CEViZ HIRSIZLARI YiNE HORTLADI!

Ana Sayfa » Simav Haberleri » CEViZ HIRSIZLARI YiNE HORTLADI!
Paylaş
Tarih : 21 Eylül 2021 - 13:47

Son yılların en fazla önem ve değer kazanan bitkisi olan ceviz ağaçlarının dikimi, verdiği ceviz meyvesinin ekonomik yönden sürekli değer bulması nedeniyle cevizler başakçı tabir edilen kimliği belirsiz kişi ve kişiler tarafından adeta talan edilmeye başlandı. Geçtiğimiz hafta 15 Eylül tarihli gazetemizin manşetinde yer alan; Simav’da ceviz üreticilerini bekleyen en büyük sorun: “Başakçılar” şeklindeki haberimiz gerçek oldu. Kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, iki ayrı bölgede toplam 5 dekar ceviz bahçesinde 100 dolayındaki meyveli ceviz ağacını talan ederek yine yaklaşık 5 ton dolayında ceviz meyvesini çalarak ortadan kayboldular.

TARLALARIMIZIN DA, AĞAÇLARDAKİ MEYVELERİMİZİN DE GÜVENCESİ YOK!

Haberimize konu ilk şikayet Simav’ın en büyük beldesi Çitgöl beldesinden Halime Gökalp’ten geldi. Eşi adına bizzat gazetemize açıklamada bulunan Şekercioğlu Eczanesi Kalfası Gökhan Gökalp, geçen yıl da aynı şekilde cevizlerinin aynı bahçede çalındığını iddia ederek tarlalarımız da ağaçlardaki meyvelerimiz de güvence altında değil. Simav-Naşa yolu kenarındaki Dokuzgöz Köprüsü yanında bulunan 3 dekarlık 120 ağaçlı ceviz bahçemizde geçen yıl başakçı tabir edilen kişi ya da kişilerce yaklaşık 3 ton kabuklu cevizimiz ağaçlardan silkilerek toplanmış, cevizlerimizi alanlar sırıklarını bile yanlarında götürme zahmetine girmemiştir” dedi.

SİMAV’IN ATANMIŞ VE SEÇİLMİŞLERİNE ÇAĞRI..

Günümüzde kabuklu cevizlerin kilosunun 25 TL’den, ceviz içi kilosunun da 50-60 TL’den alıcı bulduğu kabul edilirse geçen yıl olduğu gibi bu yıl da hırsızlarca mağdur edilmesinin Simav’da mal sahiplerinin mal güvencesi olmadığını gösterdiğini söyleyerek sözlerini sürdüren Gökalp, “Simav’ımızın yeni kaymakamı Sayın Bahattin Alp Arslanköylü ve Belediye Başkanı Adil Biçer ile Çiftçi Malları Koruma Başkan-lığından, İlçe Jandarma Komutanlığından ve İlçe Emniyet Müdürlüğünden bu soruna çare bulmalarını istiyorum.

Geçmişten günümüze yaşanan söz konusu başakçı sorunu üreticilerin emeklerinin ve ürünlerinin gasp edilmesidir. Bu konuda meyve üreticileri güvenceye kavuşturulmalıdır. Son 2 senedir yaşadığım bu mağduriyeti diğer ceviz üreticileri gibi her yıl yaşamak istemiyoruz”  ifadesinde bulundu.

CEVİZ ÜRETİMİNE TARIM VE ORMAN İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ TEŞVİK EDİYOR..

Bilindiği gibi günümüzde birçok alanda kullanılabilen ceviz meyvesi için son yıllarda Simav Tarım ve Orman Müdürlüğü de teşvikte bulunmakta, İl Özel İdare ve Simav Kaymakamlığınca sağlanan sertifikalı ceviz fidanlarını ceviz üretimini teşvik ve aile ekonomisine katkı amaçlı çiftçilere dağıtmakta hatta onların ceviz bahçesi kurmaları için yardımcı da olmaktadır. Böylesine ekonomik değeri yüksek ceviz ağaçlarının talan edilmesi bölgedeki binlerce ceviz üreticisini derinden yaralarken bunlara haberimize konu eklenen ikinci isim ise Demirci Beldesinin Çaysimav mahallesinden Mesut Uğurlu oldu.

BAŞAKÇI ÇİLESİ SON BULSUN..

Gazetemize yaptığı yazılı açıklamada Çaysimav Mezarlık mevkisinde bulunan 2 dekarlık ceviz bahçesindeki 10 yıllık, bol ürün veren 25 adet ceviz ağacından kimliği belirsiz kişi ve kişilerce ceviz meyvelerinin dallarından koparılıp çalındığını iddia eden Uğurlu, “Yıl boyunca emek verdiğim, suladığım, ilaçladığım, masraf yaptığım, hasat zamanı geldiğinde de talan edilen cevizlerim beni ve ailemi çok üzmüştür.  Artık yıllardır duyduğumuz, yaşadığımız bu sorunun ilçemizi ve halkımızı yönetenlerce, onların alacağı tedbirler, yapacağı girişimlerle sonlandırılmasını istiyorum. Artık çiftçinin, üreticinin emeğinin, ilçemizin ekonomik değerlerinin çalınmasının önüne geçilsin, suçlular yakalansın. Bu başakçı çilesi son bulsun” diye konuştu. (Haber: Mustafa Arıgümüş)

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ARMAĞAN MOTİVASYON TURUNDA
ARMAĞAN MOTİVASYON TURUNDA

Hatay’ın Antakya ilçesinde, Motivasyon otobüsü, Bozhöyük İlk ve Ortaokulu’nda Türk ve Suriyeli öğrencileri koltuklarında ağırladı.

LEZZETİN USTASI AŞÇILIĞA BAŞLADI
LEZZETİN USTASI AŞÇILIĞA BAŞLADI

Simav Eynal Kaplıcaları Restoranında 28 yıl aralıksız aşçılık yaparak emekliye ayrılan Ünal Baybuk, yakın çevresinin ısrarları ile

ŞEREF KOLEJİ’NİN TÜRKİYE ŞAMPİYONU
ŞEREF KOLEJİ’NİN TÜRKİYE ŞAMPİYONU

Simav Özel Şeref Koleji Deneme Sınavında Türkiye Birinciliği elde etti. Başarıya imza atan öğrencisi Ahmet Bera Kırmacıyı ise başarı