CHP UŞAK MİLLETVEKİLİ YALIM: “DİKTATÖRLÜK DEĞİL PARLEMENTER SİSTEM İSTİYORUZ”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » CHP UŞAK MİLLETVEKİLİ YALIM: “DİKTATÖRLÜK DEĞİL PARLEMENTER SİSTEM İSTİYORUZ”
Paylaş
Tarih : 06 Haziran 2017 - 14:20

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz ile birlikte geldiği Simav’da referandum sonuçları ve 2019’da yapılması gündemde olan seçimlerle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulunarak, “Hayır gurubunun hedefi; diktatörlük değil, Türkiye Cumhuriyetinde parlamenter sistemin yeniden yerleşmesini sağlamaktır’ dedi.
CHP’nin Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanvekili ve aynı zamanda Türkiye – Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Türk Grubu Üyesi olan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, CHP İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz ile birlikte geldiği Simav’da CHP parti lokalinde partililerine hitap etti.
CHP Simav İlçe Başkanı Hasan Koç’un ilk konuşmayı yaptığı buluşmada ele alınan ilk konu 16 Nisan tarihinde yapılan referandum oldu. CHP İlçe Başkanı Koç, Simav CHP ve Simav ADD olarak referandum öncesinde ellerinden geleni yaptıklarını ifade ederek, “16 Nisan’da bana göre başarılı olduk. Gitmediğimiz köy, belde kalmadığı gibi kapısını çalmadığımız vatandaş da kalmadı. Bu zorlu mücadelede görev alan, yanımızda olan, hayır oyu veren herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonra da aynı birlik ve beraberlik içinde 2019 seçimlerine hazırlanarak yapacağımız çalışma takvimini uygulamamız gerektiğine inanıyorum. Çok çalışır ve mücadele edersek 2019’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve diğer seçimleri kazanacağımıza inanıyorum. Çünkü 16 Nisan akşamında tüm olumsuzluklara rağmen iktidarın kan kaybetmeye başladığı görülmüştür” şeklinde konuştu.
Daha sonra söz alan CHP İl Başkanı Uzman Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, 16 Nisan referandumunun zor bir süreç olarak geride kaldığını belirterek, “Baskılar, ekonomik yokluklar ve saldırılara rağmen CHP olarak önemli bir mücadele verdik.
Hayır cephesinde partimiz önemli bir lokomotif oldu. Hayır cephesinde yer alanlara, destek verenlere ve partimizin çatısı altında mücadele gösterenlere teşekkür ediyorum” dedi.
16 Nisan referandumunda demokrasiye Hayır cephesi içinde sahip çıkanların ciddi bir direniş gösterdiğini, bu cephede yer alanların oylarının bir araya gelmesine katkı sağladıklarını kaydeden il başkanı Şahbaz, “Referandumu sahada kazanmamıza rağmen hayır oylarımızın sandıkta gasp edilmesiyle referandumu hileyle kaybettik. Demek ki Hayır oylarını daha fazla sahiplenmemiz, sandıklara sahip çıkmamız gerekiyormuş. Bu tüm hayır cephesi için acı bir tecrübe oldu. 2019’da yapılacak seçimler için hedefler koyduk. Hem cumhurbaşkanı seçimi hem de başka tarihe alınmazsa yerel seçimlerde toplumumuzun tüm bireyleriyle tek cephede mücadele etmeliyiz. Cumhuriyetin değerlerini yeniden kazanmak, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin fabrika ayarlarına dönmek için tüm Anadolu’da halkımızla uzlaşı içinde olmalıyız” şeklinde konuştu.
16 Nisan akşamında Türkiye’de parlamenter demokrasinin AK Parti tarafından gasp edildiğini de sözlerine ekleyen Şahbaz, “Kendi içimizdeki kişisel beklenti ve mücadeleleri bir kenara bırakıp kenetlenelim. Hep birlikte yola çıkar, hep birlikte yürürsek unutmayalım ki hedefe de birlikte varırız. Böylece sesimiz daha gür çıkar, yarınlara umutla ulaşırız” diyerek sözlerini tamamladı.
CHP’lilerin buluşmasının onur konuğu olan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, basına açık bölümün son konuşmacısı oldu. 2019 yılının Türkiye’nin kaderini ve geleceğini etkileyecek en önemli yıllardan birisi olacağını kaydeden Yalım şöyle konuştu, “Eğer bir değişiklik olmaz ise 31 Mart 2019’da yerel seçimler, 3 Kasım 2019’da da hem başkanlık sistemi hem de parlamento seçimleri olacak. İşte bu seçimlere kadar 16 Nisan referandumunda bir araya gelen Hayır kitlesini yanımızda tutmalıyız. Saadet Partisinden tutunda Vatan Partisi’ne, Milliyetçi Hareket Partisinin tabanı, hakiki Ülkücüler, onların deyimiyle Ak Kurt olmayan kesimiyle bu birlikteliğimiz devam etmeli. Bu; ülkemizin her yerinde devam edecek. Bu Uşak’ta da, Kütahya’da, Simav’da böyle olacak. Çünkü biz bunun bilinci içindeyiz. Sizlerde içindesiniz. Büyük bir ihtimalle bu beraberliği devam ettirip %55-%60’ları yakalamak istiyoruz. Tek hedefimiz var. Parlamenter sistem tekrar eski haline gelmeli. Çıkaracağımız adayın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk seçimlerde bir halk oylaması ile tekrar Türkiye Cumhuriyeti toprakları içinde parlamenter sistemin yerleşmesini sağlamamız gerekiyor. Hayır grubunun tek bir hedefi var, ‘Diktatörlük değil Türkiye Cumhuriyeti topraklarında parlamenter sistemin yerleşmesini sağlamak’. 2019 yılındaki seçimlerde hayır grubunun çıkaracağı adayın seçilmesini sağlayacağız ve parlamento sistemi geri getireceğiz. Bunun içinde çalınmadık kapı, sıkılmadık el bırakmayacağız. Ne kadar ekersek o kadar biçiyoruz. Sadece gazeteye beyanat verip tabanın beynini cilalamakla olmuyor. Kapı kapı dolaşacağız. Sanayiyi, sokakları, esnafları dolaşarak vatandaşlarımızın dertlerini dinleyeceksiniz. Elinizden geliyorsa orunların çözümüne yardımcı olacaksınız. Herkesin elini sıkıp doğruları anlatmamız gerekiyor. Ne kadar çok çalışırsak oyumuzda o kadar artıyor. Bunun bilincindeyiz” dedi. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

MİLLİ ATLETTEN ŞİRİKÇİ’YE ZİYARET
MİLLİ ATLETTEN ŞİRİKÇİ’YE ZİYARET

22 Ağustos 2021 tarihinde Trabzon Köprübaşı’nda düzenlenen Türkiye Dağ Koşuları Şampiyonası Milli Takım Seçmelerinde Türkiye

PEMA KOLEJİ SİMAV’DAKİ TURNUVANIN ŞAMPİYONU OLDU
PEMA KOLEJİ SİMAV’DAKİ TURNUVANIN ŞAMPİYONU OLDU

Türkiye Voleybol Federasyonu İkinci Lig’de mücadele eden Şeref Koleji Voleybol Kulübünün düzenlediği Voleybol Turnuvası tamamlandı. Edinilen

ZABITADAN ŞOFÖRLERE UYARI
ZABITADAN ŞOFÖRLERE UYARI

Simav Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Parlak, şehrin günlük temizliğinin en önemli unsurunun çöplerin araçlarla şehir dışındaki çöp