üzerinden okunan ezan seslerinin yüksek oluşunu şikayet ettik. Daha sayılacak birçok şey var da…. Şimdi o camilerin yanmayan ışıkları camlardan mahzun mahzun bakar olduk. Hatamızı anladık Ya Rabbi. Bizi bağışla. Bize merhamet eyle.
Gelişiyle gönüllerimizi aydınlatan rahmet ve bereket iklimi Ramazan ayının; kalplerimize huzur, hanelerimize bereket, ailemize, ülkemize, ilçemize ve İslâm âlemine hayırlar getirerek yeryüzünün selametine, bütün insanlığın huzuru ve iyiliğine vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.” *Haber: K. Yalçın

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle