ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ, ÇANAKKALE ZAFERİNİN 106.YILDÖNÜMÜNDE TÖRENLE ANILDI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ, ÇANAKKALE ZAFERİNİN 106.YILDÖNÜMÜNDE TÖRENLE ANILDI
Paylaş
Tarih : 18 Mart 2021 - 14:01

Tüm yurtta olduğu gibi Simav’da da Çanakkale Zaferi’nin 106. Yıldönümünde Çanakkale Şehitleri Simav Anadolu İmam Hatip Lisesinin ev sahipliği yaptığı törende anıldı.

Anma töreni Hükümet Konağı yanındaki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi.  Kaymakam Türker Çağatay Halim, Belediye Başkanı Adil Biçer ve Simav-‘daki şehit aileleri Atatürk Anıtına çelenk sunulmasından sonra saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşımızı okudu.

Protokol üyelerinin, ilçedeki Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup subay ve astsu-baylarla, siyasi partilerin ilçe yönetici ve temsilcileriyle okul müdürleri, resmi ve özel kuruluşların yöneticilerinin,

şehit aileleriyle gazilerin, öğrencilerin katıldığı programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Simav Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı İsmail Gürbüz yaptı.

Gürbüz, “Bugün, Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 106. yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını çekinmeden feda eden, aziz şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin büyük onurunu yaşamaktayız.

Türk milletinin elde ettiği bu zafer, sadece kazanılmış bir savaş olarak görülmemeli, etkileri ve sonuçları itibariyle neler götürüp, getirdiğine iyi bakılmalıdır.

Bilinmelidir ki! Bu zafer kolay elde edilmemiş. Türk milletinin Anadolu’daki varlığının devamı bu savaşın kazanılması ile mümkün olmuştur. Çanakkale Savaşları, maneviyatın maddiyatı yendiği yer olma özelliği ile dünya tarihi üzerinde de büyük etkilere neden olmuş, asırlardır Avrupalılar tarafından sömürülen ülkelerin bağımsız fikrinin kuvvetlenmesine yardımcı olmuştur. Çanakkale Zaferi, Türk milletinin içerini olumlu yönde değiştirmekle kalmayıp, dünya milletlerinin düşünce yapısının değişimine de büyük etki etmiştir. Tarihimizdeki her savaşın, her muhaberenin ayrı bir önemi ve bizim için manevi bir değeri vardır. Fakat hepimiz tarafından görülebileceği üzere Çanakkale Savaşları, başlangıcı, gelişimi ve sonuçlar ile dünyada mevcut başka milletler tarafından bile unutulamayan muharebe özelliği göstermiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale savaşlarında özellikle Anafartalar civarında askerleriyle verdiği üstün mücadele ve 276 kiloluk top mermisini sırtında taşıyan Seyit Onbaşı ve arkadaşlarının göstermiş olduğu kahramanlık, dünyada çok az milletin gösterebileceği bir kahramanla destanıdır.

Çanakkale Savaşlarını benzersiz kılan işgalci devletlerin dönemin en muazzam savaş gemileri ve binlerce askeri ile boğazı kuşatıp arsızca saldırması değil, gökten yağmur gibi yağan ateşe göğsünü siper ecen aziz Mehmetçiktir. Çanakkale’yi Çanakkale yapan, bitmek tükenmek bilmeyen düşman mermilerinin sesi değil, yaralı düşman askerini sınıra alarak onu düşman mevziisine kadar götürerek, işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçiktir. Çanakkale’yi Çanakkale yapan, cepheye gönderdiği oğluna “ya şehit ol, ya gazi” demek suretiyle, vatanın her bir karış toprağını evladının canından üstün tutan Türk analarıdır.

Üzerinde yaşadığımız bu kutsal vatan topraklarını bizlere armağan eden, milletimizin varlığının, birliğinin ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, onlara şükranlarımı sunuyoruz” diye konuştu.

Anma programında şiir okundu ve Programın sonunda 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’ne özel Simav İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçe merkezi, köy ve kasabalardaki tüm okulların öğrencileri arasında düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere madalya ve ödülleri Kaymakam Türker Çağatay Halim, Belediye Başkanı Adil Biçer ve Şehit babası Mustafa Üçkan tarafından takdim edildi.

Atatürk Anıtındaki programının ardından Yenimahalle Kabristanında bulunan şehitlik, protokol üyeleri, şehit aileleri ve gazilerle Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları  tarafından ziyaret edildi. *Haber: Zekeriya Türkel

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BELEDİYE OTOBÜSLERİNDEN HER KESİME HİZMET
BELEDİYE OTOBÜSLERİNDEN HER KESİME HİZMET

Simav’ın mahallelerine ve Eynal Kaplıcalarına şehir içi yolcu taşımacılığı hizmeti veren Simav Belediyesi, ilkokuldan üniversite

EYNAL’IN EN ÇAĞDAŞ APARTLARI OLACAK
EYNAL’IN EN ÇAĞDAŞ APARTLARI OLACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, mevcut imkanların her alanda en iyi şekilde halk ve belediye yararına kullanımından yana olduğunu belirterek

CUMHURİYET SAVCISI KARAKAYA, GÖREVE BAŞLADI
CUMHURİYET SAVCISI KARAKAYA, GÖREVE BAŞLADI

Simav’a atanan Cumhuriyet Savcısı Bilal Karakaya, görevine başladı. Dönem Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcıları kurası ile Simav’a